Art deco, czyli wnętrza czarują detalem

Mimo zbliżających się 100 urodzin Art deco ma się dobrze, a grono jego wielbicieli systematycznie rośnie. Wysmakowana elegancja wpisana w ten styl sprawia, że stanowi on dzisiaj wyznacznik do projektowania wnętrz na najwyższym poziomie.

Wczoraj i dziś

Art deco to jeden z kluczowych kierunków w historii sztuki, który swoją popularność i szczególną pozycję zbudował w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Nazwę zawdzięcza kompilacji dwóch słów, które doskonale oddają jego charakter: francuskie art oznacza sztukę, a décoratif dekoracyjną. Twórcy Art deco wyrażali się poprzez malarstwo, rzeźbę, projektowanie mebli, ale również architekturę. Art Deco było odpowiedzią na przepych wprowadzony przez sztukę secesyjną. Zaczęto poszukiwać spokoju, rytmu, wyważenia. W porównaniu z secesją twórczość Art deco była bardziej uporządkowana i miała nieść za sobą jasny przekaz wyrafinowania i smaku. Art deco upraszczało formy i nadawało im z reguły symetrycznych kształtów. Bardzo ważnym aspektem stały się proporcje i geometryzm.

artdeco1

Najważniejszą zasadą według której trzeba się kierować jest przykładanie bardzo dużej uwagi do wszelkiego detalu i jakości wykonania każdego elementu. W dużej mierze dlatego Art deco jest tak bliskie mojemu spojrzeniu na projektowanie wnętrz, mebli i dekoracji – zauważa architekt wnętrz Dominika J. Rostocka.

W filozofię stylu wpisana była od zawsze wewnętrzna sprzeczność: – Miały to być co do zasady przedmioty masowego użytku, ale ze względu na finezję, precyzję i zastosowanie drogocennych materiałów trafiały do elit i najbardziej eleganckich przestrzeni” – dodaje Dominika Rostocka.

artdeco2

Tak jest po dziś dzień. Na autentyczne dzieła sztuki wykonane w stylu Art deco mogą pozwolić sobie nieliczni, a sam styl nie szuka taniej popularności poprzez zdobienia czy intensywną kolorystykę. – Przedmioty Art deco skierowane są do świadomego klienta, który dostrzeże walory subtelnej elegancji jaką oferują – zauważa Dominika Rostocka. – Projektując wnętrza i elementy dekoracyjne w takiej stylistyce zawsze kieruje się zasada prostej formy, ale pełnej treści. Według mnie każdy element powinien wynikać z proporcji, przejścia, kontynuacji i nie powinien być przypadkowy – dodaje architektka.

Art deco a projektowanie wnętrza

Art deco nie odnosi się jedynie do pojedynczych eksponatów, w tym mebli, lamp i malarstwa. W takiej stylistyce zaprojektowane może zostać całe wnętrze domu lub apartamentu. Jest to propozycja dla miłośników klasycznej elegancji, dla których stylistyka i wzornictwo ma znaczenie. To styl dla ludzi delektujących się efektownie prezentującą się kamienną posadzką ułożoną w charakterystyczne dla stylu proste wzory dekoracyjne, czy stylową metalową balustradą przy schodach.

artdeco4

Charakterystyczne motywy i ozdobniki powinny pojawiać się w meblach, gzymsach, we wzornictwie drzwi wewnętrznych i lampach. Zadaniem architekta wnętrz jest znalezienie odpowiednich proporcji w ilości dekoracji Art deco, gdyż styl ten nie wybacza przesady. W tej stylistyce niezwykle efektownie prezentują się elementy przestrzenne. Jednym z nich są niewątpliwie płaskorzeźby, bardzo popularne w latach 20-tych ubiegłego wieku. Są ciekawym dekoracją, która wspaniale buduje nastrój wnętrza.

artdeco5

Specjalistka od wnętrz Art deco

Wnętrza w stylistyce Art deco to specjalność jednej z najbardziej uznanych polskich architektek wnętrz Dominiki Rostockiej. Projektantka jest absolwentką Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej (akredytacja Royal Institute of British Architects) oraz Podyplomowych Studiów Konserwacji Zabytków na Politechnice Krakowskiej. Swoje zamiłowanie do detali zawdzięcza licznym pasjom artystycznym oraz dodatkowemu wykształceniu w zakresie rzeźby, rysunku oraz malarstwa. W zeszłym roku jej „Rezydencja pod Dębami” została nagrodzona w Londynie tytułem Best Interior Design w prestiżowym konkursie European Property Awards. Dominika Rostocka doskonale czuje się w atmosferze Art deco i tworzy w tym stylu bardzo dopracowane i spójne koncepcyjnie projekty. Osobiście projektuje również meble, płaskorzeźby i detale utrzymane w klimacie Art deco. Więcej informacji o architektce oraz przykłady jej realizacji znaleźć można na stronie internetowej www.rostocka.pl.

Leave a Reply