Balkon i taras. Urządzamy letni salon

Balkon to dla wielu mieszkańców dodatkowa przestrzeń. Dziś w niczym nie przypomina on tych z lat 60- tych czy 70- tych. Nie jest miejscem tylko do przechowywania rowerów czy suszenia prania. Dziś pragniemy, by nasz balkon był małym ogrodem, gdzie zaprosimy znajomych i przy filiżance kawy będziemy gawędzić do wieczora. Wystarczy odpowiednia aranżacja, kilka drobnych zmian, a czas spędzony na pięknym balkonie czy tarasie pozwoli naładować baterie na cały dzień!

Odnawiamy przestrzeń balkonu

Pracę nad aranżacją balkonu należy rozpocząć od sprawdzenia stanu balustrady i ścian, które przez cały rok narażone są na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Najczęściej do odświeżenia wnęki balkonowej i barierek używa się farb. Wybierając farby do malowania, zwróć uwagę na ich przeznaczenie. Powinny być to produkty do zastosowań zewnętrznych. Najlepiej sprawdzi się tu jedna z farb fasadowych Do malowania budynku wybierzmy farby trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne.

Innego rodzaju farb wymaga balkonowa barierka, która najczęściej zrobiona jest z żeliwa czy stali. Tu koniecznie należy wykorzystać farby do metalu. Pamiętaj, że na większość takich produktów nakłada się warstwę podkładową, co uchroni barierkę przed działaniem rdzy.

Kolejnym krokiem jest odnowienie podłogi. Na zewnątrz sprawdza się naturalne drewno o podwyższonej odporności na działanie warunków atmosferycznych, np. egzotyczne – tek, merbau, sapeli, bambus. Wybierając takie tworzywo, należy przynajmniej raz w roku konserwować je odpowiednim preparatem.

Uroku dodadzą dywany, specjalnie przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Z jednej strony służą jako ozdoba, z drugiej pomogą zasłonić zniszczoną podłogę.

Zielono mi  – czyli letni salon w kwiatach

Zieleń, nawet niewielkich rozmiarów, całkowicie zmienia charakter balkonu, sprawia, że staje się on bardziej naturalny i ciekawy. Dodatkowo, rośliny działają uspokajająco, wpływają na poprawę nastroju i samopoczucia. Wystarczy, że ułożysz kilka kolorowych donic, zasadzisz w nich rośliny, a balkon czy taras stanie się przytulniejszy. Wzdłuż balustrady dobrze jest umieścić tuje, cisy, cyprysik groszkowy czy małe choinki. Na balustradzie można powiesić donice, a w nich zasadzić często spotykane surfinie, pelargonie, lobelie czy nemezje. Bardzo efektownie wygląda również umieszczenie drewnianej kratki na ścianie, do której możemy wpiąć kolorowe donice (Rainbow Planter Set firmy Keter) z różnymi odmianami kwitnących sadzonek lub posadzić pnące się bluszcze.

jak urzadzic balkon 1

KETER ZESTAW 3 DONICZEK RAINBOW

Poza roślinami zadbaj o prywatność, wykorzystując różnego rodzaju parawany czy osłony balkonowe. Wachlarz możliwości jest bardzo duży, mogą być one wykonane z materiału czy rattanu. Na rynku dostępne są również taśmy, dzięki którym zasłonisz tylko wybraną cześć balkonu.

Dekoracje balkonowo – tarasowe

Dekoracje na balkonie czy tarasie nie muszą ograniczać się tylko do kwiatów. W wystroju każdego wnętrza ciepła i przytulności dodają drobne bibeloty czy pamiątki z wakacji. Drobnymi kamykami, muszelkami lub piaskiem można wypełnić przezroczyste szklane słoiki czy wazony. Warto do nich włożyć świeczki, które posłużą jako lampki na stole lub powiesić je na łańcuszkach na balustradzie czy drewnianej kratce.

Ściana budynku, przestrzeń pomiędzy barierkami lub osłonami balkonu i tarasu będzie idealnym miejscem do przyczepiania drobnych elementów dekoracyjnych, takich jak filcowe kwiaty, drewniane obrazki na rozciągniętym sznurku.

Letnia strefa relaksu

Kiedy balkonowa przestrzeń zmienia się w zieloną oazę, jest to świetne miejsce, w którym można spędzać wolną chwilę, czas z przyjaciółmi czy ulubioną książką. W zależności od dostępnej przestrzeni, dobierz meble tak, aby gabarytowo pasowały do powierzchni. Na niedużym balkonie świetnie sprawdzą się dwa krzesła z podłokietnikami i poduszkami na siedziskach oraz stolik kawowy np. Rosario Balcony Set czy Montero  firmy Keter.

jak urzadzic balkon 2

ZESTAW KETER ROSARIO BALCONY SET

Kiedy balkon czy taras jest większy, wybierz wygodne sofy, stół z krzesłami czy leżaki. Postaw na meble, które wykonane są z trwałego materiału np. tworzywa, nie odbarwiają się od promieni słonecznych, a ich konserwacja nie wymaga praktycznie żadnego nakładu pracy.

jak urzadzic balkon 3

ZESTAW OGRODOWY KETER MONTERO

Miejsce, gdzie dodatkowo możemy przechować potrzebne rzeczy

Miejsce relaksu to podstawa balkonu czy tarasu, jednak jest to również świetna przestrzeń, którą można bez żadnych przeszkód połączyć z miejscem do przechowywania różności.

Dobrze w tym celu sprawdzą się skrzynie ogrodowe, które pozwolą ukryć niezbędne przedmioty i zachować uporządkowany wygląd otoczenia poza domem. Rozmiary skrzyń dopasowane są do funkcji, które mają one pełnić. Na rynku dostępne są skrzynie w wielu rozmiarach, które pomieszczą poduszki, złożoną suszarkę na bieliznę, nieużywane doniczki czy zapasy ziemi ogrodowej. Funkcjonalna i bardzo pojemna jest skrzynia Brushwood firmy Keter. Ważną zaletą tej skrzyni jest możliwość wykorzystania jej jako siedzisko.

jak urzadzic balkon 4

SCHOWEK – SKRZYNIA KETER CURVER BRUSHWOOD

Pamiętaj! Przemyślana i dobrze zaplanowana przestrzeń na balkonie lub tarasie może posłużyć jako dodatkowe miejsce w mieszkaniu – tym bardziej, że letnie dni nie trwają długo, więc trzeba czerpać z nich jak najwięcej. Korzystaj z przestrzeni domowych – balkonu, tarasu, ciesz się nimi z przyjaciółmi i rodziną. Organizuj wspólne kolacje po pracy czy śniadania w weekendy, które mogą być początkiem wspaniałego dnia spędzonego wspólnie.

Leave a Reply