Duży stół do jadalni – jak go wybrać?

Duży stół jest sercem jadalni. Wraz z kompletem krzeseł zajmuje w niej centralne miejsce. Lubi towarzystwo eleganckich przeszklonych witryn i komód. Wystarczy tak niewiele, aby nasza jadalnia stała się miejscem, które łączy pokolenia, przestrzenią wyrażającą ducha bliskości i wspólnoty. Jaki ma być stół do jadalni? Na pewno funkcjonalny i piękny, zdolny pomieścić wszystkich zaproszonych. Wraz z elegancką porcelanową zastawą i szkłem powinien stanowić godną oprawę uroczystego spotkania, podkreślać prestiż przyjęcia i wyrażać szacunek gospodarzy dla gości. Na zdjęciach prezentujemy kilka jadalni zaaranżowanych na wyjątkową okazję.

duzy stol do jadalni Wiktoria JADALNIA

Jadalnia Wiktoria z kolekcji firmy Mebin

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do jadalni?

Nowoczesny, klasyczny lub stylowy; z litego drewna, w naturalnej okleinie, a może ze szklanym blatem; w jednej bryle czy rozkładany? Duży stół najokazalej będzie wyglądał na środku pomieszczenia. Jeżeli zdecydujemy się na wariant rozsuwany wybierzmy model z wygodnym mechanizmem rozkładania: ręcznym, półautomatycznym lub automatycznym. Prowadnice synchroniczne umożliwiają szybkie rozłożenie stołu, wystarczy że pociągniemy za nogi lub blat z jednej strony by całość łatwo się rozsunęła. Dzięki nim, na co dzień niewielki mebel może aż dwukrotnie zwiększyć swoją powierzchnię i osiągnąć  do 4 metrów długości. Przy zakupie stołu warto wziąć pod uwagę ilu gości będzie przy nim zasiadało. Pamiętajmy, aby na osobę przeznaczyć co najmniej 70 cm. Powinniśmy zwrócić także uwagę na materiał, z którego został wykonany i linię wzorniczą odpowiadającą stylistyce wnętrza. Stół do reprezentacyjnej jadalni ma być solidny i stabilny. Na ogół bywa posadowiony na 4 nogach, ale ciekawym rozwiązaniem jest model na nodze kolumnowej, w której przechowywane są wsady książkowe. W stołach Corino i Wiktoria skrajne podpory stanowiące elementy kolumny rozsuwają się wraz z blatem i uzyskujemy 3 mocne podparcia dla długiego blatu. Jeśli chodzi o kolorystykę to zawsze elegancko będą wyglądać meble w wybarwieniu dąb naturalny, orzech antyczny czy wenge. Coraz częściej pojawiają się także stoły w pięknych okleinach z drewna egzotycznego, takich jak palisander Rio czy orzech amerykański.

duzy stol do jadalni Corino jadalnia

Jadalnia Corino z kolekcji firmy Mebin

Zasiądźmy przy stole – wygodne krzesła

Podstawowe kryterium ich doboru to wygoda i estetyka, a także łatwość w utrzymaniu czystości. Za komfort siedzenia i utrzymanie prawidłowej sylwetki odpowiada dobrze wyprofilowany, stabilny stelaż, najlepiej drewniany. Krzesła umiejętnie dobrane do stylistyki stołu spełniają również funkcję dekoracyjną. W kolekcjach klasycznych lub stylizowanych na meble z epoki, krzesła odzwierciedlają kunszt sztuki meblarskiej. Ładny profil, wygodne tapicerowane siedzisko, często na sprężynach bonellowych, gatunkowa włoska tkanina obiciowa podkreślają wytworny styl aranżacji i zachęcają do długiego biesiadowania. Z kolei w nowoczesnych liniach na uwagę zasługują proste, ergonomiczne modele tapicerowane tkaniną lub odporną na zabrudzenia skórą ekologiczną. Dzięki uniwersalnemu wzornictwu można je dopasować do różnych zestawów nowoczesnych mebli, chociaż producenci zazwyczaj oferują stół w komplecie z krzesłami.

duzy stol do jadalni Opium Jadalnia

Jadalnia Opium z kolekcji firmy Mebin

Choć zwyczaje dotyczące rodzinnych i towarzyskich spotkań nieustannie ulegają zmianom to jednak stół jest nadal symbolem tradycyjnej polskiej gościnności. Bogata oferta wzornicza mebli do jadalni umożliwia zaaranżowanie dla nich odpowiedniej, zgodnej z gustami i potrzebami mieszkańców przestrzeni.

duzy stol do jadalni Lazuryt Jadalnia

Jadalnia Lazuryt z kolekcji firmy Mebin

stol do jadalni Wiktoria STÓL NOGI KOLUMNY

Stół Wiktoria z kolekcji firmy Mebin

stol do jadalni STOL CORINO II

Stół Corino z kolekcji firmy Mebin

stol do jadalni Opium Stół duży nogi kolumny

Stół Opium z kolekcji firmy Mebin

stol do jadalni Lazuryt Stół 4 nogi

Stół Lazuryt z kolekcji firmy Mebin

Leave a Reply