Mały pokój? Duża szafa wnękowa

Jak urządzić mały pokój, żeby pomieścił wszystkie nasze potrzebne (i te nieco mniej) przedmioty? Poszukajmy miejsca na szafę wnękową. Nie tylko upchniemy tam całe wyposażenie, ale stosując np. lustrzane drzwi, powiększymy optycznie mały salon.

Bardzo ważne jest prawidłowe wyposażenie szafy wnękowej. Oczywiście potrzebujemy półek i wieszaków na odzież, ale są i inne przedmioty, które możemy tam schować. Pamiętajmy, że nawet małe mieszkanie musi być wyposażone w odkurzacz, żelazko, kosz na bieliznę, wiadro z mopem itp. itd.

szafa wnekowa

Szafy na zamówienie można dopasować do każdego wnętrza: małego mieszkania, dużego domu, schowka na korytarzu czy wnęki pod skosami na poddaszu. fot. INDECO

Szafy wnękowe mają teraz tyle niesamowitych gadżetów, że nie tylko wszystko pomieścimy, ale jednocześnie zachowamy w nich ład i porządek, a dostęp do schowanych przedmiotów będzie niezwykle łatwy. Zobaczmy co się może nam przydać.

Odpowiedni projekt szafy wnękowej umożliwi nam przechowywanie przedmiotów “trudnych”: szczotek na kiju czy nawet… nart.

wysokie szafki

fot. INDECO

Specjalne uchwyty na żelazko są nie tylko poręczne, ale również bezpieczne. Docenią to szczególnie rodzice najmłodszych pociech.

uchwyt na zelazko

fot. INDECO

Kolejnym przydatnym akcesorium jest uchwyt na odkurzacz, dzięki któremu zaoszczędzimy miejsce, gdzie zwykle upychamy rurę.

uchwyt na odkurzacz

fot. KOMANDOR

Masz dość dwukrotnego prasowania koszul? Półka wysuwana z relingiem pozwoli na chowanie męskiej garderoby bez szwanku na kołnierzyku.

polka z relingami

fot. KOMANDOR

Jeśli chodzi o męską garderobę, to dobrym rozwiązaniem są też wieszaki na krawaty…

wieszak na krawaty

fot. KOMANDOR

… lub wysuwane szuflady pionowe, w których zawiesić można również paski czy apaszki.

szafy wnekowe

fot. KOMANDOR

Druciane kosze są wielofunkcyjne, można w nich przechowywać ręczniki i pościel…

kosze druciane

fot. KOMANDOR

… a na drucianych połkach – buty.

stojak na buty

fot. KOMANDOR

Firmy, w którym można kupić szafy wnękowe na zamówienie deklarują, że odpowiedni projekt zabudowy umożliwi aranżacje małego mieszkania, zaoszczędzi miejsce i sprawi, że w wnętrzu zapanuje porządek. Patrząc na powyższe zdjęcia – wierzymy im.

Warto wiedzieć

Projekt szafy wnękowej powinien uwzględniać odpowiednie wysokości i głębokość poszczególnych półek i szuflad.

  • Aby ubrania wieszane na drążkach nie gniotły się, głębokość szafy nie powinna mieć mniej niż 55 cm
  • Wysokość przegrody, w której wieszać będziemy płaszcze lub suknie wieczorowe powinna mieć 150-170 cm wysokości
  • Wysokość przegrody na wiszące koszule, kurtki czy żakiety powinna mieć wysokość 100-110 cm
  • Standardowe wymiary szuflady w szafie wnękowej wynoszą: 15-20 cm wysokości, 40-70 cm szerokości, 50-60 cm głębokości
  • Szerokość półki lub drążka na ubrania nie powinna mieć więcej niż 100 cm, dłuższa może się uginać pod ciężarem wieszanych ubrań i wymaga wzmocnienia
  • Pamiętajmy, że głębokość szafy wnękowej musi uwzględniać grubość drzwi i ścianki tylnej. Jeżeli szafę umieszczamy pod ścianą możemy zrezygnować z „pleców”. Jest to szczególnie polecane do małych pokojów lub gdy w szafę wyposażamy mały i wąski przedpokój.
  • Najlepszym rozwiązaniem do szafy wnękowej są drzwi przesuwne. Zajmują najmniej miejsca (cały system ma ok. 10 cm grubości), a poza tym nie wymagają miejsca na skrzydła. Możemy więc szafę umiejscowić właśnie we wnęce lub nawet przy drzwiach wejściowych otwieranych na zewnątrz.
  • Pojemność szafy wnękowej zwiększymy również nie stosując dodatkowej podłogi – wystarczy okładzina, która już jest w pokoju czy korytarzu.
  • Urządzając małe wnętrza warto pamiętać, by drzwi przesuwne były lustrzane. Dzięki temu optycznie powiększymy przestrzeń. Mały przedpokój może sprawiać wrażenie nawet dwukrotnie większego.
  • Jeżeli mamy taką możliwość, warto w szafie wnękowej zamontować oświetlenie. Dostęp do chowanych rzeczy będzie łatwiejszy. Możemy również zamontować oświetlenie halogenowe na zewnątrz szafy lub w podwieszanym suficie tuż przy niej.

Leave a Reply