Łazienka- jak urządzić ją mądrze?

Łazienka to pomieszczenie, do którego wchodzimy codziennie po kilkanaście razy. Rano, kiedy wybieramy się do pracy czy szkoły służy jako toaleta, ale też domowy kącik higieny i urody. W ciągu dnia korzystamy z niej głównie w potrzebie, a wieczorem staje się SPA oraz strefą relaksu. Urządzenie łazienki należy mocno przemyśleć, aby przez lata spełniała wszystkie wyżej wymienione funkcje, a także cieszyła oko.

Ważny początek

Projektowanie łazienki to być może proces najważniejszy w kreowaniu tego pomieszczenia w domu. Od niego bowiem zależy, na co wyda się niemałe pieniądze i czy rzeczywiście spełnią się oczekiwania przyszłego użytkownika. Projekt trzeba przemyśleć, czyli zastanowić się, czego potrzebuję w łazience, co mi jest tam niezbędne, jak ustawić sprzęty, żeby jak najlepiej spełniły swoją rolę, zapewniając jednocześnie komfort przebywania w pomieszczeniu. Pomocne będą pytania: Prysznic czy wanna, a może jedno i drugie albo dwa w jednym? Ile umywalek, aby sprawnie obsłużyły przy porannym pośpiechu wszystkich domowników? Czy potrzebna zamykana duża szafka czy raczej niewielka otwarta półeczka? Gdzie umieścić wieszak na ręczniki? itp.

Wygląd łazienki

Łazienka z pewnością musi być funkcjonalna, o czym była mowa wyżej, ale musi też ładnie wyglądać. Kolor płytek, choć bardzo ważny, to nie wszystko. Ważny jest też kształt i sposób ich ułożenia, poziomy lub pionowy, a także ich powierzchnia. Zastanówmy się, czy wolimy te z połyskiem czy raczej te matowe oraz które będzie łatwiej utrzymać w czystości. Nawet fuga powinna być elementem dokładnie przemyślanym. Istotna jest jej grubość, a także kolor. To nie wszystko jeśli chodzi o projektowanie łazienki. Armatura oraz światło muszą być dopasowane do stylu pomieszczenia. Przykładowo, jeśli chcemy łazienkę w wystawnym stylu ludwikowskim, żyrandol będzie jedyną opcją do umieszczenia na suficie. Jeśli z kolei robimy łazienkę nowoczesną, raczej zdecydujemy się na mało nachalne halogeny.

Nieodzownym elementem łazienek są lustra. One też muszą pasować do całości i o nich nie zapominamy, kiedy zabieramy się za projektowanie łazienki. W ofercie jest wiele opcji. Modne ostatnio okrągłe podświetlane lustra dadzą zupełnie inny efekt niż lustra w ramie zawieszone w formie obrazu w łazience w stylu minimalistycznym. Od naszych preferencji zależeć będzie, co wybierzemy.

Indywidualizacja

Mądrze urządzić łazienkę tak, aby służyła długo i była ozdobą domu, jest możliwe pod warunkiem włożenia w ten proces wysiłku i czasu. Warto podejść do sprawy z poczuciem uczynienia jej miejscem wyjątkowym, dopasowanym do indywidualnych potrzeb i gustów. Energia przeznaczona do tego celu zwróci się w dwójnasób, kiedy każdego dnia będziemy wchodzić do pomieszczenia, które będzie wygodne i pozytywnie stymulujące nasze zmysły.

Leave a Reply