Jak dobrać drzwi i podłogi do mebli kuchennych?

Aranżacja kuchni wymaga, by wszystkie jej elementy współgrały ze sobą i tworzyły spójną całość. Od tego zależy nie tylko estetyka wnętrza, ale i nasze samopoczucie podczas wykonywanych, codziennych czynności. Ale nie tylko podstawowe wyposażenie kuchni powinno do siebie pasować. Ważne, by do skomponować meble kuchenne z wykończeniem podłogi oraz z drzwiami wewnętrznymi. Jak urządzić kuchnię, by wszystkie całość była spójna? Warto pamiętać o tych kilku uniwersalnych zasadach.

jak dopasować podłogę do mebli kuchennych

Drzwi Demeter Dąb Kendal; panele Forest SONO Opal Wood; kuchnia Salem, fot. Classen

Styl aranżacji: postaw na spójność

Urządzanie wnętrza warto zacząć od wyboru konkretnego stylu, który wyznaczy symboliczne ramy dla naszych kolejnych decyzji aranżacyjnych. Decydując się na jeden motyw przewodni zyskamy spójność i harmonię. Równocześnie o wiele łatwiej będzie nam dobrać poszczególne elementy wyposażenia, tak żeby idealnie do siebie pasowały. Ponadczasowa klasyka, artystyczne boho, nowoczesny minimalizm – możliwości jest wiele i każda odpowiada różnym oczekiwaniom. Pamiętajmy, że jednorodny styl wcale nie oznacza nudy. Gwarantuje natomiast estetyczny ład, pozwalając wyeksponować atuty mieszkania.  Dobrym przykładem jest zestawienie drzwi Classic, mebli kuchennych Arvada i paneli Adventure (Dąb Hamilton), które łączą tradycyjny charakter i prostotę.

jak dopasować podłogę do mebli kuchennych 4

Drzwi Greco białe; kuchnia Juliet, fot. Classen

Kolory: wybierz barwy monochromatyczne, pokrewne lub uzupełniające

Kolorystyka wnętrz kształtuje ich klimat, a jednocześnie wpływa na samopoczucie domowników. Przy doborze materiałów wykończeniowych i wyposażenia możemy postawić na jedną barwę albo jej różne odcienie. Inną opcją jest wybór kolorów pokrewnych, np. różu i fioletu albo żółci i zieleni. Atrakcyjnym rozwiązaniem będzie połączenie barw uzupełniających się, które działają na zasadzie przeciwieństw. Mogą to być np. niebieski i pomarańczowy lub grafit i biel, jak to ma miejsce w przypadku drzwi Lukka i kuchni Flint. Niektóre kontrasty są bardzo odważne, a inne zachowują stonowaną formę – dzięki temu sprawdzą się zarówno w awangardowych wystrojach, jak i w tych klasycznych.

jak dopasować podłogę do mebli kuchennych 1

Drzwi Lukka białe; panele Adventure Dąb Hamilton, kuchnia Flint, fot. Classen

Materiały: zadbaj o komfortową „temperaturę” wnętrza

W domowych aranżacjach wykorzystuje się szeroką gamę materiałów, m.in. drewno, beton, kamienie, cegłę, szkło, metale szlachetne. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się stal, miedź, ale także żeliwo. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i industrialnych. Żeby złagodzić surowy, ascetyczny charakter wystroju i nadać mu więcej przytulności, warto łączyć materiały, które wizualnie są zimne z tymi, które uchodzą za optycznie ciepłe. Tak jest chociażby w przypadku zestawienia betonu z drewnem. Należy dodać, że nie muszą to być naturalne surowce, a produkty odzwierciedlające ich wygląd. Przykład: drzwi Tetyda w drewnopodobnym dekorze Dąb Grigio i podłogi Visiogrande Infinity Arktis, które przypominają kamienne kafle. Razem tworzą przyjemną estetycznie całość.

jak dopasować podłogę do mebli kuchennych 3

Drzwi Tetyda Grigio; panele Visiogrande Infinity Arktis, kuchnia Clio Milk, fot. Classen

Faktury i wykończenia: nie bój się kontrastów

Gładkie i nierównomierne, błyszczące i matowe, jednolite kolorystycznie i wieloodcieniowe – sięgając po zróżnicowane powierzchnie budujemy przykuwające wzrok zestawienia. Dzięki takim rozwiązaniom wystrój zrywa z przeciętnością i monotonią, zyskując atrakcyjny charakter. Jednocześnie zachowana jest równowaga; żaden z elementów nie przytłacza pozostałych. Ponadto każda z faktur w inny sposób odbija światło, co daje ciekawy efekt rozświetlenia przestrzeni. Trafne połączenie różnych wykończeń obrazuje przykład skrzydła Leda w drewnopodobnym wzorze zestawionego z panelami Galaxy 4V ze strukturą drewna oraz akrylową kuchnią Peoria z połyskiem.

jak dopasować podłogę do mebli kuchennych 2

Drzwi Leda Orzech jasny; panele Galaxy 4V Dąb Martossa, kuchnia Peoria, fot. Classen

W ofercie Classen znajdują się drzwi, podłogi, listwy przypodłogowe, meble kuchenne oraz akcesoria wykończeniowe. Projektując je, staramy się brać pod uwagę najnowsze trendy, ale również wybiegać w przyszłość. Tworząc zróżnicowane produkty, chcemy by trafiały one w gusta wielu klientów. Stąd też w naszym asortymencie można znaleźć artykuły o różnych wykończeniach, strukturach, wzorach oraz parametrach technicznych. Dostępne kolekcje dają możliwość tworzenia tysięcy kombinacji, dzięki czemu każdy znajdzie zestawienie idealnie pasujące do swojego domu – mówi Michał Białas, kierownik działu reklamy, Classen.

Leave a Reply