Dlaczego warto wybrać kocioł elektryczny do ogrzania swojego domu lub mieszkania?

Każdy dom i mieszkanie ma swoje zapotrzebowanie cieplne. Jeżeli instalacja grzewcza nie jest w stanie go zaspokoić – lokatorzy nie będą mogli cieszyć się komfortową temperaturą. Jednym z lepszych źródeł ogrzewania jest kocioł elektryczny. Dlaczego?

Czym jest kocioł elektryczny?

Kotły elektryczne to rodzaj kotła, który wykorzystuje energię elektryczną do podgrzewania wody lub wytwarzania z niej pary. Nie są tak powszechne, jak gazowe czy olejowe, a powinny być. Mają bowiem pewne zalety, które powodują, że są lepszym odpowiednikiem wersji tradycyjnych.

Woda w kotle elektrycznym jest ogrzewana bezpośrednio przez elementy elektryczne lub za pomocą cewek oporowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu są w 100% wydajne. To oznacza, że całe wytworzone ciepło jest wykorzystane. W przypadku bojlera elektrycznego nie ma mowy o marnowaniu energii. Co więcej, w trakcie tego procesu nie wytwarza on również żadnych emisji, co czyni go dobrym wyborem dla domów, które starają się być bardziej przyjazne dla środowiska. Wiele osób, które decyduje się na instalacje kotła elektrycznego, łączy je z panelami fotowoltaicznymi. Energia pochodząca z promieni słonecznych może wtedy zostać użyta w sposób optymalny.

Ogrzewanie elektryczne – czy kocioł się sprawdzi?

Kotły elektryczne są mniejsze i lżejsze niż ich odpowiedniki gazowe lub olejowe, dzięki czemu są łatwiejsze w instalacji i utrzymaniu. Są też bardzo ciche, dzięki czemu sprawdzą się nawet w mniejszych domach, w których odległość między pokojem użytkowym a sypialnią jest bardzo mała. Nie będą one zaburzać snu. Nie stworzą też podczas niego niebezpiecznego zagrożenia, bo nie emitują szkodliwego dwutlenku węgla. Ryzyko zaczadzenia się podczas używania kotła elektrycznego nie istnieje.

Instalacja zespołu grzewczego – czy można zrobić to samemu?

Podłączenie kotła elektrycznego samemu jest możliwe, chociaż niepolecane przez specjalistów. Na początku potrzebne będzie zorientowanie się, którą wersję urządzenia się posiada – podłogową, czy ścienną. Następnie pozostaje podłączenie go bezpośrednio do sieci elektrycznej, a potem zainstalowanie wyposażenia ochronnego. W tych dwóch ostatnich kwestiach lepiej zaufać sprawdzonemu elektrykowi.

Warto wybrać kotły elektryczne do ogrzania swojego mieszkania lub domu. Są niezawodnym systemem ogrzewania o niskim koszcie eksploatacyjnym, a do tego energooszczędnym. Poradzą sobie z każdym zapotrzebowaniem cieplnym, nawet w kamienicach!

Leave a Reply