Ciepła drewniana podłoga w sypialni

Wytrzymała, cicha, łatwa w pielęgnacji, odpowiadająca klimatowi wnętrza – to podstawowe cechy dobrej podłogi. Urządzając sypialnię pod uwagę trzeba wziąć jeszcze inne aspekty – posadzka w tym pomieszczeniu powinna być przyjemnie ciepła, musi także odpowiadać alergikom. Wszystkie te wymogi spełniają naturalne, drewniane podłogi.

O ile salon, przedpokój czy kuchnię utożsamiamy z dużym natężeniem ruchu, o tyle sypialnia jest dla nas oazą ciszy i spokoju. Zwykle nie zapraszamy do niej gości, czyniąc z niej intymną strefę domowników. Nie oznacza to jednak, że aranżacja tego pomieszczenia może zostać potraktowana po macoszemu. Wręcz przeciwnie! Skoro przesypiamy 1/3 życia, powinniśmy starannie dobrać materiały, które będą nas otaczać w sypialni.

drewniana podloga w sypialni 1

Klepki z serii Chapel Parket

Jak rozpocząć dobrze dzień? Najlepiej wstać prawą nogą i poczuć pod stopami błogie, naturalne ciepło. Efekt ten gwarantuje wybór podłogi z prawdziwego drewna. Niezależnie od temperatury, ten szlachetny materiał jest zawsze przyjemny w dotyku. W pozytywny nastrój wprawić może także poruszanie się na bosaka po naturalnej fakturze drewna – takiego wrażenia nie odda żadna laminowana podłoga.

Wybór drewnianej podłogi nie wyklucza instalacji w sypialni ogrzewania podłogowego. – Trzeba tylko pamiętać, że na „podłogówce” nie należy instalować drewna litego. Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdza się drewno warstwowe, które ogranicza „pracę” drewna, a jednocześnie nie hamuje znacząco przepływu ciepła – przypomina Sebastian Kos, ekspert firmy Chapel Parket Polska oferującej dębowe podłogi, dostępne w wersji litej i warstwowej.

Nie ma nic bardziej irytującego od odgłosów stukania, towarzyszących krokom. W sypialni ten problem może rodzić wiele nieporozumień i konfliktów. I w tym przypadku drewniana podłoga spełnia oczekiwania: posadzka z tego materiału świetnie tłumi hałasy, poruszanie się po niej jest bezgłośne.

drewniana podloga w sypialni 2

Deski z serii Chapel Parket.jpg

Sypialnia być może nie jest najbardziej niebezpiecznym miejscem w całym mieszkaniu, ale poślizgnięcie się na panelu podłogowym lub na podwiniętym dywanie nie należy do przyjemnych.

Drewno zapobiega takim wypadkom, bo nie jest śliskie. „Ranne ptaszki” mogą zatem swobodnie wyskakiwać z łóżka nie obawiając się, że ich radosna pobudka zakończy się kontuzją. Z kolei „nocne marki” bezpiecznie dotrą do łóżka po całonocnym, nawet męczącym „czuwaniu”.

W przypadku sypialni bezpieczeństwo i komfort należy rozpatrywać także w kontekście alergii. Drewniane podłogi łatwo utrzymać w czystości: zarówno ich pielęgnacja, jak i konserwacja nie są skomplikowane, ani kosztowne. – Odpowiednio zabezpieczone w procesie produkcji podłogi olejowane nie wymagają cyklinowania, nie trzeba ich także rzecz jasna lakierować. Sekretem jest stosowanie odpowiednich substancji i metod obróbki wysokiej jakości drewna, które podnoszą odporność tego surowca – wyjaśnia Sebastian Kos. Jak dodaje, podłogi Chapel Parket są zabezpieczane olejem woskowym wzbogaconym związkami krzemu. Substancja ta pozwala lepiej chronić drewno przed uszkodzeniami. Zamiast cyklinowania wystarczy okresowa (przeprowadzana raz na rok lub raz na półtora roku) konserwacja z użyciem oleju.

Drewno to bardzo „wdzięczny” materiał; doświadczeni rzemieślnicy potrafią wydobyć jego najlepsze cechy, a jednocześnie nadać mu nowych właściwości. Intrygujące kolory, ciekawe faktury, różnorodność elementów (nie tylko desek, ale i klepek oraz kasetonów), a także bogactwo rozmiarów pozwoli nawet najbardziej wymagającemu inwestorowi wybrać idealne dla siebie rozwiązanie i … spać spokojne – podsumowuje ekspert marki Chapel Parket.

Leave a Reply