Mała kuchnia bez okna – praktyczne rozwiązania aranżacyjne

Niewielka kuchnia bez okna to dla wielu osób wada mieszkania. Tymczasem projektant wnętrz z Krakowa przekonuje, że jej aranżacja nie sprawi nam żadnych problemów. Praktyczne rozwiązania aranżacyjne mogą sprawić, że kuchnia bez okna stanie się naszym ulubionym miejscem w domu.

Oświetlenie do kuchni bez okna

Pomieszczenie, w którym nie ma okien potrzebuje dobrego oświetlenia. Projektant wnętrz z Krakowa przekonuje, że w naszej kuchni powinno znaleźć się więcej niż jedno źródło światła. Minimum to światło górne i światła boczne, które oświetlą blat roboczy. Kuchnia stanie się przytulnym miejscem, gdy zdecydujemy się na światło o ciepłym zabarwieniu.

Dobrym rozwiązaniem w ciemnej kuchni jest sufit podwieszany posiadający oświetlenie światłowodowe.

Na jakie kolory postawić?

Głównym problemem w kuchni bez okna jest fakt, że wydaje się ona ciemna. Najgorszym pomysłem jest wybór do niej czarnych, granatowych, ciemnobrązowych czy grafitowych płytek. Również drewno może optycznie pomniejszyć i tak niewielkie pomieszczenia. W takiej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zainwestowanie w jasne (nie muszą być koniecznie białe – świetnie sprawdzi się écru, wanilia, złamana biel, bardzo jasny beż), błyszczące płytki na ścianach. Mają one właściwość odbijania światła, dzięki czemu wnętrze będzie sprawiało wrażenie optycznie większego.

Możemy spotęgować efekt odbijania światła instalując w kuchni lustro – świetnie sprawdzą się na przykład lustrzane szafki. Zanim zdecydujemy się na duże lustro w kuchni zadajmy sobie pytanie jak mocno eksploatujemy to pomieszczenie. Jeśli gotujemy często, naszym problemem mogą okazać się drobiny tłuszczu osadzające się na powierzchni lustra (jeżeli zależy nam, żeby kuchnia prezentowała się nieskazitelnie, będziemy musieli często je czyścić).

Postawmy na wentylację

W ślepej kuchni nie możemy wywietrzyć otwierając okno. Z tego względu koniecznym rozwiązaniem jest wentylacja. Niezbędne minimum to okap o dużej mocy, jednak osoby lubiące gotować powinny zainwestować w profesjonalny system wentylacyjny (okap nie poradzi sobie w większą ilością pary wodnej).

Wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią a salonem

Współcześnie bardzo często praktykowanym rozwiązaniem jest wyburzenie ściany pomiędzy ślepą kuchnią a salonem. W ten sposób możemy otworzyć to wnętrze. Kuchnia automatycznie stanie się większa i jaśniejsza. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli lubimy gotować a jednocześnie chcemy być w stałym kontakcie z innymi domownikami (w małej ślepej kuchni jest to bardzo utrudnione). Wyburzenie ściany może również rozwiązywać problem wentylacji w pomieszczeniu – wystarczy otworzyć okno w salonie, żeby pozbyć się zapachu przyrządzanych posiłków.

Osoby, które nie chcą całkowicie wyburzać ściany mogą zdecydować się na zastąpienie ściany działowej szklanymi pustakami. Takie rozwiązanie sprawia, że kuchnia cały czas jest osobnym pomieszczeniem, jednak osoba w niej przebywająca może obserwować co dzieje się w mieszkaniu.

Potraktujmy brak okna jako zaletę

Brak okna nie musi być wadą. Jeżeli nasza kuchnia jest niewielka, miejsce, które w innym przypadku zajmowałoby okno można zabudować. Dzięki temu nie będziemy mieli problemów ze zmieszczeniem w kuchni wszystkich niezbędnych sprzętów.

Zabudowanie sprzętów kuchennych

Mała kuchnia będzie wydawała się optycznie większa, jeżeli zdecydujemy się na zabudowanie sprzętów kuchennych – między innymi zmywarki, lodówki czy piekarnika. Warto jest wybierać zabudowę w jasnych kolorach (przed zakupem koniecznie upewnijmy się, czy jest ona łatwa w  czyszczeniu).

Aranżacja, Architekt, Projektowanie wnętrz Kraków – MIST Architects

Zwycięstwa 2B, 30-563 Kraków

Leave a Reply