Ciemny salon nie musi być ponury

Łazienka z ciemnymi ścianami, czarno-czerwona kuchnia – ostatnio coraz częściej aranżacje wnętrz są kreowane przy użyciu ciemnych barw. I to wcale niekoniecznie tylko te najbardziej ekscentryczne i dziwaczne. Taka kolorystyka pojawia się również w bardziej „przyziemnych” aranżacjach, nawet tam, gdzie najmniej byśmy się jej spodziewali. Zobaczmy więc, jak sprawdzi się aranżacja salonu z ciemnymi ścianami.

Gdy stosujemy ciemny kolor we wnętrzu, musimy się liczyć z tym, że dodamy mu tym samym powagi. Musimy więc uważać. Łatwo przekroczyć cienką granicę, za którą nasza aranżacja salonu zacznie przypominać pokój hrabiego Drakuli. Pod jednym względem mamy jednak ułatwione zadanie: możemy bez obaw zastosować wiele ozdobnych elementów naraz. W kolorowym wnętrzu zapewne nie wyglądałoby to najlepiej. Musimy tylko unikać połyskujących, ciemnych tkanin: takie dodatki mogą uczynić wystrój wnętrza nieco tandetnym.

Jeśli lubimy klasyczne i eleganckie dodatki i meble, ciemne ściany będą dla nich świetną oprawą.  Świetnie sprawdzi się żyrandol w tradycyjnym kształcie, klasyczny kominek oraz komplet mebli stylizowanych nieco na styl retro. Taka aranżacja salonu jest jednak bardzo „na serio”. Jeśli uznamy, ze nieco nas przytłacza, dodajmy ożywiające elementy: na przykład świeże kwiaty i nieco „lżejsze” w nastroju obrazu.

ciemny salon

Aranżacja salonu, fot. Barker & Stonehouse

Oczywiście, nie ma obowiązku malowania wszystkich ścian na ten sam kolor. Wręcz przeciwnie: warto pozostawić przynajmniej jedną z nich (lub choćby jej fragment) w bardziej neutralnym kolorze. W ten sposób aranżacja wnętrza będzie mniej przytłaczająca i łatwiej unikniemy efektu „ponurego zamczyska”. Innym sposobem jest umieszczenie na ścianie dużego lustra. Będzie ono odbijało światło i sprawi, że nasz salon wypełni się blaskiem.

ciemny salon 2

Aranżacja salonu, fot. Barker & Stonehouse

Komplet mebli w ciemnym kolorze dobrany do ciemnych ścian to dosyć ryzykowne posunięcie. W ten sposób łatwo sprawić, że wystrój wnętrza będzie po prostu… za ciemnyJ . Jeśli jednak bardzo nam na tym zależy, możemy zaryzykować, ale w takim wypadku konieczne są kolorowe dodatki w większej ilości. Mogą to być na przykład kolorowe poduszki na kanapie. Niekoniecznie musimy uciekać się do pstrokacizny. – jeden kolor w zupełności wystarczy.

ciemny salon 3

Aranżacja salonu, fot. Barker & Stonehouse

Jeśli w dalszym ciągu uważamy, że aranżacja salonu jest nieco zbyt ponura i poważna, dobierzmy dużych rozmiarów obraz utrzymany w nieco jaśniejszych barwach. Jeżeli już skończyło nam się miejsce na ścianach, możemy go postawić nad kominkiem i oprzeć o ścianę. Taki trick z pewnością sprawi, że aranżacja salony będzie wydawała się „lżejsza”.

ciemny salon 4

Aranżacja salonu, fot. Barker & Stonehouse

Zobacz też: aranżacja łazienki z ciemnymi ścianami

Leave a Reply