Kolekcja nowoczesnych mebli z wiśni amerykańskiej

Światowej sławy włoski producent mebli RIVA 1920 przedstawił kolekcję składającą się z trzech nowoczesnych projektów wykonanych z wiśni amerykańskiej. Każdy z nich to reminiscencja najbardziej prestiżowych mebli RIVA z ostatnich dwóch dziesięcioleci. Kolekcja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Ponadto AHEC wsparł RIVA w opracowaniu pełnej Oceny Cyklu Życia (LCA) jednego ze sztandarowych stołów firmy – Bree e Onda, wykonanego z orzecha amerykańskiego.

Bree e onda fot. RIVA 2

Bree e onda, fot. RIVA

Wiśnia znów na topie

Kolekcja mebli z wiśni amerykańskiej obejmuje stół Sky Table, regał Piano Design oraz komoda Wabi Small. Sky Table to prosty lecz niezwykle stylowy stół, którego blat o idealnie gładkiej powierzchni, podkreślającej piękno i typową barwę drewna, spoczywa na dwóch żelaznych nogach. Komoda Wabi Small, zaprojektowany przez pracujących w Mediolanie japońskich architektów Setsu i Shinobu, jest odwołaniem do klasycznego kształtu prostokąta z zaskakującymi elementami w postaci żelaznych wstawek. Regał Piano Design autorstwa Matteo i Renzo Piano to modułowy system prostych półek z widocznym usłojeniem, podtrzymywany na stelażu ze stali nierdzewnej, który można dostosować do potrzeb użytkownika.

Sky Table fot. RIVA 2

Sky Table, fot. RIVA

Bardzo nas cieszy odnowienie współpracy z firmą RIVA, a wykorzystanie wiśni amerykańskiej dowodzi, że to uniwersalne drewno, pozyskiwane w zgodzie z zasadami zrównoważonej gospodarki, jest w dalszym ciągu modnym materiałem, który chętnie wybierają projektanci i producenci mebli – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę. – RIVA to producent mebli, który w doskonały sposób łączy najlepsze rozwiązania ze świata designu i rzemiosła pracy w drewnie. Uznanie przez firmę Oceny Cyklu Życia (LCA), jako potencjalnego narzędzia dowodzącego ekologicznych korzyści związanych z produkcją mebli, jest niekwestionowanym krokiem na przód – dodał David Venables.

Wabi Small fot. RIVA 1

Wabi Small, fot. RIVA

W zgodzie z naturą

AHEC zlecił firmie Thinkstep przeprowadzenie dwuletnich badań mających na celu opracowanie Oceny Cyklu Życia (LCA) dostaw amerykańskiego drewna liściastego na rynki światowe. W ramach badań wykonano szeroko zakrojoną, niezależną ocenę praktyk stosowanych w leśnictwie oraz analizę ponad pięćdziesięciu amerykańskich producentów i eksporterów drewna liściastego.

Informacje zaczerpnięte z zamówionych przez AHEC badań nad Oceną Cyklu Życia (LCA) połączono z danymi dotyczącymi produkcji jednego ze sztandarowych stołów firmy RIVA wykonanego z orzecha amerykańskiego – Bree e Onda – prowadzonej w zakładzie we Włoszech. Celem opracowania danych było przedstawienie wzornictwa o rzetelnym profilu ekologicznym.

W RIVA zawsze kierowaliśmy się pasją do środowiska naturalnego, ekologii i gospodarki zrównoważonej. Opracowaliśmy nową strategię produkcji, opartą na zrównoważonych dostawach drewna i klejów bez dodatku formaldehydu, a także naturalnych materiałów wykończeniowych: wosku i olejów roślinnych. Postawiliśmy na możliwie ograniczony wpływ naszych produktów na środowisko. Dlatego bardzo się ucieszyliśmy, gdy AHEC zaproponował nam naukowe opracowanie rzetelnej Oceny Cyklu Życia (LCA) dla jednego z naszych produktów – skomentował przedsięwzięcie Maurizio Riva.

Piano Design fot. RIVA

Piano Design, fot. RIVA

Bree e onda fot. RIVA1

Bree e onda,fot. RIVA

Bree e onda fot. RIVA2

Bree e onda, fot. RIVA

Wabi Small fot. RIVA 11

Wabi Small, fot. RIVA

Wabi Small fot. RIVA 2

Wabi Small, fot. RIVA

Sky Table fot. RIVA 1

Sky Table, fot. RIVA

Wiśnia amerykańska

Wiśnia amerykańska to wysokiej klasy drewno z jasnokremową bielą oraz wyrazistą czerwonobrązową twardzielą, która ciemnieje w wyniku starzenia się drzewa. Drewno to charakteryzuje się drobnym, jednolitym usłojeniem o prostych włóknach oraz gładką strukturą. Gatunek ten zdobył popularność ze względu na subtelny rysunek słojów i ciepłą kolorystykę. Wiśnia amerykańska ma szeroką gamę zastosowań w produktach, takich jak stolarka architektoniczna, meble, szafki kuchenne, podłogi oraz instrumenty muzyczne. Jest to drewno o średniej gęstości i dobrze poddaje się gięciu po obróbce hydrotermicznej.

Leave a Reply