Jak urządzić wnętrza w stylu minimalistycznym?

Średnio ponad 200 godzin w ciągu roku poświęca się na sprzątanie w domu – wyrzucanie śmieci, wycieranie kurzy oraz przekładanie przedmiotów z miejsca na miejsce. Czy życie, w którym nie trzeba sprzątać albo sprząta się rzadko, nie wydaje się wspaniałe? Jest to możliwe dzięki minimalizmowi, czyli nietypowemu narzędziu zmieniającym podejście do przedmiotów i organizacji przestrzeni w domu.

Z miesiąca na miesiąc minimalizm jest coraz bardziej popularny, a jego wpływ widać w wielu obszarach życia, m.in. w sztuce, aranżacji wnętrz czy modzie. Z biegiem czasu stał się doskonałą odpowiedzią na potrzebę przewartościowania codzienności. Sprawia, że rezygnujemy z posiadania jak największej liczby przedmiotów, a skupiamy się na zdobywaniu doświadczeń, spędzaniu czasu z najbliższymi czy rozwijaniu swoich zainteresowań.

Jednak minimalizm to również narzędzie, które z łatwością można wykorzystać w organizowaniu i porządkowaniu swojej przestrzeni. Według zasady Pareta „80/20” przez 80% czasu korzystamy jedynie z 20% posiadanych przedmiotów – pozostałe są nieużywane i to właśnie one tworzą bałagan. Aby dobrze zorganizować swój dom, należy pozostawić więc jedynie te rzeczy, które rzeczywiście są wykorzystywane lub mają szczególną wartość.

salon w stylu minimalistycznym 1

Kolekcja BRAGA od Black Red White

Użyteczne, piękne czy sentymentalne?

Minimalizm, rozumiany jako narzędzie, to nie tylko wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy, ale dokładna analiza i selekcja posiadanych przedmiotów. Wystarczy posegregować wszystkie drobiazgi według prostego schematu – użyteczne, piękne, sentymentalne. Jeśli dana rzecz nie mieści się w powyższych kategoriach, powinniśmy ją, w zależności od poziomu zużycia, albo sprzedać/oddać, albo wyrzucić/ poddać recyklingowi. Po tej analizie w domu powinny pozostać jedynie przedmioty, które lubimy i używamy.

salon w stylu minimalistycznym 2

Kolekcja Possi Light od Black Red White

Minimalizm i co dalej?

Minimalizm to poza analizą i selekcją rzeczy również ich odpowiednia organizacja. Bałagan powstaje, gdy przedmioty nie mają swoich stałych miejsc lub są nieodpowiednio przechowywane. Przedmioty codziennego użytku powinny leżeć w miejscach dostępnych na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu szybciej będzie można z nich skorzystać. Natomiast przedmioty używane rzadziej warto odpowiednio przechowywać np. w szufladach, szafach modułowych, pudełkach lub meblach wielofunkcyjnych.

salon w stylu minimalistycznym 3

Kolekcja Senso Kitchens od Black Red White

Funkcjonuje 5 reguł charakterystycznych dla minimalizmu, które ułatwią zachowanie porządku w domu:

1. Wyznacz stałe miejsce dla wszystkich przedmiotów.
2. Wszystkie rzeczy przechowuj zgodnie z ich kategorią oraz blisko miejsc, w których są używane.
3. Przedmioty, które są zniszczone, popsute lub przestały spełniać swoją funkcję, jak najszybciej napraw lub wyrzuć.
4. Jeśli wykonanie jakiejś czynności związanej ze sprzątaniem zajmuje mniej niż 5 minut, lepiej zrób ją od razu.
5. Raz na pół roku powtórz analizę i selekcje przedmiotów, które są w Twoim posiadaniu.

Minimalizm to doskonały nurt stylistyczny, ale także doskonałe narzędzie w organizacji i prowadzeniu domu. Przy selekcji przedmiotów, które warto zostawić, pomocny okaże się schemat znajdujący się w infografice Black Red White.

BRW INFOGRAFIKA Minimalizm Twoje narzędzie do zorganizowanego domu 1

http://www.brwblog.pl/minimalizm-twoje-narzedzie-do-zorganizowanego-domu/

Leave a Reply