Ponadczasowe mieszkania to takie, które są piękne i funkcjonalne pomimo upływu lat. To również wnętrza, które się nie nudzą i tym samym nie skłaniają do częstych remontów. Jak urządzić takie uniwersalne lokum? Jakich barw i materiałów użyć? Na który styl wnętrzarski postawić? Oto odpowiedzi na te i inne pytania.
Dlaczego warto zaprojektować ponadczasowe wnętrze?
Ponadczasowe wnętrze mieszkania pozwala cieszyć się piękną aranżacją przez długie lata. Uniwersalny design zmniejsza bowiem ryzyko tego, że coś wyjdzie z mody, a tym samym znudzi się i stanie passé. Zatem, aby uniknąć wielokrotnych remontów i kosztownych zmian wnętrzarskich, warto urządzić mieszkanie w sposób ponadczasowy.
Jak urządzić ponadczasowe wnętrze? Najmodniejsze trendy na bok
Korzystanie z najnowszych trendów wnętrzarskich jest kuszącym rozwiązaniem, ponieważ pozwala stworzyć niezwykle modne mieszkanie w relatywnie łatwy sposób. W końcu internet czy lifestyle’owe magazyny są pełne inspiracji w danym stylu. Dodatkowo sklepy pękają w szwach od mebli, dekoracji oraz różnych elementów wyposażenia, które są akurat na topie. Jednak jeśli właściciel mieszkania chce zaprojektować uniwersalne i ponadczasowe lokum, to raczej powinien zrezygnować z tego, co architekci wnętrz uznają za modne w danym sezonie. Wszystko dlatego, że trendy z definicji są chwilowe. Oznacza to, że szybko zdobywają popularność, ale wraz z upływem czasu równie łatwo tracą na swojej świetności. Aby urządzić wnętrze ponadczasowe, warto więc korzystać z rozwiązań, które projektanci uważają za uniwersalne. Dzięki temu będzie można zapobiec znudzeniu daną estetyką i uniknąć chęci częstego projektowania wnętrz na nowo.
Jakie barwy sprawdzą się w aranżacji wnętrza o uniwersalnym charakterze?
Dobór barw ma duże znaczenie dla uniwersalności projektów wnętrz. Istotne są przede wszystkim kolory ścian, ponieważ to one w głównej mierze determinują całościowy charakter pomieszczenia. Dlatego przy kupowaniu farb czy tapet warto dobrze zastanowić się nad wyborem. Bezpiecznym i zawsze modnym rozwiązaniem jest utrzymanie mieszkania w odcieniach bieli. Ta jasna barwa stanowi idealną bazę do wyeksponowania elementów wyposażenia. Wszystko dlatego, że biel jest jak czyste płótno, które można zapełnić kolorami. W przypadku beżu czy jasnego brązu sprawa wygląda bardzo podobnie. Stonowany charakter tych barw sprawia, że wnętrze nie jest przekombinowane. W efekcie pomieszczenie jest w stanie cieszyć oko przez wiele lat, zanim znudzi się właścicielom mieszkania.
Uzyskanie takiego długotrwałego efektu zadowolenia z wystroju może być trudne przy zastosowaniu intensywnych barw takich jak:
- czerwień;
- granat;
- pomarańcz;
- zieleń;
- fiolet.
Nie są to uniwersalne kolory, przez co nie zawsze można wpasować je do każdego typu aranżacji. Z tego względu osoby, które zachłysnęły się tymczasową modą na dany odcień, często żałują swojego wyboru po upływie niewielkiej ilości czasu od remontu.
Ponadczasowe i funkcjonalne wnętrze – trwałe materiały to podstawa
Należy pamiętać, że uniwersalność mieszkania wynika nie tylko z estetyki wnętrz, ale również z ich funkcjonalności. Na tę ostatnią wpływają przede wszystkim meble oraz materiały, z których zostały wykonane. Kupno wyposażenia z trwałych tworzyw jest więc kluczowe do stworzenia aranżacji na lata. Dlatego na etapie meblowania mieszkania warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęty, których nie trzeba będzie wymieniać po krótkim czasie.
Wśród materiałów o długiej żywotności należy wyróżnić przede wszystkim drewno. Jest to niezwykle uniwersalne tworzywo, które występuje w wielu odcieniach. Dzięki temu drewniane meble można łatwo dopasować do różnych aranżacji i cieszyć się ich dobrym stanem przez wiele lat. Wśród ponadczasowych materiałów warto wyróżnić również cegłę czy naturalny kamień. Te trwałe budulce sprawdzą się zwłaszcza w wystroju wnętrz o charakterze minimalistycznym.
Minimalizm, boho czy scandi – jaki styl wybrać, aby stworzyć ponadczasowe wnętrze?
Pomysłów na ponadczasowe wnętrze mieszkania jest tyle, ile architektów, projektantów oraz osób, które robią remont. Wszystko dlatego, że każdy z nas ma pewne stałe upodobania estetyczne. Przykładowo niektórzy lubią przytulne aranżacje, a inni wolą nieco bardziej surowe i ascetyczne wykończenie domu czy mieszkania.
Z tego względu nie da się jednoznacznie określić, jaka dokładnie estetyka będzie rozwiązaniem na lata dla każdej osoby. Jednak znajomość cech, które wpływają na uniwersalność aranżacji, pozwala wyłonić kilka ponadczasowych nurtów wnętrzarskich. Przykładami mogą posłużyć tu następujące style:
- minimalizm – bazuje na prostocie, stonowanych barwach i ograniczonej liczbie elementów wyposażenia;
- boho – uwielbia spokojne kolory ziemi i naturalne materiały, w tym drewno;
- scandi – wyróżnia go skandynawska funkcjonalność, a także zamiłowanie do neutralnych barw i naturalnych tworzyw;
- klasyczny – cechują go stonowane kolory, meble z solidnych materiałów oraz dążenie do równowagi w domowej przestrzeni.