Stylowy i funkcjonalny gabinet w domu

Gabinet to jedno z tych pomieszczeń, którego aranżacja jest dla domowników nie lada wyzwaniem. Poza elegancją powinniśmy zadbać, aby był on miejscem funkcjonalnym i wygodnym podczas pracy i relaksu.

Przestrzeń nie tylko biznesowa

Powszechnie uważa się, że eleganckiego mężczyznę poznaje się po szykownych butach, wysokiej klasy zegarku i zadbanych dłoniach. Ten krótki test na prawdziwego gentlemana warto uzupełnić o jeszcze jeden aspekt, który dotyczy jego sfery domowej. Ambicją większości eleganckich mężczyzn jest stworzenie we wnętrzach domu lub apartamentu klasycznego gabinetu, który będzie miejscem pracy, jak i relaksu. Może on być doskonałą przestrzenią spotkań biznesowych, ale również odpoczynku w asyście dobrej muzyki lub książki.

gabinet 1

O gabinecie słów kilka

Gabinet, jako szczególne pomieszczenie przeznaczone do pracy umysłowej i przechowywania zbiorów ksiąg, pojawił się w architekturze pałacowej w XVI w. Szczyt popularności gabinetu przypada na XVIII i XIX w., ale i współcześnie jest bardzo wielu jego entuzjastów. Od samego początku gabinety cechował elegancki, ekskluzywny charakter pozbawiony zbędnego blichtru i dekoracji. Wystrój klasycznego gabinetu nie powinien nadmiernie przykuwać uwagi.

gabinet 2

Akcent podczas aranżacji jego wnętrza należy postawić na jakość zastosowanych materiałów oraz perfekcję wykonania mebli, zabudowy i dodatków. Pierwszoplanową rolę odgrywają niewątpliwie biurko oraz fotel, które najlepiej usytuować vis a vis wejścia do pokoju. Biurko powinno posiadać miejsce do przechowywania dokumentów, aby uniknąć wrażenia nieładu na jego blacie. Praktyczną dekoracją biurka mogą być elegancki przycisk do dokumentów, kałamarz czy nożyk do otwierania listów. Z charakterem tradycyjnego gabinetu najlepiej współgrają meble drewniane o ciekawej formie. Niezwykle ważnym elementem gabinetu jest biblioteka. Wysoki, okazały mebel powinien umiejętnie eksponować książki, a jednocześnie zapewniac do nich łatwy dostep. Warto zwrócić uwagę, żeby w bibliotece znajdowały się najbardziej reprezentacyjne wydawnictwa, które podkreślą elegancki klimat miejsca. Klasyczny gabinet to również idealna przestrzeń dla antyków. Kolekcja kilku obrazów olejnych w wybranej tematyce i oryginalna lampa nabiurkowa w stylu Art déco dodadzą wnętrzu ekskluzywnej nuty.

gabinet 3

Prawdopodobnie najsłynniejszy gabinet na świecie

Spośród milionów gabinetów na całym świecie, jeden jest szczególnie dobrze znany ze względu na osobę swojego gospodarza. Gabinet Owalny, bo o nim mowa, znajduje się w Białym Domu i jest to główne miejsce urzędowania prezydenta Stanów Zjednoczonych. Projekt gabinetu autorstwa Nathana C. Wyetha zrealizowany został w 1909 roku za czasów prezydentury Williama Tafta. Gabinet Owalny swoją popularność zawdzięcza historycznym zdjęciom, dokumentującym ważne, często symboliczne wydarzenia z historii Stanów Zjednoczonych, w tym np. widok Johna F. Kennedy’ego Jr. spoglądającego na biurko ojca czy Richarda Nixona rozmawiającego przez telefon z astronautami Apollo 11.

Od pomysłu do realizacji

Jeżeli pragniemy zrealizować nasze marzenia o eleganckim i stylowym gabinecie warto oddać się w ręce specjalistów, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu tego typu projektów. Przykładem jest firma Wirchomski specjalizująca się w wszechstronnych pracach z drewna. W manufakturze Wirchomski powstają meble, drzwi, biblioteki, które na życzenie klienta mogą być przygotowane z różnych gatunków drewna, w szerokiej gamie odcieni i rodzajów wykończenia. Firma zrealizowała kilkadziesiąt kompleksowych aranżacji gabinetów w ekskluzywnych domach i apartamentach. W pracowni Krzysztofa Wirchomskiego każde zamówienie poprzedzone jest z konsultacjami z projektantem marki. Następnie powstaje prototyp biurka lub biblioteki, którego produkcja nadzorowana jest przez wykwalifikowanych rzemieślników. Pomimo, ze firma Wirchomski dysponuje najnowocześniejszymi na świecie narzędziami do obróbki drewna (sterowanymi numerycznie) to ponad 90% prac wykonywanych jest ręcznie, zgodnie z tradycyjną sztuką stolarską. Dzięki temu zamiast produktu masowego klient otrzymuje przedmiot z drewna o wyjątkowej wartości artystycznej i użytkowej.

gabinet 4

One Response

  1. bozena turkiewicz 20 listopada 2013

Leave a Reply