Żelazko czy generator pary: co wybrać?

Żelazko to niezbędne urządzenie w każdym gospodarstwie domowym. Mogłoby się wydawać, że jego wybór jest prosty i oczywisty, tymczasem na rynku do wyboru mamy kilka rodzajów tego typu urządzeń. Zwykłe żelazka parowe, żelazka z generatorem pary czy generatory pary – jak wybrać urządzenie najlepsze dla siebie? Z pomocą przychodzi firma Tefal wraz z najnowszymi i najnowocześniejszymi urządzeniami na rynku.

zelazko generator pary 1

fot. Tefal

Czy prasowanie zawsze musi być przykrym obowiązkiem? Aby uniknąć negatywnej odpowiedzi na to pytanie warto wybierać urządzenia, które są łatwe w obsługiwaniu, łączące w sobie szybkość i perfekcję rezultatów. Stawianie na modele od sprawdzonego i cenionego producenta gwarantuje niezawodność i pozwala cieszyć się zakupionym sprzętem przez wiele lat. Na rynku dostępnych jest aktualnie wiele urządzeń służących do prasowania: tradycyjne żelazka parowe, tzw. „maxi żelazka” z osobnym zbiornikiem na wodę (nazywane żelazkiem z generatorem pary) oraz prawdziwe generatory pary.

Żelazko parowe to podstawowy typ urządzenia prasującego. Prasowanie przy użyciu pary i wysokiej temperatury stopy żelazka, pozwala z łatwością wygładzić zagniecenia. Maxi żelazko z zewnętrznym dużym zbiornikiem na wodę działa na takich samych zasadach jak zwykłe żelazko parowe, jednak z możliwością zdecydowanie dłuższej pracy bez konieczności dolewania wody. Nie wytwarza jednak pary pod ciśnieniem, tak jak generatory pary, którego sercem jest bojler. Do bojlera doprowadzana jest woda z zewnętrznego zbiornika, a następnie jest podgrzewana i zamieniana w parę pod wysokim ciśnieniem. Moc pary pod ciśnieniem jest tak duża, że wnika w głąb tkaniny i z łatwością rozprasowuje nawet duże zagniecenia, skracając czas prasowania.  Generator pary oprócz szybszego wygładzania zagnieceń pozwala na prasowanie w pionie np. delikatnych sukienek czy marynarek oraz odświeżanie ubrań (usuwanie zapachów).

Które z tych urządzeń będzie dla Ciebie najlepsze? Kwestia doboru odpowiedniego sprzętu zależy od naszych potrzeb. Warto postawić więc sobie kilka pytań przez podjęciem decyzji o zakupie.:

– Ile czasu zajmuje Ci średnio prasowanie? Jeśli poświęcasz dużo czasu na prasowanie tradycyjnym żelazkiem, prawdziwą pomocą może okazać się generator pary, który pozwoli nawet na dwukrotnie skrócenie dotychczasowego czasu pracy – produkowana w bojlerze para pod wysokim ciśnieniem wnika w głąb tkaniny i szybciej i lepiej rozprasowuje zagniecenia. Wystarczy tylko raz przejechać po tkaninie, prasować ubrania tylko z jednej strony lub prasować kilka warstw jednocześnie (np. złożone ręczniki czy pościel) aby osiągnąć perfekcyjne rezultaty prasowania każdej tkaniny.

– Jak często i jak dużo ubrań prasujesz? Jeżeli lubisz podchodzić do tego tematu „raz a dobrze” i prasujesz ubrania dla całej rodziny na cały tydzień, generator pary pozwoli Ci szybko uporać się z tym domowym obowiązkiem oszczędzając czas. Niezależnie od częstotliwości prasowania i ilości ubrań , jeśli jesteś perfekcjonistą i zależy Ci na idealnie wyprasowanych ubraniach, użycie generatora pary zapewni zawsze perfekcyjne efekty prasowania. Jeżeli prasujesz sporadycznie pojedyncze sztuki odzieży, zapewne wystarczającym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zwykłe żelazko.

– Jak dużo miejsca do prasowania potrzebujesz? Pytanie z pozoru błahe, jednak w przypadku posiadania małej powierzchni mieszkalnej – bardzo istotne. Jeśli posiadasz niewielkie lokum, a marzy Ci się generator pary, warto zapatrzyć się w jego kompaktową wersję. Prasuje równie idealnie, co generatory standardowej wielkości, a ułatwi przechowywanie.

Nowości – żelazka Tefal

Linia Turbo Pro – Żelazka tej linii zostały wyposażone o nową funkcję Turbo Boost, która działa jak mały generator pary – po naciśnięciu przycisku produkowana jest duża ilość pary, następnie jej silny strumień jest wyrzucany z dużym przyspieszeniem i wtłaczany w głąb materiału by usunąć najtrudniejsze zagniecenia. Innowacją znaną z urządzeń do prasowania marki Tefal i obecną w żelazkach Turbo Pro jest wyjmowana szufladka antywapienna Calc Collector, która zbiera drobinki kamienia i pozwala na jego łatwe usuwanie, zapobiegając osadzaniu się kamienia we wnętrzu żelazka i gwarantując zawsze mocny wyrzut pary dla łatwego usuwania zagnieceń i idealnych efektów prasowania. Wystarczy co kilka miesięcy przepłukać szufladkę pod bieżącą wodą, aby zapewnić dłuższą żywotność żelazka. Ponadto w żelazkach Turbo Pro zastosowaną stopę z nową powłoką Durilium AirGlide Autoclean wykonaną z podwójnej warstwy szkliwa, dzięki czemu żelazko bardzo łatwo prowadzi się po tkaninie i nie niszczy się z upływem czasu, lecz zachowuje taki poziom ślizgu jak w nowym żelazku. Technologia Autoclean, dzięki zawartości palladium,ma unikalną cechę samooczyszczania się z maleńkich drobinek tkanin pozostających po prasowaniu. Stopa Autoclean nie brudzi się więc z upływem czasu, co gwarantuje zawsze łatwe prowadzenie żelazka po tkaninie.  Dodatkowo wyprofilowany czubek stopy ułatwia prasowanie trudnych elementów jak plisy czy obszar wokół guzików – prasowanie koszul, spodni oraz codziennych ubrań już nigdy nie będzie problemem.

zelazko generator pary 2
Nowości – generatory pary Tefal

Linia Pro Express Care – Nową linię generatorów pary Tefal wyróżnia unikalna technologia Protect System, która przechwytuje krople wody i zamienia je w parę, dzięki czemu chroni prasowane tkaniny przed zabrudzeniem. Najnowsze modele generatorów wytwarzają ciśnienie do 7,5 bara dla zwiększonego poziomu wytwarzania pary do 500g/min. Para pod tak wysokim ciśnieniem wnika w głąb tkaniny z łatwością rozprasowując zagniecenia dla oszczędności czasu. Ponadto linia ta, jak większość generatorów pary Tefal, zaopatrzona jest w technologię Calc Collector do zbierania kamienia – to wyjmowana szufladka, która zbiera drobinki kamienia, zapobiegając jego osadzaniu wewnątrz generatora – gwarantuje to mocny wyrzut pary dla łatwego prasowania i przedłuża żywotność generatora, dzięki czemu będzie nam służył przez lata. Samoczyszcząca się stopa Autoclean nie brudzi się z upływem czasu. Co więcej, funkcja Smart Technology z 3 lub 5 inteligentnymi ustawieniami, w których ilość wytwarzanej pary oraz temperatura stopy są dostosowane do prasowanej tkaniny (delikatnych, normalnych czy trudnych), zapewni zawsze perfekcyjne efekty prasowania.

Generator pary ułatwi Ci prasowanie rzeczy w pionie takich jak: płaszcze, marynarki sukienki oraz zasłony.

Pro Express Care to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zawsze marzyły o generatorze pary i chciały korzystać z jego multifunkcjonalności.

zelazko generator pary 3Linia Effectis Anti-Calc – To pierwsze prawdziwe generatory pary z bojlerem wytwarzające parę pod wysokim ciśnieniem, posiadające jednocześnie niewielką wagę i wymiary ułatwiające przenoszenie i przechowywanie. Generatory z linii Effectis posiadają szufladkę antywapienną Calc Collector, która zbiera drobinki kamienia i pozwala na jego łatwe i wygodne usuwanie zapobiegając osadzaniu się kamienia we wnętrzu generatora i gwarantując zawsze mocny wyrzut pary dla łatwego usuwania zagnieceń. Co więcej, funkcja Smart Technology z jedną optymalną kombinacją temperatury i pary umożliwi bezpieczne prasowanie wszystkich typów tkanin. Generator Effectis AntuCalc to doskonałe rozwiązanie dla osób, które marzą o idealnych efektach prasowania w kompaktowym rozmiarze.

zelazko generator pary 4

Leave a Reply