Doniczki i osłonki z motywem rattanu

Choć kalendarzowa zima jeszcze trwa, coraz cieplejsze dni sprawiają, że myślimy o przygotowaniach do sezonu ogrodowego. Zanim na dobre rozpoczniemy prace już teraz możemy sprawdzić, które z naszych roślin pokojowych będą wymagały zabiegów pielęgnacyjnych. Marzec to najlepsza pora do przesadzania większości z nich, ponieważ w tym czasie kończą one zimowy okres spoczynku i zaczynają rosnąć.

doniczka oslonka Vicky 2

Przesadzanie kwiatów nie jest czynnością skomplikowaną, a przy dobrej organizacji staje się zajęciem przyjemnym i relaksującym, dlatego warto zaplanować tę pracę krok po kroku.  Rozpoczynamy od przeglądu roślin i oceniamy, które z nich wymagają nowej, większej doniczki, a które tylko uzupełnienia lub wymiany górnej warstwy ziemi. Na ogół rośliny młode 1-2 letnie kwalifikują się do przesadzania co roku, starsze – co 2-3 lata, a nawet rzadziej. Bezwzględnie przesadzamy okazy, których bryła korzeniowa jest bardzo przerośnięta i korzenie wyrastają ponad powierzchnię ziemi lub wydostają się przez dolny otwór w donicy. Te, które z powodu wielu odrostów nie mieszczą się w niej oraz rośliny osłabione, z jałową ziemią, etc.

Doniczka balkonowa RATTAN

Jak powinien wyglądać warsztat pracy domowego ogrodnika?  Po zabezpieczeniu podłogi folią dobrze jest zgromadzić wystarczającą ilość ziemi odpowiedniej dla naszych roślin (uniwersalna, do paproci, kaktusów, storczyków, etc.) oraz donice, osłonki, drenaż (keramzyt, gruby żwir) i narzędzia ogrodnicze: łopatkę, grabki, pazurki, a także wygodną podkładkę pod kolana. Należy uwzględnić właściwą wielkość donic – nie mogą być za duże, ponieważ spowodują nadmierny rozrost korzeni zamiast stymulować rozwój pięknych pędów, liści i kwiatów. Wystarczy jeśli nowe donice będą mieć średnicę większą o 2 do 4 cm od poprzednich.

oslonka Vicky

Jakie donice wybrać? Ceramiczne czy plastikowe? To oczywiście rzecz gustu i zasobności portfela, choć nie tylko … Mimo iż na rynku nie brakuje ozdobnych, ale ciężkich donic ceramicznych doradzamy wybór lekkich, wykonanych z tworzywa, które wzornictwem nie ustępują w niczym tym tradycyjnym. Ponadto są łatwe w utrzymaniu czystości i niedrogie – bez problemu skompletujemy całą kolekcję małych, średnich i dużych donic o różnych kształtach i średnicach. I co niezwykle ważne – w donicach o nieprzepuszczalnych ściankach utrzymuje się wyższa niż w ceramicznych temperatura ziemi o 1 – 2°C, a to powoduje lepszy wzrost roślin.

oslonki doniczki

Zatem pozostaje wybór wzoru. Donice i osłonki z motywem rattanu są uniwersalne i estetyczne,  nadają wnętrzom lub przestrzeni zielonej naturalnego uroku. W bogatej gamie kolorystycznej – od ciepłych brązów, odcieni szarości i beżu, po głęboki antracyt będą idealnie harmonizowały z bujną domową roślinnością.

Na zdjęciach prezentujemy doniczki i osłonki z kolekcji: Rattan, Ratolla i Vicky marki Verdenia.

oslonki Vicky

Doniczki Rattan:
Wymiary:
długość/ szerokość: 40×17 cm, wysokość: 15 cm, cena brutto: 7,12 zł
długość/szerokość: 60×10 cm, wysokość: 15 cm, cena brutto: 11,50 zł
Dostępna kolorystyka: brąz, grafit, karmel

Doniczki Ratolla:
Wymiary:
długość/ szerokość: 14,5×14,5 cm, wysokość: 12,6 cm, cena brutto: 3,98 zł
długość/szerokość: 25×25 cm, wysokość: 22 cm, cena brutto: 14,00 zł
Dostępna kolorystyka: beż, ciemny brąz

Osłonki Vicky:
Wymiary:
wysokość: 17 cm, średnica: 20 cm, cena brutto: 7,95 zł
wysokość: 25,5 cm, średnica: 30 cm, cena brutto: 15,11 zł
długość/ szerokość: 30×30 cm, wysokość: 19 cm, cena brutto: 22,37 zł
długość/szerokość: 40×40 cm, wysokość: 25 cm, cena brutto: 46,36 zł
Dostępna kolorystyka: antracyt, beż, krem, szary

Leave a Reply