Planując rozmieszczanie mebli służących do przechowywania różnych przedmiotów codziennego użytku chcemy, aby przestrzeń była jak najlepiej zagospodarowana.
Możliwość wykonania szafy wnękowej sprawia, że jesteśmy w stanie maksymalnie wykorzystać potencjał danego pomieszczenia. Przy dodatkowej dobrej organizacji takiego mebla w środku będzie można zmieścić wiele przydatnych rzeczy. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Od czego zacząć projektowanie szafy wnękowej?
Aby dobrze zaplanować wygląd szafy wnękowej, warto jest przemyśleć, w jakim miejscu będzie ona umiejscowiona.
Taki mebel może świetnie uzupełniać wystrój przedpokoju, niewielkiego salonu czy nawet sypialni. Należy także zadbać o dobre rozmieszczenie półek oraz drążków. Aby dostosować taką szafę do swoich potrzeb i przy okazji wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, trzeba zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami.
Szafy wnękowe na zamówienie powinny być dokładnie wymierzone. Głębokość mebla musi być odpowiednia zachowana i nie może być to mniej niż około 50 centymetrów. Im więcej, tym lepiej, jednak zawsze będzie to uzależnione od przestrzeni, jaką dysponujemy.
Z kolei wysokość szafy warto jest podzielić na kilka części. Szafka na buty, duża część na ubrania oraz pawlacz świetnie sprawdzą się w sypialni czy pokoju gościnnym. Dzięki temu pomieścimy tam również kilka walizek czy plecaków.
Kolejnym aspektem będzie dobór odpowiednich drzwi. Coraz bardziej popularne w tego typu szafach są te przesuwane. Warto jest je montować wtedy, gdy cały mebel jest szerszy niż 150 centymetrów.
Przy mniejszych gabarytach lepiej zainwestować w drzwi skrzydłowe bądź harmonijkowe. Materiałów, z których produkuje się drzwi jest również mnóstwo. Są przede wszystkim płyty MDF, szyby oraz lustra.
Jak zaplanować wyposażenie szafy wnękowej?
W podstawowym wyposażeniu jest to zwykle kombinacja drążków oraz półek, które pomieszczą komplet ubrań, jak i przedmiotów, których używamy od święta.
Jeśli jednak chcemy ją przeznaczyć na schowek na sezonowe rzeczy czy rzadko używany sprzęt sportowy i deskę do prasowania, warto jest wyposażyć ją w szuflady, uchwyty czy pojemniki na kółkach.
Ułatwi to nam segregację i odnajdowanie różnych przedmiotów nawet po dłuższym czasie.
Dzięki różnym systemom można dostosowywać elementy o różnej szerokości, wysokości i głębokości, które można zamontować na szynach pionowych i poziomych. Da się je wtedy dopasować do nawet małego metrażu pomieszczenia.
Łatwo jest także zabudować ściany od podłogi aż po sam sufit. Można je później dowolnie uzupełniać, zależnie od potrzeb. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystywanie takiej szafy na umiejscowienie tam telewizora. Coraz więcej konsumentów decyduje się także na taki mebel z siedziskiem bądź rozkładanym biurkiem.