Zimowy sen – jak spać by się wysypiać

Niektóre gatunki zwierząt zapadają w sen zimowy. Podczas tego stanu dochodzi do okresowego spowolnienia procesów życiowych, co pozwala przetrwać trudne warunki tej pory roku. Również ludzki organizm odczuwa wpływ mroźnych miesięcy. I choć mogłoby się wydawać, że zima i sen dobrze ze sobą współgrają, w rzeczywistości może ona negatywnie wpływać na jakość i długość nocnego odpoczynku. Przekonaj się jak spać, by się wysypiać.

Krótsze dni, dłuższe noce

Masz wrażenie, że ciągle jesteś zmęczony i jedyne, o czym marzysz to zapaść w letarg, jak suseł lub niedźwiedź? O tej porze roku organizm rzeczywiście domaga się więcej odpoczynku. Wzmożone zapotrzebowanie na sen wynika z niedoboru ilości światła. Zimą noce są dłuższe, a dni cechują się niższą intensywnością promieni słonecznych. To hamuje produkcję serotoniny – hormonu odpowiedzialnego za procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia. W rezultacie mamy mniej energii i gorszy nastrój. Brak światła sprawia również, że wzrasta poziom melatoniny, czyli hormonu, który sygnalizuje organizmowi, że nadszedł czas na sen. Nie służy nam także często pochmurna
i ponura pogoda, która może zaburzać rytm okołodobowy i przyczyniać się do kłopotów z zasypianiem. Z tego względu higiena snu w tym okresie jest ważniejsza niż podczas całego roku. Jeśli chcesz budzić się wypoczęty i gotowy na mroźne zimowe dni, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Odpowiednia temperatura i światło

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, aby zadbać o jakość snu zimowego, jest dopasowanie sztucznego oświetlenia. Światło w sypialni powinno oddawać naturalne nasłonecznienie. Najlepszym wyborem dla lampek przy szafkach nocnych będą żarówki o ciepłej barwie, zaś lamp sufitowych o neutralnej. Ich blask wieczorem wyciszy, zaś rano pobudzi i pomoże wstać, gdy na zewnątrz jest ciągle ciemno. Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, to powinna się ona kształtować na poziomie 18-20 stopni. Wyższa, może sprawiać, że będziesz się wybudzać ze snu, zaś niższa spowoduje, że nie będziesz mieć ochoty wstać z łóżka. Przed zaśnięciem zalecamy krótko wywietrzyć i zadbać o odpowiednie nawilżenie w sypialni, co pomoże szybciej nam zasnąć i lepiej oddychać podczas snu.

Ciepła kołdra

Zimą nie powinieneś zapominać o odpowiedniej kołdrze, która pomoże utrzymać stałą temperaturę ciała i zapewni dobrą wentylację powietrza. W sklepach można znaleźć wiele modeli, które różnią się między sobą pod względem cech i funkcji. Jedne będą się lepiej sprawdzać latem, a inne zimą. Dostępne są także takie, które można stosować przez cały rok. Przykładem mogą być kołdry z linii BLOMMENSLYST i FÄRGRIK marki Wendre. Te uniwersalne modele świetnie sprawdzą się w ogrzewanych pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej 18 stopni. Zapewniają wysoki poziom ciepła, a jednocześnie są miękkie, sprężyste i pięknie się prezentują. Ich poszycie wykonane zostało z przyjemnej w dotyku mikrofibry, która dodatkowo przeciwdziała osadzaniu się roztoczy i nie wymaga dodatkowego oblekania w poszewkę. Wzorzyste nadruki na kołdrach linii BLOMMENSLYST
i FÄRGRIK nadadzą sypialni lekkości i idealnie wpasują się w nowoczesne, minimalistyczne i klasyczne wnętrza.

Dobre nawyki

Utrzymanie regularnego harmonogramu snu jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wyeliminowania stanu zmęczenia. Wyznaczonej pory snu i pobudki przestrzegaj także w weekendy. Kolejną ważną sprawą jest aktywność fizyczna. Wprawdzie zimą pogoda nie zachęca do wysiłku, jednak nawet 30-minutowy trening zrobiony w domu może pomóc w zasypianiu. Na zdrowie bardzo dobrze wpływają także spacery. Pomagają hartować organizm, pobudzają krążenie krwi i poprawiają samopoczucie. Równie ważną kwestią jest dieta. Nadmierne przejadanie się przed snem nie jest dobre dla jego jakości. Zamiast ciężkich i kalorycznych dań, lepiej spożyć coś pożywnego, ale lekkiego.

Leave a Reply