
Coraz więcej osób, które decydują się na budowę domu dostrzega fakt, jak ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego projektu domu. Chcąc w przyszłości nie martwić się o koszty związane z utrzymaniem, zdecydowanie warto postawić na dom pasywny lub energooszczędny. Czym różnią się tego rodzaju domy?
Podjęcie decyzji o budowie domu na pewno musi być dobrze przemyślane, a koszty dokładnie policzone. Podczas budowy domu nic nie powinno nas bowiem zaskoczyć. Mimo rosnących kosztów usług i materiałów budowlanych, warto stawiać na rozwiązania, które po pierwsze zapewnią ekologię i brak negatywnego wpływu na środowisko, po drugie zaś zmniejszą koszty funkcjonowania domu w przyszłości.
Wybierając projekt, zwróćmy uwagę na domy energooszczędne i domy pasywne.
Dom energooszczędny, a dom pasywny. Czym się różnią?
Myśląc o budowie domu, często trafiamy na dwa terminy: dom pasywny oraz dom energooszczędny. Choć dla wielu z nas oba domy cechują się obniżonym zapotrzebowaniem na energię, w gruncie rzeczy wymagają stosowania zupełnie innych materiałów. Różnice są widoczne już na etapie projektu domu.
Dom energooszczędny cechuje się rocznym zapotrzebowaniem na energię, które nie przekracza 70 kWh/m2. Aby taki wynik osiągnąć, konieczne jest zastosowanie lepszych materiałów izolacyjnych, jak również sprawnego systemu grzewczego (gaz, olej, pompa ciepła).
Dom pasywny to dom, którego roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 15kWh/m2. W takim przypadku musimy już stosować dedykowaną technologię budowy, bardzo dokładnie wszystko izolować, zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a także panele fotowoltaiczne.
Różnice między domem pasywnym, a energooszczędnym?
Przede wszystkim podstawowa różnica dotyczy zapotrzebowania na energię. Aby było ono niższe, musimy często zastosować zupełnie inne technologie budowy, jak również kupić materiały, który są o wiele bardziej energooszczędne i lepiej izolujące.
Przy domu pasywnym trzeba wybrać stolarkę o odpowiednich parametrach, zastosować styropian grafitowy zamiast białego, zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepłą oraz panele fotowoltiaczne. W domu pasywnym nie powinniśmy instalować ogrzewania centralnego, a więc takiego, które ma jedno źródło ciepła, np. piec gazowy czy na ekogroszek.
Dość spora różnica będzie również w kosztach budowy. Dom pasywny co prawda jest droższy, ale za to tańszy w późniejszym utrzymaniu. To przełoży się na nasz komfort finansowy.