Akcesoria ułatwiające mieszkanie na poddaszu

Termoizolacyjność, klasa antywłamaniowa, budowa profili – przy zakupie okien często w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę zasadnicze parametry techniczne odpowiadające za bezpieczeństwo, komfort życia czy rachunki za energię. Wszystkie te elementy są niebywale ważne, ale to czasem detale sprawiają, że mieszkanie na poddaszu staje się jeszcze przyjemniejsze.

O tym, czy wybór okien dachowych był trafny, przekonujemy się już w pierwszym tygodniu, w trakcie codziennych czynności. Podpowiadamy, jakie szczegóły mają znaczenie dla naszego komfortu użytkowania.

okna dachowe na poddaszu 1

fot. Roto

Otwórz mi okno!

Dla komfortu użytkowania wnętrz ogromne znaczenie mają odległości. Już na etapie projektu zagospodarowania poddasza wysokość umiejscowienia okien połaciowych powinna zostać dopasowana do wzrostu mieszkańców. Dodatkowo, w przypadku modeli wyposażonych w dolną klamkę, krawędź ramy powinna znajdować się na wysokości 1,1–1,3 m od podłogi. Przy niskich ściankach kolankowych należy rozważyć zastosowanie okna z górnym otwieraniem. Czasem źródłem utrudnień jest sama klamka i mechanizm jej działania. Niektóre modele mają wąską budowę lub wymagają znacznej siły od użytkownika, który chce otworzyć okno.

– W modelu obrotowego okna RotoQ-4 została zastosowana górna klamka zaprojektowana przez Niemiecki Instytut Ergonomii i Designu. Jej montaż trwa kilka sekund i jest całkowicie intuicyjny. Mechanizm uchwytu pozwala otworzyć okno bez konieczności użycia siły. Wystarczy lekko nacisnąć klamkę, aby ustąpiła. Co więcej, element ma nowoczesny, opływowy kształt, dzięki czemu chwycimy go bez problemu. Klamka jest dostępna w kolorach sosnowym i srebrnym, który delikatnie kontrastuje z drewnopodobnymi okleinami. To rozwiązanie uniwersalne i komfortowe dla użytkowników bez względu na wiek – mówi Monika Hermanowicz-Górny, Kierownik Marketingu, Reklamy i PR marki Roto Okna Dachowe.

okna dachowe na poddaszu 2

fot. Roto

Twarda sztuka

Obok wygodnej i bezproblemowej obsługi okien dachowych ważna jest również ich trwałość. Nic tak nie psuje humoru, jak rysa na karoserii nowego samochodu. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku okien dachowych. Dla długotrwałego efektu estetycznego istotne są: gatunek drewna oraz rodzaj powłoki lakierniczej.

– Drewniane okna Roto są wytwarzane z drewna pochodzącego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony i posiadających certyfikat FSC®. Produkcja bazuje przede wszystkim na sośnie o drobnym słoju i jasnym kolorze. Powierzchnia ram jest zabezpieczana trzema warstwami lakieru, a w oknach białych dodatkową powłoką HighRes. Na wstępie drewno jest impregnowane natryskowo środkiem o szczególnie głębokim stopniu penetracji, kolejną warstwą jest grunt zasklepiający pory na powierzchni drewna. Warstwa wierzchnia to lakier o grubości do 250 μm „na mokro”. Złożony system ochrony drewna pozwala marce Roto zagwarantować klientom 15 lat gwarancji – mówi Monika Hermanowicz-Górny, Kierownik Marketingu, Reklamy i PR marki Roto Okna Dachowe.

Twarda warstwa lakieru chroni drewno przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych, a także detergentów zwykle stosowanych w czasie konserwacji. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia ramy okiennej w czasie czyszczenia szyb, warto wybrać modele z wygodną pozycją do mycia okien.

okna dachowe na poddaszu 3

fot. Roto

Baza z dodatkiem

Poddasze to miejsce o szczególnym charakterze i specyfice. Wystarczy powiedzieć, że w o wiele większym stopniu jest narażone na oddziaływanie wysokich temperatur, wiatru i śniegu. Dobrze dobrane, ale także zamontowane okna stanowią ochronę przed zimnem i są źródłem naturalnego światła, które stanowi uniwersalną ozdobę. Warto uzupełnić je o dodatkowe akcesoria. Markizy zewnętrzne, rolety ozdobne lub elementy systemu zdalnego sterowania pozwolą kontrolować dopływ promieni  słonecznych, dzięki czemu mieszkanie pod skosami będzie przez cały rok miejscem dającym pełen komfort.

Leave a Reply