Nowoczesne meble o ponadczasowym wzornictwie

Podczas zakończonych niedawno targów wnętrzarskich Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, firma TON zaprezentowała trzy nowe modele mebli. Stół Stelvio oraz krzesło i hoker z rodziny Merano to projekty młodego Alexa Guflera. Wyróżnia je zastosowanie szlachetnego, litego drewna, a przy tym lekkość i funkcjonalność. To meble o ponadczasowym wzornictwie i niewymuszonej elegancji. Można je już oglądać w warszawskim showroomie firmy i zamawiać u dystrybutorów w całej Polsce. Doskonale sprawdzą się w lubianych przez Polaków wnętrzach w stylu skandynawskim czy loftowym.

Fotel Merano firmy TON powstał w 2010 roku i zdobył  już tyle prestiżowych nagród, że można go uznać współczesną ikoną designu. Projekt nagrodzony Red Dot Design Award czy Good Design Award to dzieło Alexandra Guflera – młodego Włocha, pracującego obecnie w Wiedniu. Zachęcony tymi sukcesami producent postanowił kontynuować udaną współpracę z projektantem. Jej efektem jest stworzenie w ofercie marki TON całej rodziny siedzisk Merano, w której obok nagradzanego fotela, znalazły się także krzesło i krzesło barowe. Ich premiera odbyła się podczas tegorocznych targów w Mediolanie.

Chciałem stworzyć modele tak proste i funkcjonalne jak to tylko możliwe. Moim zamierzeniem było, aby z estetycznego punktu widzenia krzesła przypominały rzeźby. Z drugiej strony wiedziałem, że muszą być maksymalnie wygodne i praktyczne – mówi Alex Gufler o swoich nowych projektach. – Krzesła i hokery Merano to kombinacja podstawy wykonanej z litego drewna i harmonicznych kształtów giętej sklejki na siedzisku i oparciu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii produkcji, meble są niebywale lekkie i nie zawierają żadnych metalowych łączników. Hokery są dostępne w dwóch wysokościach a krzesła są sztaplowane – dodaje Gufler.

nowoczesne meble1

Meble TON

nowoczesne meble2

Meble TON

Klienci mogą wybierać spośród modeli wykonanych z drewna bukowego, dębu lub orzecha amerykańskiego. Dotyczy to także wersji tapicerowanej.

Tymi samymi zasadami Alex Gufler kierował się tworząc trzecią nowość w ofercie firmy TON – stół Stelvio.  Projektant opisuje swój model jako „duży stół z solidnymi nogami, zaokrąglonymi krawędziami blatu, o ponadczasowym wzornictwie”. Spodoba się on zwłaszcza tym, którzy poszukują mebli do wnętrz w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy loftowym. Reprezentuje prostotę i minimalizm w najlepszym wydaniu. Ma też ważną praktyczną zaletę. Ponieważ pod jego fornirowanym blatem nie umieszczono skrzyni, z łatwością wsuniemy pod niego nie tylko krzesła, ale i fotele.

nowoczesne meble3

Meble TON

nowoczesne meble4

Meble TON

Nowości marki TON autorstwa Guflera znajdą zastosowanie zarówno do wnętrz prywatnych, jak i komercyjnych. Podczas targów w Mediolanie wzbudzały duże zainteresowanie i zbierały entuzjastyczne recenzje.

Bardzo doceniamy partnerską współpracę z Alexem. Długoterminowa wizja firmy TON to połączenie najwyższej jakości sztuki stolarskiej z naturalnymi materiałami we współczesnym wzornictwie. Nie ma wątpliwości, że jego projekty wpisują się w tę wizję – podkreśla Jacek Zdybel Prezes TON Polska.

nowoczesne meble5

Meble TON

nowoczesne meble6

Meble TON

Zarówno krzesła z rodziny Merano, jak i stół Stelvio można już oglądać w showroomie TON w Warszawie. Nowości są dostępne także u dystrybutorów w całej Polsce. Szczegółowe informacje handlowe uzyskać można pisząc na adres mailowy [email protected].

nowoczesne meble7

Meble TON

Informacje o projektancie

Urodził się w włoskim Merano, aktualnie pracuje w Wiedniu. Naukę rozpoczął w niemieckiej szkole jubilerów w Pforzheim, lecz od 2003 roku skupił się na wzornictwie przemysłowym. Ukończył studia na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Wiedniu pod kuratelą znakomitych profesorów: Bořek Šípek, Rosse Lovegrove, Hartmut Esslinger i Paolo Pivo. Od 2004 r. współpracuje z AWS Design w Wiedniu. Brał udział w wystawach w Kolonii, Pure Austrian Design, BLICKFANG w Tokio 100% East – Wystawa wzornictwa w Londynie, Pure Austrian Design podczas Designblok w Pradze i Barcelonie.

Leave a Reply