Kolor wrzosowy – najmodniejszy tej jesieni

Wyobraźmy sobie pole pełne wrzosów… Jesień zachwyca feerią barw, ale to wrzosy stanowią często najbardziej ulubiony motyw przewodni tej pory roku. A co powiecie na szybki remont mieszkania, np. w jeden jesienny weekend i pomalowanie ścian właśnie na wrzosowy kolor?

Fiolet idealnie wygląda jako kolor ścian. Ma on wiele odcieni, wybierzmy je same – kolor lawendowy, fiołkowy czy bakłażanowy niewiele powie naszym mężczyznom 😉

Fioletowe ściany doskonale wyglądają z dodatkami w kolorach zieleni, bieli czy brązu. Jeżeli lubimy odważne aranżacje wnętrz – połączmy go z amarantem.

Pamiętajmy jednak, że to dosyć intensywny kolor, dlatego dodatki i dekoracje powinny być raczej stonowane. Do fioletowej ściany ładnie wyglądać będzie lampa z abażurem w tym kolorze, czy nieco ciemniejsze ramki na zdjęcia, lub niedbale rzucone dekoracyjne poduszki.

aranzacja wnetrz1

fot. Tikkurila

Cudownie komponuje się fiolet z tymi delikatnymi, różowymi dodatkami. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, gdy urządzamy małe wnętrza. Zastosowanie jasnym kolorów ścian i jeszcze jaśniejszych dodatków sprawia, że wnętrza wypełniają się światłem i wydają się być bardziej przestronne niż w rzeczywistości.

wystroj wnetrz1

fot. Tikkurila

A tu już odważniejsza aranżacja wnętrza. Fiolet, amarant, wrzos – do wyboru, do koloru. Pamiętajmy, że ciepłe kolory ścian sprawiają, że ściana “przybliża się” do osoby na nią patrzącej. Jeżeli mamy mały pokój, lepiej użyć zimnych barw oddalających ścianę optycznie, a co za tym idzie, powiększających optycznie wnętrze.

fioletowe sciany

fot. Dekoral

Fioletowe ściany mogą stać się tłem zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. No i ten klimat stworzony za pomocą świec… Tutaj doskonale komponuje się ten kolor ze stalą i czernią. Stylowe świeczniki uatrakcyjnią wystrój sypialni, a kolory dodatków tylko podkreślą wybrany wrzosowy styl.

kolory scian1

Kolekcja Premium, fot. Franc Gardiner

Fiolet i róż to ryzykowne zestawienie. Aby nasz pokój nie wyglądał jak landrynka, dobrze przemyślmy aranżację. Ale warto zwrócić uwagę na te rolety wewnętrzne. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy osłonić okno przed nadmiernym światłem, np. jeśli nasz salon znajduje się na południu, nie musimy montować ciemnych rolet. Wszystko zależy od materiały, z którego wykonana jest roleta. Jeżeli jest zaciemniający, nawet jasno różowa roleta nie przepuści światła. Jeżeli zaś mamy materiał transparentny, to czarna roleta ochroni nas przed wścibskim okiem sąsiada, ale na pewno nie przed promieniami słońca.

aranzacja sypialni1

Sypialnia Classic Meble VOX

Zamiast ścian – dodatki w fioletowym kolorze. Rzucają się w oczy nawet w najprostszych (bardzo modnych!) aranżacjach. A na wiosnę… możemy je zmienić na kolor zielony. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie są jeszcze pewne swojego stylu lub gdy wynajmują mieszkanie.

podkladka na stol

fot. Contento

Parę aranżacyjnych gadżetów dopełni wrzosowy wystrój wnętrz. Takie dodatki możemy zmieniać względem pór roku, czy… własnego humoru. Ostatnio na rynku pojawiło się mnóstwo tego typu dodatków i dekoracji. Nie wszystkie kosztują setki złotych, no i nie wszystkie wyszły spod ręki najmodniejszego designera. Ale nawet w zwykłym sklepiku możemy znaleźć ciekawe dekoracje za naprawdę niewielkie pieniądze. Ja polecam sieć sklepów Pepco – czasem można znaleźć tam prawdziwe aranżacyjne cudeńka za grosze.

Jeżeli chcemy naprawdę podkreślić wrzosowe aranżacje wnętrz, postawmy doniczkę lub wazonik z… wrzosami.

Warto wiedzieć

Wrzosy to bardzo dekoracyjne krzewinki należące do rodziny wrzosowatych o różnej wielkości i pokroju. Najmniejsze z nich nie przekraczają kilku centymetrów wysokości, a najwyższe osiągają nawet 50 cm. Wymagają stałego i regularnego podlewania. Nie wolno dopuszczać do zarośnięcia gleby pod krzewem. Należy ją ściółkować torfem lub korą sosnową, która będzie zapobiegać nadmiernemu wyparowywaniu wody oraz pojawianiu się niektórych chorób. Różaneczniki są bardzo wrażliwe na niedobory składników pokarmowych, które objawiają się jasnymi przebarwieniami liści. Roślinom należy dostarczać niezbędnych składników pokarmowych z grupy makro- (azot, fosfor, potas, magnez) jak i mikroelementów (żelazo, miedź, cynk, bor). Na zimę krzewy trzeba zabezpieczać przed przemarznięciem. Okrywać należy już przed zapowiadanymi przymrozkami.

No Responses

  1. Pingback: Na jakie firmy decydować się przy budowie i remontach w domu | Idealny dom 14 marca 2012

Leave a Reply