Kuchnia dla niepełnosprawnych. Wygodne i ergonomiczne wnętrze

Jak sprawić, by wnętrze było przyjazne wszystkim lokatorom? Windy, pantografy, systemy wysuwne i automatyka meblowa. To okucia, które zwiększają komfort – również osób niepełnosprawnych.

Dla osób niepełnosprawnych ruchowo codzienne czynności nabierają nowego wymiaru. Stają się wyzwaniem. Jak wygodnie przyrządzić posiłek, sięgnąć po ubranie, ręcznik lub rozsunąć ciężkie drzwi? Na szczęście producenci okuć meblowych, a także projektanci wnętrz, coraz częściej zauważają potrzebę wprowadzania konkretnych rozwiązań.

kuchnia dla niepelnosprawnych

fot. Häfele

Obniżyć dla wygody

Jednymi z ciekawszych udogodnień w tej kwestii są okucia z kategorii wind. Windami do szafek można sterować elektrycznie. Specjalny silnik opuszcza mebel do wysokości użytkownika i, w niektórych wariantach, lekko wysuwa szafkę do przodu. W ten sposób osoba poruszająca się na wózku, może swobodnie sięgną po jej zawartość. Takie rozwiązanie jest idealne w zastosowaniu kuchennym, czyli w przestrzeni, gdzie bez przerwy zachodzi potrzeba operowania różnymi przedmiotami. Sprawdza się jednak wszędzie tam, gdzie meble mają służyć każdemu – niezależnie od posiadanego zdrowia lub wieku.

kuchnia dla niepelnosprawnych opuszczane meble

fot. Häfele

Warte polecenia są też okucia wychylane równolegle. Służą głównie wygodnemu chowaniu i korzystaniu z ciężkich przedmiotów, jak maszyna do szycia lub robot kuchenny – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. – Działają tak, że po otwarciu szafki dolnej, cały mechanizm, na którym znajduje się domowy sprzęt, wysuwa się do poziomy blatu. Automatyczna blokada zabezpiecza przed samoczynnym opadaniem, a odblokowanie mechanizmu pozwala na schowanie okucia do wnętrza mebla.

W temacie rozwiązań do opuszczania lub unoszenia warto wymienić windy do blatów – najczęściej kuchennych. Te urządzenia regulują wysokość blatu meblowego tak, by korzystanie z niego było komfortowe również w pozycji siedzącej. Oczywiście tego typu rozwiązania warto wykorzystać też w tych meblach i wnętrzach, gdzie istotna jest wygoda dzieci – np. w szkolnych pracowniach.

kuchnia dla niepelnosprawnych blat regulowany

fot. Häfele

Mniej wysiłku na co dzień

We wnętrzach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, oprócz wygody sięgania, liczy się też to, jakiej siły potrzeba do obsługi wyposażenia. W temacie frontów meblowych, czy też przejść między pomieszczeniami, warto zainteresować się systemami elektrycznymi do drzwi przesuwnych. Takie rozwiązania zapewniają bezszelestne otwieranie i zamykanie i, co najważniejsze, działają pod wpływem lekkiego popchnięcia skrzydła w określonym kierunku.

Warto pamiętać, że już wybór wysokiej jakości systemu szuflad z dobrymi prowadnicami z cichym domykiem, pełnym wysuwem lub montaż podnośników klap i zawiasów wspomagających otwieranie, znacząco poprawiają komfort użytkowania mebli – podkreśla Jakub Malinowski.

kuchnia dla niepelnosprawnychwygoda

fot. Häfele

Ekspert dodaje, że akcesoriów zwiększających wygodę osób niepełnosprawnych jest dużo więcej. To m.in. pantografy, wysuwane wieszaki lub kosze na buty i odzież w garderobach, czy też czujniki ruchu, które automatycznie zapalają światło w pomieszczeniach i w meblach. Warto więc znać narzędzia, które pozwalają żyć wygodnie wszystkim domownikom – planując meble i aranżując wnętrze.

Leave a Reply