Jak samodzielnie zrobić meble z palet do ogrodu? Porady i inspiracje

Komplet wypoczynkowy na taras to spory wydatek. Aby nieco zaoszczędzić, można go wykonać samemu. Z palet da się zrobić stolik, sofę czy narożnik. Przy tym takie meble są znacznie tańsze i mogą wyglądać stylowo. Warto więc sprawdzić poradnik o tym, jak samodzielnie urządzić strefę relaksu na zewnątrz!

Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Wykonanie mebli DIY nie jest skomplikowane. Pierwszy krok to zebranie odpowiedniej liczby palet. Ich ilość zależy od tego, ile elementów chce się z nich zrobić. Można je znaleźć m.in. na serwisach z lokalnymi ogłoszeniami – nie powinny być zbyt kosztowne. Następnie należy zaprojektować poszczególne konstrukcje jak np.:

  • ławka z oparciem;
  • kanapa;
  • stolik kawowy;
  • fotele.

Najlepiej rozrysować sobie wszystko i wymierzyć, aby mieć pewność, że meble zmieszczą się na balkonie czy tarasie. Palety powinny być suche i oczyszczone. Nie mogą mieć żadnych uszkodzeń. Dodatkowo warto wypolerować je szlifierką, żeby nie skaleczyć skóry drzazgami podczas użytkowania.

Do łączenia siedzisk z palet można wykorzystać wkręty i kołki. Trzeba więc zaopatrzyć się we wkrętarkę, która pozwoli na spajanie kolejnych elementów np. oparć z ławkami. Aby uzyskać wyższe siedzenia, należy ustawić kilka palet na sobie, a następnie do górnej części przyczepić oparcie.

Do wykonania stolika z palet przyda się coś do przykrycia jego górnej części. Może to być zamówione na wymiar szkło, które pozwoli na stawianie naczyń bez obawy, że wpadną one w otwory w palecie.

Czyste i zmontowane ławki powinno się pokryć impregnatem i farbą w wybranym odcieniu. Gdy chce się zachować naturalny kolor drewna, wystarczy bezbarwna warstwa ochronna, aby komplet stał się odporniejszy na czynniki zewnętrzne. Palety na koniec należy pokryć poduszkami lub kocami, aby wygodnie się na nich siedziało.

Meble z palet – jakie mają zalety?

Europalety są dobrze dostępne i łatwo kupić je z drugiej ręki. Da się z nich wykonywać nie tylko meble na zewnątrz, ale i do środka. Sprawdzają się np. pod materac, który można ustawić sypialni, lub jako stolik do salonu.

Ich największą zaletą jest oszczędność kosztów i możliwość skonstruowania dowolnych elementów w wybranym kolorze. To ekologiczne rozwiązanie, które polega na recyklingu starych palet i zmniejszeniu ilość odpadów.

Czy warto zrobić meble z palet na taras?

Warto zrobić kanapę z palet na taras, ponieważ jest to bardzo relaksujące i pozwala rozwinąć wyobraźnię. Poza tym ceny mebli balkonowych są dość wysokie, więc to idealna okazja do zaoszczędzenia i stworzenia klimatycznego kącika według własnego projektu.

Europalety pasują do aranżacji w różnym stylu – boho, rustykalnym czy industrialnym. Są wytrzymałe i znacznie solidniejsze niż np. modele z rattanu. Za pomocą różnych poduszek da się szybko zmieniać ich wygląd w zależności od preferencji.

Leave a Reply