Jak wykorzystać czarny kolor w salonie? Inspiracje

Czerń wprowadza do wnętrza elegancję i szyk. W nadmiarze jednak może przyczyniać się do złego samopoczucia. Ten kolor jest jednak szalenie ponadczasowy i uniwersalny – możliwości zastosowania koloru czarnego w salonie są praktycznie nieograniczone. Przedstawiamy kilka projektów wnętrz, w których czerń gra – jeśli nie główną – to bardzo istotną rolę.

Czarne meble w salonie

Jeśli boimy się czarnych ścian, a kolor ten koniecznie chcemy użyć w aranżacji, postawmy na czarne meble: meblościanki, szafki pod TV, regały lub czarne meble wypoczynkowe. Oba rozwiązania stosowane jednocześnie mogą zanadto przytłoczyć wnętrze i wprowadzić do niego ponurą atmosferę.

Kompletne wyposażenie salonu w czarnym kolorze sprawdzić się może jednak w dużych, przestronnych wnętrzach, gdzie nie zdominuje ono pozostałych elementów. W salonie, połączonym z jadalnią i kuchnią, w którym ponadto przewidziane są duże przeszklenia, wypełniające wnętrze słońcem, czarne meble wprowadzą nowoczesny i elegancki klimat.

Pamiętajmy jednak, że na czarnych blatach znacznie szybciej widoczny jest kurz, a fronty mebli w czarnym kolorze mogą mieć nieestetyczne odciski po naszych palcach. Wybierzmy więc materiały wykończeniowe dobrej jakości i zadbajmy o nie specjalistycznymi preparatami.

czarny kolor w salonie 1

Aranżacja salonu w projekcie domu TP Driada 3 CE (DOM TP1-22), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Czarny kolor w wyposażeniu

Nie chcąc nadto przytłaczać dziennej przestrzeni, czarny kolor warto zastosować w dodatkach. Nie chodzi jednak o aranżacyjne drobiazgi, ale o istotne elementy wyposażenia. Czarny kominek, imponujących rozmiarów rama lustra czy kontrastujący z umeblowaniem dywan, wykorzystane w poniższej aranżacji, nadadzą jasnej, wypełnionej słońcem strefie dziennej nieco przytulnej elegancji.

Jeśli planujemy kuchnie otwartą na salon, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie umownej granicy między pomieszczeniami i zaakcentowanie jej właśnie czarnym kolorem. Ściana z zabudowanym sprzętem AGD czy kolumna wentylacyjna pokryta popularną tablicówką, urozmaicą aranżację otwartej przestrzeni, oddzielając w niej funkcjonalne strefy.

czarny kolor w salonie 2

Aranżacja salonu w projekcie domu ARP AJAKS MAX CE (DOM AP2-23), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Czarna ściana w salonie

Popularna, szczególnie we wnętrzach w stylu skandynawskich, jest czarna tablicówka, którą zastosować możemy marząc o czarnej ścianie w salonie. Ściana, pokryta farbą tablicową, umożliwia pisanie po niej bez ryzyka uszkodzenia powierzchni. Zresztą, zalety tablicówek znane są doskonale, zarówno dorosłym, urządzającym kuchnie otwarte na salon, jak i dzieciom, bezkarnie mażącym po ścianach swoich pokojów.

Bardziej elegancki efekt w klasycznej aranżacji salonu da nam zastosowanie tapety w czarnym kolorze. Czarna tapeta może zaakcentować wybraną część pomieszczenia, np. jak w przypadku poniższej aranżacji – kącik telewizyjny bądź wyeksponować ciekawe dekoracje ścienne w jasnych ramach.

Malowanie wszystkich ścian w salonie nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie chodzi tu wyłącznie o estetykę, choć ponury, ciemny salon nie prezentuje się najlepiej, ale przede wszystkim o nasze samopoczucie. Nadmiar czerni we wnętrzu może działać na nas wręcz depresyjnie, przyczyniać się do zwiększenia poziomu stresu, nerwowości i smutku.

czarny kolor w salonie 3

Aranżacja salonu w projekcie domu TP Nika 2 CE (DOM TP1-82), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Czarny sufit w salonie

Czarny sufit w salonie – rozwiązanie tylko dla odważnych? W tak wysokim, przestronnym, jasnym, wypełnionym wręcz światłem dzięki dużym przeszkleniom, pomieszczeniu, czarny kolor na fragmencie sufitu nie wpłynie niekorzystnie na aranżacje. Wręcz przeciwnie, urozmaici ją i uatrakcyjni. Takie rozwiązanie jest polecane szczególnie w domach parterowych, gdzie wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji. Czarny sufit zestawiony z podwieszonym sufitem w białym kolorze pozwoli zróżnicować poziom przestronnego pomieszczenia i wydzielić w nim strefy.

czarny kolor w salonie 5

Aranżacja salonu w projekcie domu DZW PROSTY 1A CE (DOM DW1-35), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Czarne lampy – oświetlenie salonu, które robi różnicę

Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zastosowanie koloru czarnego w salonie, jest wybór czarnych dekoracji i dodatków. Ostatnio szalenie popularne są lampy do salonu w kolorze czarnym, które nie tylko zapewniają optymalne oświetlenie wnętrza, ale są jego bardzo atrakcyjną dekoracją, także w ciągu dnia, gdy lampy są wyłączone.

Czarne lampy występują na rynku w szerokiej ofercie – dobrać można idealne oświetlenie do każdej aranżacji wnętrza. Czarne lampy druciane lub designerskie lampy “pająki” to efektowny sposób na oświetlenie wnętrz w stylu loftowym. Stylowe lampy metalowe o dużym czarnym kloszu, sprawdzą się w stylistykach retro i eklektycznych. Czarne lampy wiszące o minimalistycznej formie to idealne oświetlenie nowoczesnych wnętrz. Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza luksusowy charakter glamour, koniecznie postawmy na czarne dodatki i dekoracje – w tym piękne, czarne lampy wiszące z elementami złota, srebra lub kryształów.

czarne lampy do salonu 1

Lampa sufitowa FADO 6pł., fot. Oświetlenie.DOM.pl

czarne lampy do salonu 3

Lampa wisząca GALAXY 1645, fot. Oświetlenie.DOM.pl

czarne lampy do salonu 2

Lampa wisząca YODA ORBIT 5pł., fot. Oświetlenie.DOM.pl

czarne lampy do salonu 4

Lampa wisząca VENEZIANA W1 BLACK, fot. Oświetlenie.DOM.pl

Leave a Reply