Zanim kupisz telewizor…

nowoczesny telewizor

Nowoczesny telewizor

Zastanawiasz się jaki telewizor kupić? W ofercie sklepów internetowych znajduje się bardzo wiele modeli telewizorów plazmowych, LCD, LED oraz 3D. Czym powinien cechować się dobry telewizor?

Już minęły czasy, gdy telewizor służył jedynie do oglądania telewizji. Można wspominać czasy, gdy całe rodziny i sąsiedztwa gromadziły się wokół – rzadko kiedy kolorowego odbiornika, aby oglądać cotygodniowe seanse Dynastii.

Współczesny stopień zaawansowania technologii sprawił, że dzisiejsze odbiorniki telewizyjne są multimedialnymi centrami domowej rozrywki. Obraz w 3D, internet, czyste brzmienie i gry to zaledwie namiastka możliwości najnowszych telewizorów. Kwestią podstawową jest odpowiedzenie sobie na pytanie, w jakiej technologii świecenia ma być wykonana matryca naszego przyszłego odbiornika?

3D, plazma, LED, LCD – każda z tych technologii cechuje się różnymi parametrami i rozwiązaniami, i niektóre z nich mogą brzmieć niezrozumiale dla niewtajemniczonego odbiorcy. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie – czym powinien cechować się dobry telewizor i jaki telewizor kupić?

nowoczesny telewizor

(fot.1)

Z pewnością podstawowym parametrem jest przekątna ekranu. Banalnym może się więc wydawać stwierdzenie, że rozmiar telewizora powinien być dobrany przede wszystkim do wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował i odległości, z jakiej będzie oglądany.

Za standard można przyjąć, że każdy nowoczesny telewizor jest cienki, a najcieńszymi telewizorami są modele LCD z podświetlaniem LED. Nie oznacza to jednak, że telewizory plazmowe czy zwykłe LCD są grube.

Przydatna wskazówkaOptymalna odległość = 3 x wysokość ekranu
Odległość od odbiornika Zalecana wielkość ekranu
1 m 26″
1,2 m 32″
1,4 m 37″
1,5 m 40″
1,7 m 46″
2 m 52″
2,2 m 60″

Telewizory LCD

Technologia LCD stanowiła rewolucję w swoim czasie czasie na rynku RTV. Była ogromnym przeskokiem z tradycyjnych telewizorów CRT na cienkie i płaskie urządzenia, które można zawiesić na ścianie.

Ekran LCD – ciekłokrystaliczny zbudowany jest z dwóch warstw ciekłych kryształów znajdujących się pomiędzy wyprofilowanymi powierzchniami. Ciekły kryształ może działać jak żaluzja, układać promienie świetlne, jak również całkowicie je blokować.

Ekran składa się z pikseli, ten zaś – z trzech subpikseli. Składową subpiksela jest kolorowy filtr: czerwony, zielony lub niebieski. Upraszczając – każdy subpiksel to 1/3 piksela. Barwę piksela stanowią trzy kolory poszczególnych subpikseli.

Pamiętajmy, że tworzenie poszczególnych odcieni polega na odpowiednim dozowaniu ilości światła przechodzącego przez dany filtr. Telewizory LCD stanowią dobry kompromis między jakością a ceną urządzenia.

Popularne modele telewizorów LCD:

 • Samsung LE40C650
 • Samsung LE32C450
 • LG 37LD465
 • Panasonic TX-L32CX3E
 • Sony KDL-40EX500


Opinie Klientów EURO o telewizorze LCD Samsung LE40C650:

 • Obraz żyletka, nie ma artefaktów w działaniu układu Motion 100Hz (obraz stabilny zarówno w grach jak na kanałach sportowych – dużo ustawień tej opcji pozwala na dowolne konfigurowanie odświeżania na każdym ze źródeł obrazu), bezproblemowa współpraca z PC po kablu HDMI (w trybie HDTV). Nawet stacje naziemne wyglądają ładnie. X360 – również bezproblemowo. Pilot jest podświetlany! Bezproblemowy montaż na ścianie za pomocą nie firmowego wieszaka! Dźwięk wyprowadzony jest wyjściem słuchawkowym na starą wieżę (wejście AUX 2xcinch) działa to fajnie i zgarnia dźwięki ze wszystkich urządzeń podłączonych do tv (poprzez HDMI). Wysoki kontrast i panel Ultra Clear dają bardzo ładny efekt, niejednokrotnie lepszy niż niektóre modele z LED’owym podświetleniem matrycy. Czerń czarna, nie zauważyłem żadnych niedociągnięć typu “Clouding” czy wypalone pixele itp.
 • Wzięliśmy z teściem dwa takie same telewizorki i jak narazie jesteśmy obaj bardzo zadowoleni. A szczerze powiedziawszy do Samsunga od kilku lat podchodzę z dystansem. Dosyć krótko jesteśmy posiadaczami tych telewizorów tak więc póki co niczego złego jak narazie nie zauważyliśmy (oby tak dalej). Obraz i dźwięk żyleta. Bardzo prosta obsługa. Pilot nie sprawia żadnych trudności w użytkowaniu. Bezproblemowo podłączam dysk i goli na nim i filmy i muzę i fotki. Może jedyny malutki minusik to to, że przy filmach nie czyta polskich liter, ale może jest gdzieś w necie jakiś sofcik, jeszcze nie szukałem. Ja naprawdę polecam. Szczerze.

Telewizory LED

W telewizorach LED ekran można podświetlać diodami LED – tzw. metodą krawędziową (edge light) i metodą bezpośrednią (backlit, backlight), z podświetleniem światłem białym i światłem trójkolorowym.

Plusem technologii podświetlenia krawędziowego jest cena – jest ona tańsza od bezpośredniego podświetlenia. Świecące na biało diody, rozmieszczone są po bokach matrycy, a światło jest kierowane za pomocą reflektorów, dzięki czemu zapewnione jest równomierne oświetlenie powierzchni ekranu. W zasadzie poza zmianą źródła światła nie powinno być zauważalnej różnicy jakości obrazu w stosunku do klasycznego podświetlenia świetlówkowego.

Inną zaletą krawędziowej technologii LED jest także możliwość stosowania wyjątkowo cienkich ekranów, mających często ok. 2,5-3 cm grubości. Do wad można zaliczyć spadek kontrastu, w przypadku patrzeniu na ekran pod niewielkim kątem oraz widoczność w niektórych modelach diod umieszczonych na krawędziach ekranu.

W przypadku technologii podświetlania bezpośredniego diody znajdują na całej tylnej powierzchni panelu. Dzięki takiemu rozmieszczeniu możliwe jest podświetlanie wybranych fragmentów ekranu z możliwością sterowania jasnością. Skomplikowany algorytm sterujący oświetleniem pozwala na uzyskanie większego kontrastu wybranych fragmentów obrazu. Technika taka nazywa się wygaszaniem miejscowym (ang. local diming, w skrócie – LD). Duże czarne obszary są prawdziwie czarne, nie stanowią imitacji szarości.

Wielką zaletą telewizorów LED jest energooszczędność. Niektórzy producenci, jak chociażby LG deklarują nawet 80-procentowe obniżenie poziomu zużywanej energii, choć z reguły „zysk energetyczny” jest nieco mniejszy, bo około 50-procentowy. Dzięki temu, kupując telewizor LED, nie tylko zadbamy o środowisko naturalne, ale i wesprzemy domowy budżet.

Popularne modele telewizorów LED:

 • Samsung UE32D5500
 • Samsung UE40D5500
 • Sharp LC-24LE220E
 • Samsung UE40D5000
 • Sony KDL-46EX720

Opinie Klientów EURO o telewizorze LED Sony KDL-40EX710:

 

 • Sony KDL-40EX710 kupiłem po przeanalizowaniu kilku tv różnych firm w podobnym zakresie cenowym. SONY z podświetleniem LED ma bardzo czysty obraz szczególnie w wysokiej rozdzielczości. Wąskie ramki i smukły kształt powodują, że telewizor bardzo dobrze komponuje się w pokoju. Jest bardzo dobrze wyposażony w gniazda zewnętrzne. Szczególnie USB jest niezwykle przydatne. Zdjęcia wyświetlane na ekranie wyglądają rewelacyjnie. Podłączenie do internetu zwiększa zakres treści, które można oglądać na tym tv. Mimo dość bogatej kolekcji stron www, które można wczytać zdecydowanie brakuje, choćby okrojonej, pełnej wyszukiwarki www. WiFi także mogłoby zaistnieć jako wyposażenie standardowe a nie jako opcja. Plusem jest wyposażenie w DLNA, szczególnie jeśli mamy produkty firmy SONY to znakomicie potrafią się ze sobą “dogadać”.
 • Nie będę się rozwodził nad jakością obrazu i możliwościami telewizora, skupię się na funkcji Internet Sony, która jest mało zareklamowana. A jest to wspaniała rzecz, umożliwia oglądanie filmów z Internetu z dedykowanych portali np. Ipla. Niektóre filmy, seriale są w jakości HD np. Świat wg Kiepskich. Nie trzeba płacić i mamy film na życzenie lub You Tube i wiele podobnych. Telewizor kupiłem okazyjnie w sklepie Internetowym Euro AGD za 3000 zł na 10 rat zero % bez dodatkowych opłat np. ubezpieczenie. Gorąco polecam, szkoda, że w sklepie nie ma sygnały HD ani ful HD, dopiero po zakupie w domu szczena opada.
Telewizor Philips

(Telewizor Philips)

Telewizory plazmowe

Telewizory plazmowe (inaczej wyświetlacze PDP lub NeoPDP) do tworzenia obrazu wykorzystują plazmę oraz luminofor. Każdy piksel składa się z trzech komór, wypełnionych gazami (głównie ksenonem i neonem). Substancje te zostają doprowadzone do stanu plazmy. Zjonizowane gazy zaczynają świecić niewidzialnym dla nas światłem ultrafioletowym. To zaś, padając na luminofor pobudza go do świecenia odpowiednim kolorem światła widzialnego. Kilka tysięcy świecących razem pikseli ostatecznie tworzy obraz.

Różnica między technologią plazmową LCD polega głównie na tym, że wyświetlacze plazmowe świecą własnym światłem i nie muszą być podświetlone  dodatkową lampą lub innym źródłem światła.
Z budowy wyświetlacza plazmowego wynikają bezpośrednio jego walory użytkowe: wysoki kontrast, dobre odwzorowanie kolorów, jak i krótki czas reakcji na poziomie nawet 0,001 milisekundy, czego konsekwencją jest brak smużenia. Te właśnie cechy sprawiają, że na telewizor plazmowy zwrócić uwagę powinny przede wszystkim osoby zainteresowane oglądaniem filmów i widowisk sportowych.

Panele plazmowe mają też swoje wady: migotanie obrazu, dośc spore zużycie energii, wypalanie się luminoforu. Rozwój technologii idzie coraz bardziej naprzód i producenci radzą sobie coraz lepiej poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań. Dzięki temu fekt migotania można niemal zupełnie wykluczyć, kupując model wyświetlający obraz z częstotliwością odświeżania 100, 200 czy nawet 600 Hz.

Jest to również dobry wybór dla osób, które nie martwią się wyższymi rachunkami za prąd lub mają małe dzieci, które mogą uszkodzić delikatny sprzęt – plazmy są dość ciężkie i bardzo solidne, trudniej więc o przypadkowe zniszczenia. Należy pamiętać, że im większa rozdzielczość, tym większy pobór prądu.

Konsekwencją dużych rozmiarów komórek z gazem telewizorów plazmowych jest brak modeli o niewielkich wymiarach. Dlatego na rynku w zasadzie nie ma mniejszych wyświetlaczy plazmowych niż o przekątnej 35 cali, a modele o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli)  są oferowane z minimalną przekątną „w okolicach” 42 cali.  Z tego też powodu telewizor plazmowy to dobry wybór dla osób dysponującym większym salonem. Szukając telewizora Full HD do małego pokoju, lepiej pomyśleć o odbiorniku z matrycą LCD lub LCD z podświetleniem LED.

Popularne modele telewizorów plazmowych:

 • Panasonic TX-P42G30E
 • Samsung PS51D550
 • LG 42PT353
 • Panasonic TX-P50VT30E
 • Panasonic TX-P42S30E

Opinie Klientów EURO o telewizorze plazmowym Panasonic TX-P42GT20E + okulary TY-EW3D:

 • “Polowałem” na ten model telewizora od dawna. Przyznam, że się nie rozczarowałem. Używam go na kablówce analogowej, ale jakość obrazu jest znakomita. Cała masa ustawień i możliwości dostosowania do własnych potrzeb. Jedyna niewielka wada dotyczy formatowania dysku twardego podłączanego do telewizora. Byłem nieco zaskoczony, gdy telewizor powiadomił mnie o tej operacji. Szczególnie zaskakujące było to, że formatowany dysk, by mógł być używany ponownie w komputerze, musi być na nowo sformatowany. Cała reszta ZNAKOMITA.
 • Bardzo ciekawa kontrpropozycja dla modnych telewizorów LED – wszak plazma ma techniczną przewagę (czerń). Po starannym rozeznaniu rynku ku mojemu zaskoczeniu znalazłem telewizor o jakości przewyższającej led Tv ,a jednocześnie tańszy. Super łatwa instalacja (zwłaszcza DVB-T), internet, dostęp do zawartości komputera i wiele innych gadżetów. Świetnie sprawdza się z Xboxem. Miejscami uciążliwy układ przycisków (a raczej dostęp do opcj) pilota. Co do 3D – nie jestem fanem tej technologii więc traktuję to jako gadżet. Jedyny zarzut to może średni dźwięk – choć nie jest on gorszy od innych modeli – płaskie telewizory po prostu tak mają.


Plazma czy LCD – co wybrać?


Wybór pomiędzy telewizorem plazmowym a telewizorem LCD zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Przy wyborze telewizora powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak kontrast, ostrość, głębia koloru i czerni oraz czas reakcji.

 • Telewizor LCD spełni oczekiwania tych, którzy potrzebują telewizora o niezbyt dużej przekątnej, np. do kuchni, biura. Sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, a także gdy potrzebujemy dobrego telewizora do pomieszczeń innych niż salon czy pokój kinowy. Oczywiście telewizor plazmowy zapewnia standard oglądania jak w osobistym kinie. Również dla miłośników filmów akcji, czy relacji sportowych lepszy będzie telewizor plazmowy.
 • Telewizory plazmowe mają większy kąt patrzenia niż telewizory LCD. Ekran może być oglądany nawet pod kątem 178°, podczas gdy w większości tańszych telewizorów LCD kąt patrzenia wynosi 45°. Telewizory plazmowe można oglądać z każdego miejsca w pokoju, nie tylko z centralnego punktu przed telewizorem.
 • W telewizorach LCD czerń w efekcie jest ciemnoszara. W ekranach plazmowych jest znacznie lepiej – czerń ma swoją naturalną barwę i intensywność. Telewizory plazmowe pozwalają osiągnąć większy kontrast niż telewizory LCD.
 • Odbiorniki plazmowe nie tracą swojej wyrazistości czy szczegółowości podczas transmitowania wydarzeń sportowych. Czas reakcji telewizorów LCD wynosi od 4 do 25 ms (milisekund), telewizorów plazmowych już od 0,001 ms.
 • W telewizorach plazmowych zużycie energii zależy od wyświetlanych obrazów, niekiedy więc może być mniejsze niż w przypadku LCD. Pobór prądu jest mniejszy w przypadku obrazów ciemniejszych. Przy codziennym oglądaniu treści, pobór prądu odbiornika plazmowego stale się zmienia.
Telewizor Philips 2


Telewizory 3D


Telewizory 3D są dostępne z ekranami o wielkościach identycznych jak w przypadku innych technologii. Podobnie, jak w przypadku telewizorów tradycyjnych, aby zapewnić sobie dobry standard oglądania materiałów 3D, trzeba dopasować rozmiar ekranu telewizora do wielkości pomieszczenia, w którym będzie użytkowany.

Telewizory 3D wymagają korzystania ze specjalnych okularów, ale będą to urządzenia elektroniczne wykorzystujące ciekłokrystaliczne migawki sterowane sygnałem z nadajnika umieszczonego w telewizorze. Dzięki temu uzyskany obraz będzie ostry, realistyczny i łagodny dla oczu.

Ze względu na zastosowanie bardziej zaawansowanych okularów, programy 3D powinny wyglądać lepiej w domu niż kinie. Filmy, programy oraz gry zrealizowane w tradycyjnej technice dwuwymiarowej (2D) wyglądają na telewizorze 3D tak samo.
Technika wyświetlania pozostaje taka sama (plazma albo LCD), różnica dotyczy tak naprawdę sygnału. Telewizory 3D zapewnią najwyższą jakość obrazu 2D,

Osoby, ze schorzeniami narządu wzroku (np. bardzo wysoki astygmatyzm) mogą w ogóle nie zobaczyć efektu 3D. Zamiast tego będą widzieć zwykły obraz 2D.

Popularne modele telewizorów 3D:

 • Samsung UE40D6500
 • Samsung UE46D8000
 • Sony KDL-46EX720
 • Sony KDL-40EX720
 • Samsung UE46D6500

Opinie Klientów EURO o telewizorze Samsung UE40D6500:

 • Telewizor super idealny jako odbiornik multimedialny bez problemu obsługuje HDD 640 GB, odtwarza prawie wszystkie formaty video 3D wiadomo IMAX to nie jest, ale efekt znośny. Obudowa robi wrażenie, WiFi wbudowane daje radę, no i wreszcie dobre głośniki. Ja osobiście gorąco polecam ten model.
 • Jestem jego posiadaczem od 3 tygodni i jestem pod wrażeniem możliwości, wyposażenia, jakości obrazu – szczególnie z naziemnej DVB–T, nie testowałem go z sygnałem HD – dekoder polsatu daje gorszy obraz, może jest to wina dekodera polsatu – mam go już ok. 5 lat (daje to do myślenia co do jakości usług tegoż dostawcy), ale myślę, że po podłączeniu do gniazda CI tunera sat będącego wewnątrz tv obraz zdecydowanie polepszy się (pozostaje zakup modułu do gniazda CI ok.200-250zł wraz z kartą). Podzielam opinię osób zachwyconych tymże tv, miałem zamiar kupić nie ukrywam, że za sugestią znajomych panasonica plazmę z serii popularnych tx-p42g30e, ale wybór po przemyślanej decyzji padł na samsunga ue40d6500 mającego do zaoferowania bardzo dużo dodatków wifi, dekodera sat., ipla, vod tvp (mnóstwo seriali i filmów fab. dokumentalnych, przeglądarkę pełną, nagrywanie na dysk usb sprawdzone – działa ok. progr. rozrywkowe) do tego bajeczną jakość obrazu – polecam.

Okulary 3D


Okulary 3D są niezbędne do prawidłowego odbioru programów wyświetlanych w technice trójwymiarowej. Do rozwiązań domowych przewidziano okulary aktywne zasilane z baterii lub akumulatorów i sterowane sygnałem z telewizora.

Okulary zostały zaprojektowane tak, aby zapewniały długotrwały komfort nie tylko osobom, które nie noszą na co dzień okularów, ale też dla typowych „okularników” – okulary 3D mają spore rozmiary, dzięki czemu można nałożyć je na okulary korekcyjne. W celu komfortowego oglądania materiałów 3D należy zaopatrzyć się w okulary zdolne do wyświetlania obrazu z częstotliwością przynajmniej 200 Hz.

Leave a Reply