Kuchnia z wyspą – zlewozmywak czy płyta grzewcza

Kuchnia z wyspą jest modna i coraz częściej urządzana. Sprzyja zarówno ergonomii w kuchni, jak i naszemu stylowi życia, który ostatnio celebruje wspólne gotowanie, jako jeden ze sposobów na spędzenie czasu w gronie znajomych.

W jednym z poprzednich artykułów, pisałam o tym, jak urządzić kuchnię z wyspą, by była funkcjonalna. Wymiary wyspy kuchennej, planowane instalacje w kuchni – to wszystko trzeba rozplanować szykując projekt kuchni.

Nie mniej istotne jest również wyposażenie kuchni w niezbędny sprzęt i armaturę, a jeżeli urządzana jest kuchenna wyspa i planujemy stworzyć na niej coś więcej niż blat roboczy czy barek do spożywania posiłków, sprzęt kuchenny musi mieć specjalną formę.

Zlewozmywak na wyspie kuchennej

Jeżeli chcemy, aby wyspa kuchenna była wyposażona w zlewozmywak, bardzo istotny jest prawidłowy wybór baterii kuchennej.

Bardzo dobrym, funkcjonalnym rozwiązaniem może tu być bateria zlewozmywakowa z wyciąganą wylewką. Długa wylewka, posiadająca dodatkowo ergonomiczne przedłużenie w postaci elastycznego węza, ułatwia zmywanie naczyń o niestandardowych wymiarach, napełnianie wodą dużych wysokich garnków czy butelek.

bateria zlewozmywakowa

Bateria zlewozmywakowa Sigma z wyciąganą wylewką, fot. Grupa Armatura

Wyspy kuchenne najczęściej stanowią granicę między kuchnią a salonem czy jadalnią. Wyciągana wylewka pozwala precyzyjnie operować strumieniem wody, utrzymać zlewozmywak w nienagannej czystości i wyeliminować efekt rozpryskiwania wody, co jest szczególnie ważne, gdy jest kuchnia otwarta na salon.

Płyta grzewcza na wyspie kuchennej

Projekty kuchni z wyspą często przewidują montaż płyty grzewczej. Rzadziej proponowanym rozwiązaniem jest kuchenka gazowa, z uwagi na trudności poprowadzenia instalacji gazowej na wyspę.

Bez względu na to jednak, którą opcję wybierzemy, nad miejscem, gdzie powstają aromatyczne potrawy niezbędny jest skuteczny okap o odpowiedniej mocy.

Okap jest bardzo “inwazyjnym” elementem wyposażenia kuchni, tzn. duże gabaryty urządzenia sprawiają, że rzuca się w oczy, szczególnie właśnie, gdy urządzamy kuchenną wyspę. Okap wyspowy powinien więc nie tylko pochłaniać wszelkie zapachy, ale również wyglądać ciekawie. Nowoczesne kuchnie pełne są szkła i chromowanej stali, które podkreślają modernistyczny charakter wnętrza. Warto więc znaleźć taki pochłaniacz kuchenny, który pasować będzie do całego stylu, jaki ma wystrój kuchni.

okap kuchenny

Okap wyspowy Glass Linear, fot. Franke

Montaż okapu nad wyspą kuchenną wymaga specjalnego urządzenia. Okap wyspowy połączony jest najczęściej z całą instalacją wentylacyjną. Warto więc, aby aranżacja kuchni przewidywała sufit podwieszany. Nie tylko ukryjemy pod nim nieestetyczne rury i połączenie okapu, ale również będziemy mogli stworzyć oryginalny projekt oświetlenia nad miejscem roboczym. Wiadomo, że prace kuchenne wymagają dobrego światła. Montaż halogenów nad wyspą kuchenną doskonale oświetli blat i dodatkowo stworzy idealny nastrój do wspólnego gotowania.

Zapraszam również do zapoznania się z praktycznymi wskazówkami, dotyczącymi wyboru mocy okapu: Jak obliczyć wydajność okapu?

Projekty kuchni z wyspą

kuchnia z wyspa

fot. Candy

wyspa kuchenna

fot. Candy

 

polwysep kuchenny

fot. Meble KAM

 

Leave a Reply