Najmodniejsze wnętrzarskie trendy w 2023 roku – przegląd

Trendy w 2023 roku pozwalają się inspirować na wiele sposobów. Wszyscy, którzy planują remont lub potrzebują zmiany swojego wnętrza, z pewnością będą mile zaskoczeni. Na pewno nie będzie nudno, nie zabraknie koloru, surowego betonu i dobroczynnej dla głowy zieleni. Oto najważniejsze informacje o trendach wnętrzarskich w 2023 roku!

Funkcjonalność i wygoda

Wnętrze modne w 2023 roku to takie, które jest multifunkcyjne. Salon połączony z jadalnią, biuro z sypialnią – należy jednocześnie zadbać o to, aby dom był jak najbardziej komfortowy i użyteczny. Poza podstawowymi funkcjami, jak miejsce spotkań z rodziną i bliskimi, jedzenia i spania, ma to być także obszar relaksu, niezależnie od potrzeb – domowego kina, SPA, sauny lub siłowni.

Wielozadaniowość zapewnia samowystarczalność. Ta z kolei łączy się z wygodą (ile rzeczy można obecnie załatwić bez wychodzenia z domu!). Coraz więcej osób pracuje zdalnie, stąd pojawia się konieczność dodatkowej przestrzeni, która posłuży za biuro i pozwoli na pracę w skupieniu. W domu spędza się także coraz więcej czasu, dlatego trendem w roku 2023 jest to, aby zadbać o jak największy komfort i wygodę w czterech ścianach.

Trendy wnętrzarskie 2023 – styl japandi

Połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego już od jakiegoś czasu zdobywa coraz więcej serc. Nic dziwnego, to zestawienie porządku i harmonii, zamknięte w minimalistycznej, ale nie surowej formie.

Scandi ujawnia się w tym stylu jako naturalne formy, stonowane barwy i zamiłowanie do naturalnych materiałów. Styl japoński zapewnia niepowtarzalną harmonię, a także zamiłowanie do przedmiotów, których piękno przychodzi wraz z upływem czasu.

Wnętrza japandi są wypełnione meblami z poprzedniej epoki, które mają swoją duszę i niepowtarzalny urok. Dodatkowo japandi uczy naprawiania rzeczy – przykładowo kintsugi to technika sklejania ze sobą potłuczonej ceramiki złotym spoiwem. Poza tym, że styl nieco odciąga od pędzącego konsumpcjonizmu, pozwala stworzyć niepowtarzalne zastawy i odratować wiele akcesoriów.

Kolory – Viva Magenta i inspiracja naturą

Głęboki, intensywny, malinowy róż to kolor wnętrz 2023. Jest on obecny w aranżacjach, dodatkach i wielu propozycjach wystroju. Z czym łączyć tę pełną energii barwę? Aby mogła w pełni wybrzmieć, warto postawić na nią w dodatkach, zestawiając ją ze spokojnymi kolorami natury. Róż będzie się doskonale komponować z:

  • rozbielona szarością;
  • zgaszoną, miętowo-szarą zielenią;
  • beżem;
  • przygaszonymi odcieniami brzoskwini;
  • granatem;
  • ciemnym brązem.

Intensywny róż będzie się przeplatać z innymi mocnymi kolorami, jak np. trawiasta zieleń, fiolet, czerwień, czy kobalt. Mają być one jednak tylko akcentem, który przełamie stosowane, spokojne, naturalistyczne wnętrza.

Urban jungle, brutalizm i kawaii

W trendach wnętrzarskich na 2023 rok widać silny powrót do tego, co już było. Szczególnie wskazuje na to pojawienie się brutalistycznych form – nurt został zapoczątkowany w latach 40. ubiegłego wieku. Tym razem zamiłowanie do betonu nie będzie jednak w pełni surowe i chłodne – materiał wykorzystywany przez projektantów i zaaranżowany w odpowiedni sposób daje poczucie spokoju i wyciszenia, którego wielu osobom brakuje na co dzień. Połączenie surowca z mocnymi kolorami i regularnymi kształtami niczym w epoce art déco nada wnętrzom niepowtarzalnego wyrazu.

Beton można także łączyć z roślinnością. Wnętrza wypełnione zielonymi kwiatami w stylu urban jungle wciąż są w modzie i stanowią kontrastowe zestawienie, które fantastycznie się dopełnia. Surowy beton będzie idealnym tłem dla pełnych życia, intensywnie zielonych liści wielu roślin.

Kolejny powrót to pojawianie się w wielu aranżacjach kolorowych obłych form i kolorystyki rodem z dziecięcej bajki. Inspiracją jest styl kawaii, popularny w Japonii w latach 70. We wnętrzach kawaii ma być uroczo, słodko i niewinnie, co można uzyskać kolorem, miękkimi dodatkami i ciekawymi dekoracjami, np. rysunkowymi plakatami.

Rośliny za oknem i na oknie

Rośliny w domu to nie tylko popularny element aranżacji wielu wnętrz, ale sposób życia. Dodatkowo mają one pozytywny wpływ na człowieka – wyciszają układ nerwowy i poprawiają nastrój. Co więcej, wiele roślin pozwala na wyhodowanie tego, co można później wykorzystać w kuchni. Ich charakter świetnie wpisuje się w multifunkcjonalny trend 2023 roku.

Obecność roślin warto dobierać adekwatnie do pomieszczeń. Do sypialni powinny trafić te kwiaty, które przeprowadzają procesy produkcji tlenu także nocą. Do tej grupy zalicza się m.in. zamiokulkas, skrzydłokwiat i sansewieria. Jest to czynnik, który będzie mieć niebagatelny wpływ na jakość snu.

Obecność żywych roślin wpływa również kojąco na układ nerwowy – pomaga się wyciszyć i zrelaksować, dlatego warto swoja przestrzeń zamienić w miejską dżunglę. Można postawić na wiele różnorodnych roślin, od wiszących (np. ceropegia woodii, bluszcz) przez pnące (ficus elastica, monstera monkey, hoja różowa) aż do okazałych drzewek (dracena marginata, juka, beniaminek lub bonsai wykonane np. z grubosza). W ich aranżacji kluczową rolę będą pełnić osłonki i doniczki. To dzięki nim całość będzie spójna i nie będzie wyglądać jak przypadkowa zbieranina.

Jakie donice sprawdzą się w aranżacji wnętrz w 2023? Duże, o prostych kształtach i stonowanych barwach. Egzemplarze surowe niczym beton będą pełnić funkcję ozdoby, a jednocześnie nie zdominują wnętrza swoją obecnością.

Światło potrzebne od zaraz

W 2023 roku powrót do natury odbywa się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest zamiłowanie do naturalnego światła i poszukiwanie go tam, gdzie się tylko da. Jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wpływa na poprawę koncentracji oraz samopoczucia i lepszy sen. Z tego powodu warto zadbać, aby dom w 2023 roku był pełny przeszkleń, prześwitów i elementów, które zatrzymują światło w pomieszczeniach. Świetnie sprawdza się do tego lustra oraz szklane ozdoby, np. kolorowe wazony.

Warto postawić na lustrzane powierzchnie nie tylko w korytarzu i łazience. Dodatki z odbijającym dnem jak np. ozdobna taca to świetny sposób na doświetlenie pomieszczeń. Szukanie światła powinno być zabawą, z której wynikają konkretne rozwiązania.

Leave a Reply