Ogród – magiczne miejsce

Odkrywana w naturalnym otoczeniu przyroda jest piękna i zaskakująca,  ale najczęściej niedostępna.  Uporządkowana i oswojona w ogrodzie zachowuje swój naturalny wdzięk,  staje się ozdobą domu i naszym dobrym przyjacielem. 

Potrzeba szukania odpoczynku w naturze i korzystania z wrażeń estetycznych,  które niesie ze sobą przyroda,  tkwi niemal w każdym.  Stąd otaczamy swoje domy ogrodami,  które zapewniają nam codzienny prywatny kontakt z natur.  Nawet skromna zieleń w otoczeniu domu uspokaja i zapewnia wytchnienie po męczącym dniu.

Oswajanie przyrody
Przez wieki powstało wiele stylów i szkół projektowania zieleni,  a architektura krajobrazu stała się sztuką.  Współcześnie możemy przebierać w projektach i wybierać w tysiącach materiałów służących do upiększania naszego kawałka ziemi.  Skalniaki,  schodki,  murki,  wybrukowane ścieżki lub inne elementy dekorujące,  pomagają oswoić przyrodę i przystosować ją do naszych potrzeb.  W tym otoczeniu,  każdego dnia toczy się życie rodziny.

Może sami mamy dobre wspomnienia z ogrodów dzieciństwa.  Tym bardziej warto jak najwcześniej zadbać,  aby wspomnienia naszych pociech miały równie piękną oprawę.

W ogrodzie najlepiej prezentują się naturalne kolory i trwałe materiały – kostki brukowe Terrano Libet Decco w kolorze torfowy brąz Kostki Natulit i Romano Libet Decco w kolorach piaskowo beżowy i brązowo porfirowy.

W ogrodzie najlepiej prezentują się naturalne kolory i trwałe materiały – kostki brukowe Terrano Libet Decco w kolorze torfowy brąz, Kostki Natulit i Romano (Libet Decco) w kolorach piaskowo-beżowy i brązowo-porfirowy.

 

Mniej znaczy więcej
Przy aranżacji ogrodu przesada jest niewskazana.  Tak jak krzykliwy makijaż i strój odejmą uroku nawet ładnej kobiecie,  tak samo wykorzystanie zbyt wielu różnorodnych i niewspółgrających ze sobą elementów małej architektury,  może przytłoczyć projekt domu.  Wykorzystanie jednolitego naturalnego materiału do wykończenia działki pozwala uwypuklić jej zalety i stworzyć przestrzeń przyjazną domownikom.  Kostka w naturalnym kolorze torfu,  którą wybrukowane są ścieżki,  może z powodzeniem stać się budulcem dla tworzących klimatyczne zakątki murków.

Wyznaczają one granice między poszczególnymi częściami ogrodu i dyscyplinują roślinność,  wydzielając jednocześnie przestrzeń dla mieszkańców domu.  Z jednej strony ogrodzenia rozciąga się patio,  po drugiej jego stronie bawią się dzieci,  a między nimi,  na górze… rosną kwiaty.  Na tarasie,  na który prowadzą niskie schody stoi drewniany stół i wygodne krzesła.  To fantastyczny punkt obserwacyjny,  pozwalający kolekcjonować wspomnienia z życia naszej rodziny.  Za 20 lat,  kiedy usiądziemy w tym samym miejscu i spojrzymy na nasz ogród,  uzmysłowimy sobie,  że są miejsca,  w których czas się zatrzymał.

Leave a Reply