
Czerń wprowadza do wnętrza elegancję i szyk. W nadmiarze jednak może przyczyniać się do złego samopoczucia. Ten kolor jest jednak szalenie ponadczasowy i uniwersalny – możliwości zastosowania koloru czarnego w salonie są praktycznie nieograniczone. Przedstawiamy kilka projektów wnętrz, w których czerń gra – jeśli nie główną – to bardzo istotną rolę.
Czarne meble w salonie
Jeśli boimy się czarnych ścian, a kolor ten koniecznie chcemy użyć w aranżacji, postawmy na czarne meble: meblościanki, szafki pod TV, regały lub czarne meble wypoczynkowe. Oba rozwiązania stosowane jednocześnie mogą zanadto przytłoczyć wnętrze i wprowadzić do niego ponurą atmosferę.
Kompletne wyposażenie salonu w czarnym kolorze sprawdzić się może jednak w dużych, przestronnych wnętrzach, gdzie nie zdominuje ono pozostałych elementów. W salonie, połączonym z jadalnią i kuchnią, w którym ponadto przewidziane są duże przeszklenia, wypełniające wnętrze słońcem, czarne meble wprowadzą nowoczesny i elegancki klimat.
Pamiętajmy jednak, że na czarnych blatach znacznie szybciej widoczny jest kurz, a fronty mebli w czarnym kolorze mogą mieć nieestetyczne odciski po naszych palcach. Wybierzmy więc materiały wykończeniowe dobrej jakości i zadbajmy o nie specjalistycznymi preparatami.

Aranżacja salonu w projekcie domu TP Driada 3 CE (DOM TP1-22), fot. Pracownia projektów DOM.pl
Czarny kolor w wyposażeniu
Nie chcąc nadto przytłaczać dziennej przestrzeni, czarny kolor warto zastosować w dodatkach. Nie chodzi jednak o aranżacyjne drobiazgi, ale o istotne elementy wyposażenia. Czarny kominek, imponujących rozmiarów rama lustra czy kontrastujący z umeblowaniem dywan, wykorzystane w poniższej aranżacji, nadadzą jasnej, wypełnionej słońcem strefie dziennej nieco przytulnej elegancji.
Jeśli planujemy kuchnie otwartą na salon, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie umownej granicy między pomieszczeniami i zaakcentowanie jej właśnie czarnym kolorem. Ściana z zabudowanym sprzętem AGD czy kolumna wentylacyjna pokryta popularną tablicówką, urozmaicą aranżację otwartej przestrzeni, oddzielając w niej funkcjonalne strefy.

Aranżacja salonu w projekcie domu ARP AJAKS MAX CE (DOM AP2-23), fot. Pracownia projektów DOM.pl
Czarna ściana w salonie
Popularna, szczególnie we wnętrzach w stylu skandynawskich, jest czarna tablicówka, którą zastosować możemy marząc o czarnej ścianie w salonie. Ściana, pokryta farbą tablicową, umożliwia pisanie po niej bez ryzyka uszkodzenia powierzchni. Zresztą, zalety tablicówek znane są doskonale, zarówno dorosłym, urządzającym kuchnie otwarte na salon, jak i dzieciom, bezkarnie mażącym po ścianach swoich pokojów.
Bardziej elegancki efekt w klasycznej aranżacji salonu da nam zastosowanie tapety w czarnym kolorze. Czarna tapeta może zaakcentować wybraną część pomieszczenia, np. jak w przypadku poniższej aranżacji – kącik telewizyjny bądź wyeksponować ciekawe dekoracje ścienne w jasnych ramach.
Malowanie wszystkich ścian w salonie nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie chodzi tu wyłącznie o estetykę, choć ponury, ciemny salon nie prezentuje się najlepiej, ale przede wszystkim o nasze samopoczucie. Nadmiar czerni we wnętrzu może działać na nas wręcz depresyjnie, przyczyniać się do zwiększenia poziomu stresu, nerwowości i smutku.

Aranżacja salonu w projekcie domu TP Nika 2 CE (DOM TP1-82), fot. Pracownia projektów DOM.pl
Czarny sufit w salonie
Czarny sufit w salonie – rozwiązanie tylko dla odważnych? W tak wysokim, przestronnym, jasnym, wypełnionym wręcz światłem dzięki dużym przeszkleniom, pomieszczeniu, czarny kolor na fragmencie sufitu nie wpłynie niekorzystnie na aranżacje. Wręcz przeciwnie, urozmaici ją i uatrakcyjni. Takie rozwiązanie jest polecane szczególnie w domach parterowych, gdzie wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji. Czarny sufit zestawiony z podwieszonym sufitem w białym kolorze pozwoli zróżnicować poziom przestronnego pomieszczenia i wydzielić w nim strefy.

Aranżacja salonu w projekcie domu DZW PROSTY 1A CE (DOM DW1-35), fot. Pracownia projektów DOM.pl
Czarne lampy – oświetlenie salonu, które robi różnicę
Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zastosowanie koloru czarnego w salonie, jest wybór czarnych dekoracji i dodatków. Ostatnio szalenie popularne są lampy do salonu w kolorze czarnym, które nie tylko zapewniają optymalne oświetlenie wnętrza, ale są jego bardzo atrakcyjną dekoracją, także w ciągu dnia, gdy lampy są wyłączone.
Czarne lampy występują na rynku w szerokiej ofercie – dobrać można idealne oświetlenie do każdej aranżacji wnętrza. Czarne lampy druciane lub designerskie lampy “pająki” to efektowny sposób na oświetlenie wnętrz w stylu loftowym. Stylowe lampy metalowe o dużym czarnym kloszu, sprawdzą się w stylistykach retro i eklektycznych. Czarne lampy wiszące o minimalistycznej formie to idealne oświetlenie nowoczesnych wnętrz. Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza luksusowy charakter glamour, koniecznie postawmy na czarne dodatki i dekoracje – w tym piękne, czarne lampy wiszące z elementami złota, srebra lub kryształów.

Lampa sufitowa FADO 6pł., fot. Oświetlenie.DOM.pl

Lampa wisząca GALAXY 1645, fot. Oświetlenie.DOM.pl

Lampa wisząca YODA ORBIT 5pł., fot. Oświetlenie.DOM.pl

Lampa wisząca VENEZIANA W1 BLACK, fot. Oświetlenie.DOM.pl