Czas szkła w kuchni jest teraz!

Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał się wystrój i aranżacja kuchni. Dawało to coraz nowsze możliwości zastosowania w nich elementów wykonanych ze szła. Jeszcze niedawno małe i wąskie pomieszczenia, charakterystyczne dla osiedlowych bloków, sprawdzające się głównie jako miejsca do przygotowywania posiłków, zostały zastąpione otwartymi przestrzeniami.

Każdy urządzający mieszkanie w bloku zapewne pamięta, ile wysiłku i pomysłów kosztowało go sprawienie, aby kuchnia była nie tylko miejscem spełniającym swoją podstawową funkcję. Prawdziwe wyzwanie stanowiło, aby to pomieszczenie niekiedy nawet pozbawione okien, uczynić na tyle pięknym i przyjemnym, aby każdy domownik chciał w nim spędzać czas. Pomagało tutaj wykorzystanie drobiazgów czy detali i głównie właśnie w takiej roli występowało wówczas szkło. Ten jakże wdzięczny materiał z pewnością nie wyczerpał wówczas tkwiącego w nim potencjału. Szczytem kreacji było zamontowanie luksfer, na przykład w charakterze ściany działowej.

szklo w kuchni
Nowa odsłona szkła w kuchni

Wraz z upływem lat zmieniał się poziom i styl naszego życia. Ewolucję przechodziło także budownictwo i projektowanie wnętrz. Obecnie dąży się do stworzenia przestronnych, otwartych pomieszczeń, w których z powodzeniem może przebywać kilku członków rodziny równocześnie, wykonując rozmaite czynności.  Kuchnia jest epicentrum domowego życia – delektujemy się w niej filiżanką porannej kawy, przygotowujemy i spożywamy wspólnie posiłki, spotykamy się całymi rodzinami, omawiając miniony dzień. Jest funkcjonalna, a jednocześnie ma szansę spełniać najwyższe estetyczne wymagania.

W mieszkaniu czy w domu jest miejscem chętnie eksponowanym i centralnym – toczy się w niej życie rodzinne i towarzyskie – mówi Joanna Grunwald, Prezes Glass House sp. z o.o. – Bardzo ważny jest jej wystrój i klimat. Szkło niezwykle w tym pomaga. Można je stosować zarówno w przypadku elementów dużych, takich jak blaty stołów, czy też w postaci płyty zabezpieczającej pięknie pomalowaną ścianę lub tapetę – dodaje Grunwald.

szklo w kuchni2
Istnieje tendencja do projektowania nowoczesnych kuchni jako pomieszczeń zintegrowanych z pozostałą częścią mieszkania. Modne jest połączenie kuchnia-salon. W takim przypadku szklane detale wykorzystane w kuchni mogą nawiązywać do motywów znajdujących się na tapetach we wnętrzu przylegającym. Pozwala to osiągnąć niezwykły estetyczny efekt, a także tworzy wrażenie spójnej i harmonijnej koncepcji designu wnętrza. Wyboru wzoru dokonać można spośród dostępnych w katalogach lub pokusić się o samodzielne zaprojektowanie bądź nadruk dowolnie wybranego zdjęcia lub grafiki. Właściciele małych kuchni nie są wcale na pozycji straconej. Blaty, półki, drzwiczki – te rozwiązania nie tylko ozdobią kuchnię, ale nadadzą jej lekkość i poczucie większej przestrzeni.

szklo w kuchni3

O popularności szkła w aranżacjach kuchennych, poza jego oczywistymi dekoracyjnymi walorami, decyduje także to, iż jest bardzo praktyczne. – Wybitne walory użytkowe, takie jak twardość, nienasiąkliwość, odporność na wysokie temperatury docenimy, przygotowując żywność i utrzymując kuchnię w czystości – zapewnia Joanna Grunwald z Glass House sp. z o.o. – Hartowane szkło jest bardzo bezpieczne. W przypadku stłuczenia rozsypuje się na kawałki, które nie mają ostrych krawędzi, przez co nie sprawią krzywdy domownikom – uzupełnia.

W tym momencie możemy śmiało powiedzieć, iż zastosowanie szkła w kuchni przeżywa prawdziwy rozkwit. Za jego wykorzystaniem, w aranżacji mieszkań i domów, przemawia przede wszystkim jego funkcjonalny charakter. Po pierwsze użycie szkła sprawia, że wnętrze staje się nie tylko bardziej nowoczesne, ale także optycznie większe. Dlatego też jego zastosowanie w małym pomieszczeniach znajduje uzasadnienie. Po drugie zdecydowana większość osób wybierających szkło zamiast tradycyjnych rozwiązań, docenia, iż jest wygodne i łatwe w pielęgnacji.

Leave a Reply