Jak urządzić sypialnię? Jakie łóżko wybrać do sypialni?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sypialnia to miejsce relaksu, snu, a także… namiętności. Nic więc dziwnego, że aranżacji wnętrza często poświęcamy dużo czasu. Dobieramy odpowiednie kolory ścian, wybieramy ciche i ciepłe materiały na podłogę, szukamy przyjemnych w dotyku tkanin dekoracyjnych, atrakcyjnych dodatków i bibelotów. Najważniejszym elementem wystroju sypialni pozostaje jednak łóżko.

W łóżko spędzamy aż 1/3 naszego życia. Od jakości tego czasu bardzo dużo zależy – jeśli nie będziemy mieli warunków sprzyjających wypoczynkowi, całymi dniami będziemy czuli się zmęczeni. Dlatego wybierając łóżko nie wolno kierować się jedynie wyglądem mebla – dużo większe znaczenie ma ergonomia.

sypialniaSpore znaczenie ma materiał, z którego wykonane jest łóżko. Trwałym i sprzyjającym naszemu zdrowiu materiałem jest oczywiście drewno. Stabilność konstrukcji zależy jednak także od sposobu łączenia ze sobą poszczególnych jej elementów. Lepiej, jeżeli przy budowie mebla użyto śrub, aniżeli zaczepów klinowych. Takie łączenie nie tylko sprawi, że konstrukcja będzie pewniejsza, ale także wyeliminuje trzaski podczas użytkowania.

Jeśli z łóżka korzystać będzie jedna osoba, minimalna szerokość wynosi 90 cm. Z kolei łóżko dla pary powinno mieć co najmniej 140 cm szerokości. Pamiętajmy jednak, że w drugim przypadku ta minimalna szerokość zmusza dwie osoby do spania bardzo blisko siebie. Jest to niewątpliwie przyjemne, lecz na dłuższą metę może być męczące. Jeśli zatem nie jesteśmy bardzo ograniczeni przez warunki lokalowe, wybierajmy szersze łóżka. Aby obliczyć optymalną długość należy dodać 30 cm do wzrostu osoby (lub wyższej z osób, w przypadku łóżka dwuosobowego) korzystającej z mebla.

wystroj sypialniKolejna kwestia to wybór odpowiedniego materaca. Obecnie wybór rozwiązań na rynku jest bardzo szeroki. Minęły już czasy, kiedy dostępne były jedynie materace piankowe i sprężynowe. Świetnym rozwiązaniem jest materac z lateksu – idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Mają jednak niekwestionowaną wadę – jest nią niemiły zapach gumy. Ponadto nie przepuszczają powietrza. Alternatywą dla niego jest materac termoelastyczny wykonany ze specjalnej pianki podatnej na ciepło. Rozkłada się ona równomiernie, dzięki czemu zapewnia stabilne podparcie.

Stelaż wcale nie jest mniej istotną częścią łóżka niż materac. Możemy wybierać pomiędzy stelażem regulowanym a nieregulowanym. Jeśli lubimy czytać lub oglądać telewizję w łózku w leniwe poranki, warto wybrać stelaż regulowany w odcinku biodrowym. Jeśli z kolei dużo czasu w ciągu dnia spędzamy w pozycji stojącej, wybierzmy stelaż z możliwością podniesienia podnóżka – wówczas szybko odczuwać będziemy ulgę.

aranzacja sypialniSam wygląd mebla i jego wykonanie to jednak nie wszystko. Weźmy pod uwagę także jego ustawienie. Pamiętajmy, że dla naszego komfortu duże znaczenie ma swobodny dostęp do łóżka – potrzebujemy przynajmniej 70 cm wolnej przestrzeni z jednej strony. Dobrzy by było też, by łóżko było skierowane nogami w stronę drzwi.

Jak zaplanować aranżacje sypialni?

Czy wybrane łóżko zmieści się w naszej sypialni? Czy znajdziemy miejsce na szafki nocne, na których można będzie ustawić lampkę, odłożyć książkę czy szklankę z wodą? Czy kolory, które wybraliśmy na ściany i podłogi pasują do siebie? Czy łóżko nie zastawi grzejnika, ograniczając oddawanie przez urządzenie ciepła?…. Planując wystrój sypialni musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań, by stworzyć wnętrze ergonomiczne, funkcjonalne i estetyczne.

Zanim kupimy nowe meble do sypialni, wybierzemy farby czy tapety, warto stworzyć projekt wnętrza i sprawdzić, czy wszystko do siebie pasuje. Od teraz możemy wykonać go samemu, bez konieczności korzystania z drogich usług architektów wnętrz. Pomoże nam w tym przyjazny i prosty w obsłudze program do aranżacji wnętrz online – ImoPlan.

Na stronie www.ImoPlan.pl każdy użytkownik Internetu może samodzielnie stworzyć własny projekt wnętrza swojego domu czy mieszkania. Platforma ImoPlan posiada bardzo przyjazną szatę graficzną, po której poruszanie się jest intuicyjne i nie sprawia problemu nawet mało zaawansowanemu użytkownikowi Internetu. Projektowanie wnętrz możliwe jest online – nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania czy pluginów.

Choć z programu ImoPlan korzystają również profesjonalni architekci – przedstawiając swoim Klientom pomysłowe rozwiązania – to jest on skierowany przede wszystkim do indywidualnego inwestora, który planuje budowę domu, zakup czy remont mieszkania bądź chce odmienić aranżacje wnętrz.

projekty wnetrz

Przykłady projektowych wykonanych w programie ImoPlan

Na poniższym filmie możemy zobaczyć, jak zaprojektować wnętrze krok po kroku. Wystarczy narysować własny układ pomieszczeń, określając ich rozmiar i kształt bądź wykorzystać kilka wzorcowych kształtów, z możliwością edytowania ich wysokości, szerokości czy długości. Następnie wybieramy kolory pomieszczenia i w tak zaprojektowanym wnętrzu dowolnie rozmieszczamy wyposażenie, korzystając z blisko 10 000 gotowych przedmiotów: mebli, dekoracji czy elementów takich jak drzwi, okna itp.

Film dostępny jest również w niemieckiej wersji językowej: https://www.youtube.com/watch?v=v9CgQOe0Xpk

Co istotne, zapisany projekt możemy zobaczyć w rzucie 3D i wybrać się na wirtualny spacer po wnętrzu: zobaczyć, czy meble nie utrudniają komunikacji, czy możemy swobodnie otworzyć okno, a nawet czy podłoga pasuje do stelaża łóżka, które wybraliśmy. Trójwymiarowa przestrzeń pomoże podjąć nam decyzję, jak urządzić wnętrza swojego domu czy mieszkania, jakie kupić meble i jakie kolory dobrać.

Pamiętajmy, remont to kosztowna inwestycja – tu nie ma miejsca na błędy. Program www.ImoPlan.pl to świetne narzędzie, dzięki któremu nasze domy i mieszkania staną się prawdziwą oazą spokoju i rodzinnej atmosfery, nie tylko w sypialni.

innowacyjna gospodarka4

Leave a Reply