Szałwia znana jest ze swych właściwości leczniczych. Z tego powodu jest ona częstym składnikiem preparatów leczniczych. Sprawdź jej zastosowanie oraz właściwości i stosuj na co dzień!
Działanie szałwii
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, szałwia to roślina lecznicza. Najczęściej wykorzystuje się liście szałwii. Rzadziej jej korzeń lub kwiaty. W liściach szałwii znajduje się olejek eteryczny, który stosuje się na szereg przeróżnych dolegliwości. Szałwia to także doskonałe źródło kwasów organicznych i witamin, m.in. witaminy A, witaminy B oraz witaminy C, a także składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez, potas, żelazo, cynk i sód. Szałwia, ze względu na wszechstronne działanie, może być stosowana zarówno profilaktycznie, jak i w celach leczniczych.
Zastosowanie szałwii
Szałwia wykorzystywana jest w leczeniu wielu dolegliwości i łagodzeniu ich objawów. Bardzo powszechne jest stosowanie preparatów z jej zawartością podczas miesiączki bądź w okresie menopauzy. Szałwia ma też silne działanie odkażające i przeciwbakteryjne. Jej dodatek bardzo często można spotkać w kosmetykach, przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Doskonale radzi sobie też z łuszczycą i z grzybicą w różnych obszarach ciała. Stosuje się ją także w walce z przeziębieniem lub infekcją, szczególnie górnych dróg oddechowych. Napar z szałwii ma bowiem właściwości wykrztuśne, dzięki czemu pomaga w wydalaniu krztuszącej wydzieliny z oskrzeli i zwalczaniu gorączki. Picie preparatów z szałwii to wsparcie dla układu pokarmowego: przynosi ukojenie w niestrawności, reguluje również pracę jelit.