Czym charakteryzują się schody zabiegowe i kiedy warto się na nie zdecydować?

Schody wewnętrzne muszą być przede wszystkim bezpieczne, lecz powinny także dobrze się prezentować, dopełniając wystroju pomieszczeń. Ostatnimi czasy bardzo popularne są schody zabiegowe, które idealnie sprawdzają się przede wszystkim w domach o niewielkiej powierzchni. Czym dokładnie charakteryzują się schody zabiegowe i kiedy warto się na nie zdecydować?

Czym są schody zabiegowe?

Schody zabiegowe to konstrukcje, w których bieg prowadzi pod kątem lub po łuku. Cechą charakterystyczną jest brak spocznika, który występuje na przykład w podobnie wyglądających schodach łamanych. W schodach zabiegowych występują tak zwane trójkąty – stopnie nie są bowiem równe, ich powierzchnia jest różna w zależności od tego, w jakim dokładnie miejscu się znajdują. Oczywiście, schody tego typu, jak zresztą każde inne, muszą zostać zabezpieczone odpowiednią balustradą, która nie tylko ułatwi poruszanie się, ale również zapewni właściwy poziom bezpieczeństwa.

Kiedy wato wybrać schody zabiegowe?

Konstrukcje oparte na schodach zabiegowych będą idealnym rozwiązaniem do niewielkich domów czy mieszkań, w których schody nie powinny zajmować zbyt wiele cennego miejsca. Ważne, aby do minimum ograniczyć ich powierzchnię, zachowując przy tym komfort poruszania się. Choć wiele osób decyduje się zamontować w pomieszczeniach tradycyjne schody i umieścić pod nimi na przykład szafę, takie rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne. Schody zabiegowy dobrze sprawdzają się również we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym, na przykład w domkach drewnianych. Z drugiej strony mogą one stanowić ciekawe dopełnienie pomieszczeń, urządzonych w stylu nowoczesnym – wystarczy tylko dobrać odpowiedni materiał, z którego zostaną wykonane schody. Możliwości jest bardzo wiele – nawet w futurystycznie urządzonych wnętrzach schody zabiegowe mogą być interesującym dodatkiem.

Schody zabiegowe – tak czy nie?

Schody zabiegowe uchodzą za stosunkowo proste w zamontowaniu, a także w utrzymaniu. Niegdyś mówiło się, że osoby, mające problem z poruszaniem się, a także dzieci mogą mieć kłopoty z wchodzeniem oraz schodzeniem po schodach, jednak dziś wiadomo już, że wystarczy dobrać odpowiedni ich rozmiar, aby móc poruszać się po nich wygodnie. Projektując dom lub mieszkanie, warto więc rozważyć wybór schodów zabiegowych, które pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca, a dodatkowo nadadzą naszemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. Pamiętajmy przy tym, że tego typu schody można również zamówić na wymiar, co będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku nietypowego rozplanowania pomieszczenia bądź nietypowego metrażu.

Artykuł powstał we współpracy z https://coraschody.net.pl/

Leave a Reply