Patchworkowe inspiracje w łazience

Tak jak w życiu, przeciwieństwa się przyciągają, a kontrasty mają wielką siłę. Wnętrze można „uszyć” ze skrawków, bawiąc się elementami o różnych wzorach. Przyda się tło – najlepiej neutralne, jak płytki o przemysłowym charakterze. W industrialny świat można wpuścić złote i srebrne wstawki niczym ze wschodniego kobierca albo dopasowywać bez ograniczeń inne wzory. Przy patchworku to my jesteśmy projektantami.

Patchworkowe łączenia, a także mieszanie wzorów i kolorów może przynieść spektakularny efekt. Skomponowanie spójnej i pasującej do siebie całości nie jest jednak łatwe. Wystarczy, że zmieszamy wzory w nieodpowiednich proporcjach lub źle dobierzemy kolory, a chaos i dysharmonia we wnętrzu gwarantowane. W stworzeniu bajkowego, patchworkowego świata pomogą gotowe, pięknie skomponowane kolekcje łazienkowych płytek.

Upcykling z tradycją

Patchwork to sztuka geometrii dla zaawansowanych, dekoracyjność zamknięta w zdyscyplinowanych wzorach. Na pierwszy rzut oka – kwadraty, prostokąty i romby. Jeśli przyjrzymy się bliżej, odkryjemy kryjącą się za patchworkiem historię; kolejny wzór, kolor i faktura ujawniają się w każdej z geometrycznych figur. Warstwa po warstwie, wzór za wzorem, patchworki odsłaniają swoje piękno – i tak dzieje się niezależnie od materiału, w którym zostały zapisane.

Wszystko zaczęło się od oszczędności i gospodarnego zszywania ścinków tkanin. Jednak kobieca kreatywność szybko zamieniła patchworki w dzieła sztuki – panie domu z wyczuciem zestawiały ze sobą wzory i kolory, poprzez kontrasty budowały nową jakość. Dziś tę pracę nazwalibyśmy upcyklingiem. Patchwork pokochały moda i design, a jego siłę wykorzystała również w swoich kolekcjach marka Cersanit.

Vintage z industrialnym tłem

Szarość i nieregularna faktura betonu aż proszą się o towarzystwo. W kolekcji Concrete Style Cersanitu surowe, jasnoszare płytki nawiązujące do industrialnych klimatów zestawiono z bogatymi patchworkowymi wzorami. Kwadraty inspirowane hiszpańskimi i portugalskimi azulejos sąsiadują ze sobą na jednej płytce, jak skarby vintage wyszukane na pchlim targu. W jednej z płytek tworzących kolekcję przez różne odcienie szarości przewija się zgaszony, miedziany odcień.

Concrete Style daje swobodę wyboru i kreacji: patchworkowe wzory mogą znaleźć się i na ścianie, i na podłodze. Mieszajmy proporcje, bawmy się formatami – ostateczny kształt łazienkowej układanki należy do nas.

plytki lazienkowe modne 1

Kolekcja Concrete Style Cersanitu

plytki lazienkowe modne 2

Kolekcja Concrete Style Cersanitu

 

W tajemniczej krainie

Kolekcja Mystery Land również czerpie z mocy patchworków. Dekoracyjne płytki przyciągają kolażem finezyjnych koronek lub budują efekt strukturą ceglanej, patchworkowej ściany, której cegiełki pokryte są finezyjną grafiką. Za tło służą duże, jasnopopielate płytki – prostokątne ścienne lub kwadratowe podłogowe. Można też sięgnąć po odważne, ciemne prostokąty, które kolorystyką przypominają pociemniałą, spatynowaną stal z rudawymi refleksami. Skontrastowane z koronkowym wzorem podkreślają jego delikatność.

Ceramika o prostej, nowoczesnej linii, chromowane dodatki, białe fronty mebli – to oczywiste, bezpieczne rozwiązanie w takim wnętrzu. Jednak można pójść krok dalej, do kolekcji wzorów dodając efektowną okleinę szafek z kontrastową strukturą drewnianych słojów.

plytki lazienkowe modne 3

Kolekcja Mystery Land Cersanitu

plytki lazienkowe modne 4

Kolekcja Mystery Land Cersanitu

Patchworkowy minimalizm

Kolekcja Indira oparta jest na silnym kontraście – tu rządzą czarne i białe płytki. A jednak głównym bohaterem są płytki z delikatnym patchworkowym wzorem, w który wkrada się też szarość. Sąsiadujące ze sobą, a czasem nakładające się na siebie roślinno-geometryczne grafiki tworzą przestrzeń, która godzi dwa kolory z przeciwnych krańców skali. Minimalistyczna kolorystycznie łazienka zyskuje dodatkowy wymiar, ascetyczny styl – klasę. Przy doborze wyposażenia i dodatków warto zachować dyscyplinę, postawić na jakość, nie ilość. Trzymajmy się konsekwentnie ograniczonej gamy kolorystycznej; wyjątek zróbmy na przykład dla naturalnego drewna.

plytki lazienkowe modne 5

Kolekcja Indira Cersanitu

Ponadczasowe piękno 

Pamiętnik, listy do przyjaciółki, wzorniki tapet i zasuszone kwiaty – a gdyby tak to wszystko, delikatne piękno i wspomnienia, połączyć i „zszyć” w jedną całość? Powstałaby dekoracyjna płytka z kolekcji Snowdrops. Nieco nostalgiczna, przetworzona przez sito współczesnego wzornictwa, kolorystycznie stonowana. Posłuży do zaprojektowania wspaniałej łazienki. Dobrze ją połączyć z innymi elementami kolekcji – spokojnymi płytkami o barwie i fakturze betonu. Vintage zyska w otoczeniu nowoczesności i oswoi styl industrialny.

plytki lazienkowe modne 6

Kolekcja Snowdrops Cersanitu

Odkryty na nowo

Patchwork okazał się ponadczasowym pomysłem, koncepcją, która łatwo zaadaptowała się do współczesności. Już dawno przestał być domeną rzemiosła. Twórczo interpretowany, stał się częścią nowoczesnego wzornictwa i designu. Pod tą jedną nazwą kryje się fascynujące bogactwo pomysłów i inspiracji.

Leave a Reply