Bauhaus jest idealnym stylem dla osób, które uwielbiają minimalistyczne rozwiązania. Wśród podstawowych założeń nurtu króluje bowiem prostota i oszczędność dekoracyjna. Niezwykle ważną rolę odgrywa też funkcjonalność, która łączy się z nowoczesną estetyką. Jak zaaranżować wnętrze na wzór zasad promowanych przez ruch artystyczny Bauhaus?
Założenia wnętrz w stylu Bauhaus – prostota, funkcjonalność i minimalistyczny design
Bauhaus to styl architektoniczny, który uważa się za jeden z najważniejszych prądów w niemieckim modernizmie. Jego historia sięga początku XX wieku, a dokładniej 1919 roku. To właśnie wtedy Walter Gropius – prekursor nurtu – powołał do życia szkołę projektowania o nazwie Bauhaus.
Uczelnia, która powstała w Weimarze, miała charakter artystyczno-rzemieślniczy. Jej podstawowe założenie dotyczyło zniesienia podziałów wytworzonych przez rewolucję przemysłową pomiędzy personami takimi jak artysta, architekt, rzemieślnik oraz fabrykant.
Bauhaus stanął w kontrze do rosnącej w siłę masowej produkcji. Założyciele tego nurtu propagowali tworzenie nowoczesnej i funkcjonalnej architektury, która jest integralnie związana ze sztuką. W tym wszystkim chodziło o dążenie do współistnienia estetycznych oraz technicznych cech produktów.
Z tego względu dzieła – także meble – zaprojektowane w zgodzie z założeniami szkoły Bauhausu charakteryzują:
- geometryczne kształty;
- rezygnacja z dekoracyjności;
- zamiłowanie do niebanalnych, ale jednocześnie prostych form;
- minimalizm;
- nowoczesne wzornictwo;
- nieoczywiste faktury;
- użyteczność oparta na przesłankach mechanicznych (np. ergonomia) oraz psychologicznych.
We wnętrzach, które są wykonane wedle weimarskich założeń, można zauważyć również pociąg do materiałów takich jak stal, chrom, szkło czy skóra. Aranżacje w tym stylu lubią również otwartą przestrzeń, dużą ilość światła oraz jasne kolory. Biel, beż czy szarość to podstawowe barwy w palecie typowej dla Bauhausu.
Bauhaus we wnętrzach – jak wprowadzić ten styl do aranżacji mieszkania?
Aby wprowadzić Bauhaus do swojego wnętrza, trzeba przede wszystkim postawić na minimalizm i funkcjonalność. Należy też liczyć się z tym, że wnętrze będzie miało nieco surowy charakter, ponieważ raczej nie będzie w nim zdobień.
Projekt salonu, sypialni czy każdego innego pomieszczenia powinien obrazować stwierdzenie „mniej znaczy więcej”. Taka aranżacyjna nowoczesność przypadnie do gustu zwłaszcza fanom industrializmu czy stylu loftowego.
Jako że Bauhaus ubóstwia przestronne mieszkania, to warto nieco otworzyć swoje wnętrze. W tym celu dobrze jest zrezygnować ze ścianek działowych, które służą głównie wydzielaniu stref i nie mają znaczącego wpływu na konstrukcję budynku.
Do realizacji projektów w stylu Bauhaus przydadzą się również meblarskie akcenty charakterystyczne dla tego ruchu artystycznego. Mowa tu o kultowych elementach wyposażenia, które wyszły spod rąk najbardziej znanych przedstawicieli weimarskiej szkoły projektowania.
Designerskie meble w stylu Bauhaus kluczem do idealnego wnętrza
Bauhaus nienawidzi przepychu i dlatego dużą wagę przykłada do mebli, które stanowią główne, a często nawet jedyne wyposażenie wnętrza. Aby stworzyć mieszkanie w myśl tego nurtu, trzeba pamiętać o ważnym założeniu przyświecającym weimarskim projektantom. Przy tworzeniu mebli kierowali się oni myślą, że forma wynika z funkcji.
Na podstawie tej zasady powstały kultowe wręcz rozwiązania wnętrzarskie, które pomimo upływu lat nie tracą swojej popularności. Za najbardziej znane dzieła odpowiadają twórcy tacy jak Marcel Breuer, Ludwig Mies van der Rohe czy sam Walter Gropius. Meble inspirowane ich projektami to klucz do sukcesu w urządzaniu idealnego wnętrza Bauhaus.
Fotel, sofa czy podnóżek – wypoczynkowe meble Bauhaus
Wśród kultowych mebli, które zostały wykonane przez projektantów ze szkoły Bauhausu, znajduje się wiele elementów wyposażenia wypoczynkowego. Do najpopularniejszych rozwiązań należy zaliczyć modele takie jak:
- fotel Barcelona;
- szezlong LC4 Chaise Lounge;
- siedziska z kolekcji MR;
- fotel F51.
Krzesła Wassily i Cesca – kultowe modele Marcela Breuera
Do najważniejszych osiągnięć projektowych szkoły Bauhausu należą również liczne krzesła. Najpopularniejsze modele można przypisać autorstwu Marcela Breuera. Mowa tu o krześle Cesca oraz Wassily. To pierwsze wyróżnia się metalową i charakterystycznie wygiętą podstawą, a także siedziskiem oraz oparciem z plecionki.
Natomiast model Wassily składa się z chromowanego stelażu i kilku skórzanych pasów, które zamocowane są tak, aby tworzyć siedzisko, oparcie na plecy i podłokietniki. Całość ma prześwitującą konstrukcję, przez co może wydawać się mało wygodna. Nic bardziej mylnego – Wassily Chair (znane również jako Model B3) jest niezwykle komfortowy i funkcjonalny. Tak samo zresztą, jak wszystkie inne dzieła projektantów Bauhausu.