Francuski design podłóg winylowych

Podłogi winylowe firmy ARKIT posiadają niespotykane dotychczas wśród tego rodzaju podłóg walory wzornicze. Kolekcja Sillages przygotowana we współpracy z designerem Erikiem Robinem jest interesującą propozycją dla  osób poszukujących funkcjonalnych, ale także wyrafinowanych estetycznie rozwiązań. Wyłącznym dystrybutorem podłóg ARKIT na terenie Polski jest sieć salonów Dekorian.

Podłogi winylowe cieszą się coraz większą popularnością. Mają szerokie spectrum zastosowań i wiele atutów, które czynią je niezwykle funkcjonalnym materiałem wykończeniowym. Cechuje je dużą termoplastyczność, która sprawia, że są bardziej elastyczne od tradycyjnych podłóg, a tym samym bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale redukują hałas. Ich dużą zaletą jest również wodoodporność, która pozwala na zastosowanie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Są materiałem dobrze przewodzącym ciepło, dlatego idealnie sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym. Ich montaż nie nastręcza trudności.

podlogi winylowe 1

Podłogi winylowe Sillages marki Arkit

Dotychczas podstawowym mankamentem podłóg winylowych był mało zróżnicowany katalog wzorów, w którym dominowały przede wszystkim wariacje na temat drewna i jego rysunku. Taka sytuacja nie rozpieszczała, ani projektantów wnętrz, ani konsumentów. Francuska marka Arkit dokonuje na tym polu prawdziwej estetycznej rewolucji. Łączy technologię i sztukę projektowania, proponując produkty, które są krokiem milowym w historii podłóg winylowych. Pierwsza kolekcja z 2015 roku i tegoroczna odsłona zatytułowana Sillages jednoznacznie i ostatecznie porzucają wszelkie skojarzenia z gumolitowymi podłogami z zamierzchłej epoki i przenoszą podłogi winylowe w dziedzinę wyrafinowanych, oryginalnych i atrakcyjnych wizualnie elementów wyposażenia wnętrz.

podlogi winylowe 2

Podłogi winylowe Sillages marki Arkit

Autorem koncepcji wzoru reprodukowanego na płytach Arkit jest Eric Robin. Wykształcony w Beaux Arts Dijon i Atelier Mobiler des Arts Décoratifs Paris dekorator, scenograf, ilustrator ma na swoim koncie współpracę z wieloma prestiżowymi markami m.in.: z Raku Ceramics, Air France, Hérmes, Daum, Lesage, la Villa Majorelle de Marrakech, Roset and Cinna, Asiatides i Baccarat. Projektant przez wiele lat współpracował z galerią En Altendent les Barbes, a obecnie rozwija własną markę, tworząc meble i lampy inspirowane naturą.

Styl kolekcji podłóg Sillages marki Arkit, któremu ton nadały odręczne rysunki Robina, można scharakteryzować jako organiczny i oniryczny. W jego ramach powstały dwa cykle: Détours i Ondes.

podlogi winylowe 3

Podłogi winylowe Sillages marki Arkit

Détours bazuje na tajemniczym motywie przywodzącym na myśl kształt koralowca. Struktura rytmicznie przepływających krzywych przypomina labirynt lub koronkę. Trzy wersje kolorystyczne nadają jej każdorazowo inny charakter. China jest elegancka i zrównoważona, doskonale wygląda w majestatycznych, tradycyjnych przestrzeniach. Terre emanuje egzotyką, ciepłem i spokojem – świetnie nadaje się do lobby, zaś Lapiz lazuli czaruje świetlistością i świeżością morskiej bryzy – będzie energetycznym akcentem otwartych biur.

Drugi cykl – Ondes – opiera się na nieoczywistym kształcie wydłużonego owalu, który ułożony w rytmiczne, harmonijne struktury upodabnia się do struktur tworzonych przez naturę (na przykład umaszczenia zwierząt, widoku rozgwieżdżonego nieba). Klimat tego cyklu jest zdecydowanie bardziej spokojny i uduchowiony. Núit celeste – najmocniejsza propozycja z serii – będzie znakomitym tłem dla jasnych mebli, piaskowa Vent du désert – ewokuje intymną atmosferę, z kolei subtelna Vol de tourterelles wniesie równowagę do restauracji, sklepów, poczekalni. Płyty z cyklu Ondes – jak i wiele innych płyt Arkitu – można ciekawie aranżować, wykorzystując kierunki wzorów. Jeden kierunek ułożenia płyt wydłuży lub poszerzy przestrzeń, bardziej awangardowe aranżacje nadadzą jej dynamiki i charakteru.

Arkit proponuje również ciekawe narzędzie do projektowania, dzięki któremu można eksperymentować z kolorami oraz tworzyć własne kompozycje do konkretnych wnętrz: http://simulateur.arkit-floors.com/.

Wyłącznym dystrybutorem podłóg na terenie Polski jest sieć salonów Dekorian.

Leave a Reply