Kuchnia w stylu retro czy modern? A może eklektyzm?

Kuchnia retro i ta urządzona w nowoczesnym stylu minimalistycznym to dwa najpopularniejsze trendy, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Alternatywą dla zwolenników zarówno klasycznej elegancji, jak i oszczędnego minimalizmu jest styl, łączący zalety obu aranżacji. Eklektyzm, bo o nim mowa, wprowadza do wnętrza nietuzinkowe rozwiązania, które w efekcie stanowią bardzo atrakcyjną kompozycję.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zarówno miłośnicy stylu modern, jak i wielbiciele wnętrz inspirowanych przeszłością, mogą znaleźć coś dla siebie. Różnorodne produkty dają możliwość stworzenia przestrzeni z charakterem, która będzie w pełni odpowiadać potrzebom domowników i współgrać z ich poczuciem estetyki oraz stylem życia.

Kuchnia retro inspirowana przeszłością

Kuchnie retro wyróżniają się niezwykłym klimatem i ponadczasową elegancją. Dlaczego są tak atrakcyjne? Głównie za sprawą przemyślanych akcesoriów, inspirowanych rozwiązaniami w starym stylu. Bardziej wytworne kuchnie angielskie, czy bliższe natury kuchnie rustykalne zachwycają klasycznym wzornictwem i swoją przytulnością. Ich wnętrza bazują na ponadczasowym materiale jakim jest drewno, które dodaje ciepła i uroku w każdym wydaniu. Dominujące kolory to paleta beżu, wanilii i złamanej bieli. Uzupełniają je mosiądz, chrom i mangan obecne w postaci ozdobnych uchwytów czy baterii. Charakterystyczne, stylizowane baterie, jak BLANCO Sora czy Tradon swym wyglądem przywodzą na myśl starodawne pompy miejskie. Dekoracyjne listwy i frezowania, przeszklenia, ażurowe fronty, ceramiczne dodatki to pozostałe stałe elementy charakterystyczne dla aranżacji retro. Takie kuchnie uwielbiają też dodatki. Ważne by zadbać o ich spójność!

kuchnia w stylu retro 1

fot. Comitor

kuchnia w stylu retro 2

fot. Comitor

kuchnia w stylu retro 3

fot. Comitor

kuchnia w stylu retro 4

fot. Comitor

Szlachetny minimalizm kuchni w stylu modern

Szlachetne, proste formy, innowacyjne sprzęty i design to główne zalety przestrzeni w stylu modern. Aranżacje w takiej stylistyce to idealna propozycja dla miłośników funkcjonalności i nieskazitelnych, perfekcyjnie dopracowanych kuchni, w których łatwo utrzymać porządek. W takich wnętrzach, podobnie jak w przestrzeniach w duchu retro, czy vintage, liczy się każdy detal. Minimalistyczne, bezuchwytowe kuchnie niosą za sobą rozwiązania pozwalające na oszczędność miejsca. Coraz bardziej popularna jednolita zabudowa od podłogi po sufit wygląda imponująco i wprowadza do wnętrza perfekcyjny ład i harmonię. Jednocześnie świetnie odnajdzie się zarówno w małych, jak i otwartych na salon kuchniach. Pojemne, ergonomiczne szafki pozwolą nam pomieścić wszystko co powinno zostać ukryte przed wzrokiem gości. Taką tendencję widać także w innych urządzeniach, które coraz częściej świetnie maskują swą obecność. Składane baterie, zasłaniane zlewozmywaki czy dyskretne okapy, jak te w ofercie Novy pozwalają zyskać cenną powierzchnię blatu. Praktyczna strefa robocza, pozwalająca na różnorodne kulinarne kreacje to kluczowy punkt wszystkich nowoczesnych kuchni.

kuchnia w stylu minimalistycznym 1

fot. Comitor

kuchnia w stylu minimalistycznym 2

fot. Comitor

kuchnia w stylu minimalistycznym 3

fot. Comitor

kuchnia w stylu minimalistycznym 4

fot. Comitor

kuchnia w stylu minimalistycznym 5

fot. Comitor

Złoty środek – eklektyzm w kuchni

Dla niezdecydowanych, dobrym wyjściem będzie połączenie dwóch koncepcji. Kuchnie w tym stylu mogą wydawać się z pozoru niespójne, jednak odpowiednie zbalansowanie przeciwstawnych tendencji jest możliwe. Nowoczesną aranżację możemy łatwo uzupełnić sprzętami kuchennymi stylizowanymi na lata 50-te i 60-te. Możemy też przełamać jej jednorodny charakter płytkami w stylu metro lub kafelkami z etnicznym motywem, wprowadzić stylową ceramiczną komorę, jak BLANCO Panor lub wzbogacić takie wnętrze rodzinnymi pamiątkami. Tworzenie eklektycznych projektów wymaga precyzji i kreatywności, ale może przynieść zaskakująco dobre rezultaty.

kuchnia w stylu eklektycznym 1

fot. Comitor

kuchnia w stylu eklektycznym 2

fot. Comitor

kuchnia w stylu eklektycznym 3

fot. Comitor

kuchnia w stylu eklektycznym 4

fot. Comitor

kuchnia w stylu eklektycznym 5

fot. Comitor

kuchnia w stylu eklektycznym 6

fot. Comitor

Leave a Reply