Funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie kuchni

We współczesnej kuchni oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Z jego formą i materiałem możemy natomiast trochę poeksperymentować. Zanim jednak kupimy właściwe lampy, odpowiedzmy sobie na pytanie: jaki efekt, dzięki oświetleniu, pragniemy osiągnąć?

Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność. Może nie tylko poprawić atmosferę i warunki pracy we wnętrzu, ale również podkreślić elementy dekoracyjne pomieszczenia.

Wybierając oświetlenie do kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na barwę światła, jak i na sposób rozmieszczenia punktów świetlnych. Całkowity komfort zapewni nam zastosowanie wielu źródeł światła, z których będziemy korzystać, w zależności od zapotrzebowania.

lampy do kuchni

Fot. BRW: Półka meblowa Solum zapewnia oświetlenie zarówno przestrzeni pod szafką meblową, jak i wnętrza samej szafki

Oświetlenie główne

Wbrew powszechnej opinii, centralne oświetlenie nie musi być bardzo jasne. Najważniejsze, by dawało równomierną emisję światła w całym pomieszczeniu. Lampy dobrze jest ustawić tak, by odbijające się od sufitu światło padało na sprzęty, nie powodując przy tym powstawania cieni. Taki efekt możemy uzyskać dzięki zastosowaniu tradycyjnych lamp sufitowych z oprawami rozpraszającymi światło. Najlepiej wybrać takie, które emitują światło o barwie zbliżonej do naturalnego i zamontować je na linkach, szynach lub w podwieszonym suficie. Dzięki temu uzyskamy wrażenie wyższego i bardziej przestrzennego wnętrza. Przy wyborze tego oświetlenia warto zwrócić uwagę na liczbę i moc żarówek, gdyż nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Przykładowo, trzy tradycyjne świetlówki o mocy 40 W dają tyle samo światła, co jedna setka, a przy tym zużywają o wiele więcej energii. Pamiętajmy jednak, że w większej kuchni centralna lampa nie wystarczy, gdyż w niektórych miejscach mogą powstawać cienie, które będą utrudniać pracę.

Oświetlenie robocze

Niezwykle sprytnym i ekonomicznym rozwiązaniem może być w tej sytuacji osobne oświetlenie poszczególnych stref roboczych. W kuchni mamy do czynienia z trzema głównymi strefami: blat, kuchenka i zlewozmywak. Wymagają one właściwego oświetlenia, bo to przy nich spędzamy najwięcej czasu.

Doskonałym źródłem światła tuż nad kuchenką mogą być lampki znajdujące się w okapie. Zlewozmywak można oświetlić za pomocą specjalnej baterii wyposażonej w diodowy pierścień świetlny. Natomiast źródłem światła w okolicy blatu kuchennego mogą być lampki meblowe lub podszafkowe montowane w oprawach wiszących półek. Ciekawym rozwiązaniem w tym ostatnim przypadku będzie świecąca półka meblowa wyposażona w diody elektroluminescencyjne.

oswietlenie kuchni

fot. Skoff

Dzięki zastosowaniu technologii LED, jest to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale i praktyczne zarazem – mówi Karina Skibaz firmy SKOFF. – Półka meblowa Solum oświetla zarówno roboczą powierzchnię blatu, jak i zawartość szafki. Jej dodatkową zaletą jest to, że utrzyma nawet 20-kilogramowe obciążenie. Dzięki szczelnej obudowie płyty szklanej uniemożliwia przenikanie do wnętrza płynów i innych zanieczyszczeń. Świecąca półka meblowa jest więc bardzo łatwa w utrzymaniu, a przy tym niezwykle estetyczna. Takie kompleksowe rozwiązanie sprawdzi się w każdej nowoczesnej zabudowie kuchennej – dodaje Karina Skiba.

Oświetlenie akcentujące

W aranżacji kuchni coraz istotniejszą rolę odgrywa oświetlenie dekoracyjne przy użyciu opraw LED-owych. Dyskretne, punktowe światło nadaje wnętrzu indywidualny charakter – podkreśla elementy dekoracyjne, tworzy miły i przytulny klimat. Ogromną zaletą technologii LED jest wysoka intensywność światła przy minimalnym poborze prądu. Jest to więc rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale również oszczędne.

Światło dekoracyjne najlepiej skierować na przedmioty dotąd niedostrzegane. Wychodząc z cienia, zyskują one nowy wymiar. Dzięki technologii diodowej jesteśmy dziś w stanie oświetlić wnęki szafek, schowki oraz wszystkie te miejsca, w których instalacja tradycyjnych żarówek byłaby niemożliwa. Wspaniałym punktowym światłem odznaczają się również halogeny. Pamiętajmy jednak, że w odróżnieniu od oprawek LED-owych, nie można ich instalować w drewnianej zabudowie meblowej, ponieważ w trakcie pracy nagrzewają się.

Ciekawą alternatywą dla lamp sufitowych są również oprawy montowane w podłodze, które doskonale zaakcentują najniższe partie kuchennej zabudowy.

Te liczne rozwiązania pokazują, że w sferze światła nie ma ograniczeń, a jego ogromną zaletą jest różnorodność, która idzie w parze z nowymi technologiami.

Trendy-triki oświetleniowe:

Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu nie tylko rozjaśnia wnętrze, ale może również zatuszować pewne mankamenty. W jaki sposób?

  • Zbyt niskie pomieszczenie możemy optycznie podwyższyć, stosując bardzo jasne oświetlenie sufitowe.
  • Wiele rozproszonych punktów światła w różnych częściach kuchni da nam wrażenie przestronności.
  • Wąską kuchnię „poszerzy” natomiast mocne oświetlenie jednej ze ścian.

Leave a Reply