Trudno przecenić znaczenie funkcjonalnie urządzonej kuchni. Gdy wszystko ma swoje miejsce, a potrzebne przybory znajdują się pod ręką, praca idzie jak z płatka. Jednak funkcjonalność domowego centrum dowidzenia to jedno. Drugą, nie mniej istotną kwestią, jest wybór stylu urządzenia pomieszczenia i konsekwentne trzymanie się obranego kierunku. Osoby ceniące oszczędność form na pewno zdecydują się na styl nowoczesny. Jak osiągnąć upragniony efekt?
W nowoczesnej kuchni połączenie metalu, szkła i drewna tworzy spójną całość. W przeciwieństwie do stylu eklektycznego, nie ma tu miejsca na ozdobne elementy. Sterylne i utrzymane w chłodnych tonacjach, nowoczesne kuchnie zachwycają jako całość, którą osiągniemy dzięki przestrzeganiu kilku zasad.
Zacznijmy od kolorów
Kolorystyka nowoczesnej kuchni to pewna dowolność. Modne są: ponadczasowa biel, szarości i zimne srebro, lecz ostatnimi czasy do wnętrz całkiem odważnie wkraczają kolory cięższe, nasycone i głębokie, które stanowią bazę lub ciekawy kontrast dla mniej zdecydowanych barw. Modne stają się kolory takie jak wenge, czyli bardzo ciemny brąz wpadający w czerń, oberżyna, soczysta limonka czy nasycona czerwień. Kolory mają zdecydowaną siłę i stanowią jeden z najbardziej istotnych elementów w wystroju kuchni, determinujący efekt końcowy.
Czas na meble
Meble w nowoczesnej kuchni są przede wszystkim oszczędne w swojej formie. Do lamusa odchodzą fantazyjne i bogato zdobione kredensy, zbędne półki i szafki, które zabierają cenną przestrzeń i zaburzają charakter kompozycji. Zarówno kształty, jak i fakturę zabudowy kuchennej cechuje dziś minimalizm – brak ozdób i trzymanie się zasady „mniej znaczy więcej”. Popularne są jednokolorowe, gładkie fronty – polerowane na wysoki połysk, fornirowane i ryflowane. Zgodne z obowiązującymi trendami będą też wszelkie egzotyczne gatunki drzew. W zależności od upodobań, mamy do wyboru zarówno jasne wzornictwo (np. wiąz grecki), jak i ciemne (np. orzech skandynawski), a w cenie są widoczne słoje i faktura powierzchni. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach – w tym przypadku: w uchwytach. Królują przede wszystkim proste, ze stali nierdzewnej, całkiem niewidoczne: wpuszczane we fronty. Można też zrezygnować z uchwytów i zdecydować się na szafki otwierane przez przyciśnięcie, choć widmo śladów palców na meblach odstrasza wielu śmiałków.
Porozmawiajmy o detalach
Kuchnia urządzona w stylu nowoczesnym, minimalistycznym ze swej natury, nie lubi żadnego nadmiaru. Sprzęty i akcesoria miejsce znajdują wewnątrz mebli i nie są, jak w przypadku na przykład kuchni klasycznej, wyeksponowane na blacie. Na wierzchu – zgodnie z najnowszą modą – stać powinny co najwyżej designerskie sprzęty o intrygującym, a przynajmniej niebanalnym wyglądzie.
Jeśli kosz na śmieci ma być ogólnodostępny, z powodzeniem zaopatrzyć można się w taki, który spełni dwie funkcje: praktyczną i estetyczną. Idealnym rozwiązaniem będą duże metalizowane kosze na odpady, otwierane za pomocą pedału. Są lekkie, przyjazne w użytkowaniu i odporne na zabrudzenia, na przykład ślady palców. Oprócz zalet praktycznych, idealnie pasują też do stylu wykończenia modernistycznej kuchni. W sieciach handlowych dostępne są na przykład 50-litrowe kosze Deco Bin marki Curver w trzech metalicznych odcieniach (czarny, srebrny i czerwony) oraz w wersji ozdobionej ciekawą grafiką. W tym przypadku, białe napisy i obrazy nawiązujące do jedzenia, kontrastują z czarnym tłem, a całość sprawia, że niebanalny kosz na śmieci zyskuje status stylowej ozdoby pomieszczenia. Dodatkowo, prostokątny kształt pozwala utrzymać harmonię nowoczesnego wnętrza. Zgodnie z zasadą minimalizmu, kontrastowa powierzchnia zbiornika może posłużyć jako jedyny, ale mocny i zdecydowany element dekoracyjny.
Gdy bardzo kuszą kuchenne ozdoby, jest na to sposób: bez względu na panującą modę, ponadczasowym i uniwersalnym dodatkiem będą świeżo ścięte kwiaty, w prostym, szklanym naczyniu.
Kuchnia nowoczesna to rozwiązanie dość odważne, które zyskuje jednak coraz większe grono zwolenników – osób, które pragną podnieść domowy statut tego pomieszczenia i sprawić, by było ono reprezentacyjne i posiadało własny styl. Dzisiejsza kuchnia wchodzi na salony!
wszystko fajnie tylko jakaś fujara nie zgrała słoi w słupkach poziomo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!