Fasady aluminiowe jako symbol nowoczesnego budownictwa

Fasada, nazywana również ścianą frontową, to najważniejszy fragment elewacji budynku. To główna część reprezentacyjna obiektu, odpowiadająca za jego prezencję i ogólny wygląd. Obecnie fasady wykonywane są z użyciem różnych materiałów. Wśród architektów projektujących nowoczesne biura i lokale usługowe dużą popularnością cieszy się przede wszystkim aluminium. Fasady aluminiowe uznawane są za symbol współczesnego budownictwa. Dlaczego tak jest? Zapraszamy do lektury.

Czym są fasady aluminiowe?

Fasady zbudowane z systemów produkowanych z aluminiowych profili to lekkie, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia konstrukcje o ponadprzeciętnej estetyce. Zalety te sprawiają, że są tak chętnie wybierane przez inwestorów budujących nowoczesne obiekty biurowe. Na profilach najczęściej umieszczane są duże tafle szkła, dzięki czemu budynek prezentuje się niezwykle elegancko. Wysokie na kilkadziesiąt metrów szklane wieże to znak rozpoznawczy nowoczesnych aglomeracji miejskich.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta okien aluminiowych i nowoczesnych fasad: Frontowe ściany wykonane przy użyciu tafli szkła osadzonych na aluminiowych profilach na dobre wpisały się w krajobraz dużych miast. Minimalistyczne formy o gustownym wyglądzie królują w portfolio pracowni architektonicznych na całym świecie. Nic w tym dziwnego, ponieważ aluminium jest jednym z nielicznych materiałów, które umożliwiają tworzenie wielkogabarytowych przeszkleń bez utraty wytrzymałości i funkcjonalności profili. Właściwości tego materiału pozwalają wykonywać konstrukcje o rozmaitych wymiarach, a nawet kształtach. Dzięki temu fasada obiektu wyróżnia się na tle okolicznych budowli. Ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia inwestora.

Dlaczego warto zdecydować się na fasady aluminiowe?

Nowoczesne szklane ściany zbudowane z użyciem aluminiowych profili charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacyjności termicznej, co minimalizuje straty ciepła. Dzięki temu mogą być uwzględnione przy projektowaniu obiektów energooszczędnych i pasywnych. Kolejną z niewątpliwych zalet tych konstrukcji jest fakt, że budynki wykończone szklanymi ścianami są odpowiednio nasłonecznione. Przekłada się to bezpośrednio na lepszy komfort pracy. Wykonywanie codziennych obowiązków przy naturalnym świetle jest o wiele przyjemniejsze. Pracownicy są dzięki temu efektywniejsi.

Fasady aluminiowe doskonale komponują się z otoczeniem i innymi elementami infrastruktury miejskiej. Stanowią idealne uzupełnienie krajobrazu dużych aglomeracji. Całkowita dowolność, jeśli chodzi o kolorystykę i styl wykończenia, pozwala realizować indywidualne projekty architektoniczne. Dopasowanie barwy do wizji inwestora możliwe jest dzięki specjalnym szybom refleksyjnym w wybranym kolorze. Dodatkową korzyścią z zastosowania tego rodzaju szkła jest odbijanie promieni słonecznych. Przekłada się to na skuteczną ochronę przed nadmiernym promieniowaniem. Pomieszczenia nie są przegrzewane, co sprzyja utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz budynku.

Leave a Reply