Regularne czyszczenie wykładziny pomaga utrzymać ją w czystości i dobrym stanie, a także zapobiega gromadzeniu się brudu czy kurzu, przez to ogranicza namnażanie się bakterii i roztoczy. Wyczyszczona wykładzina, bez plam czy przykrych zapachów, to także lepiej wyglądające pomieszczenie, w którym chce się przebywać.
W jaki sposób wykonywać czyszczenie wykładzin?
Różni producenci zalecają różne metody czyszczenia. Zależy to między innymi od materiału, z którego ją wykonano. Dlatego przed gruntownym sprzątaniem warto zajrzeć do instrukcji producenta lub zasięgnąć rady profesjonalisty. O ile o wyczyszczenie drobnej plamy lub drobne odświeżenie jesteśmy w stanie zadbać sami, to całościowe, gruntowne czyszczenie wykładziny najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie sprzątającej. Dzięki temu mamy pewność, że, niekiedy kosztowna w wymianie, wykładzina nie zostanie zniszczona. Firmą oferującą czyszczenie i pranie wykładzin jest na przykład serwis sprzątający Anilop z Krakowa.
Domowe czyszczenie wykładzin na mokro i sucho
Typowe domowe metody to czyszczenie wykładzin na mokro lub sucho. Czyszczenie na mokro przebiega z użyciem wody i detergentu. Wykładzinę szorujemy szczotką z użyciem odpowiedniego produktu. Następnie zbieramy nadmiar produktu i osuszamy wykładzinę. Metoda na sucho polega na rozsypaniu proszku i wciągnięciu go odkurzaczem po określonym czasie działania. Ta metoda jest szybka i bardzo wygodna, ale nie będzie skuteczna w przypadku dużych zabrudzeń. Jest jednak dobrym pomysłem na lekkie odświeżenie wykładziny. Warto wiedzieć, że możemy w ten sposób użyć sody oczyszczonej albo – jeszcze lepiej – kalcynowanej. Nie posiada ona zbyt dużych właściwości czyszczących, ale doskonale wchłania i niweluje nieprzyjemne zapachy.
Jakie są rodzaje profesjonalnego czyszczenia wykładzin
Serwisy sprzątające zazwyczaj czyszczą za pomocą suchej piany lub na mokro (tylko z użyciem innych detergentów i bardziej zaawansowanego sprzętu). Jednym ze sposobów na takie czyszczenie jest ekstrakcyjne pranie wykładzin. Specjalna maszyna wprowadza roztwór środka czyszczącego głęboko we włosie wykładziny. Dużo głębiej i dokładniej niż da się to zrobić ręcznie, gdyż używa do tego podciśnienia. Następnie odsysa brudną wodę. Wykładzina jest sucha już po czterech godzinach.