Porcelana na święta? Zobacz, jak o nią zadbać?

Porcelana wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Aby służyła nam przez wiele lat nie tylko od święta, warto zastosować się do kilku prostych rad, które sprawią, że kolejne pokolenia będą cieszyć się blaskiem rodzinnej porcelany bez względu na upływający czas.

Świąteczne, spędzane w gronie rodzinnym chwile, wymagają wyjątkowej oprawy. To z tego względu na wielkanocnym stole mieni się zwykle piękna, wyjmowana jedynie na wyjątkowe okazje, porcelana. W zależności od tego, czy tego dnia postawimy na porcelanę białą, ręcznie malowaną czy z rzeźbionymi reliefami, wcześniej powinniśmy zadbać o nią w sposób dostosowany do rodzaju porcelany.

porcelana 11

Zakłady Porcelany „Ćmielów”

Ekspert Joanna Niedziela z Zakładów Porcelany „Ćmielów” radzi:

1. Domowe metody:

Porcelanę z reguły myjemy ręcznie. Do tej czynności odpowiednia będzie ciepła woda z dodatkiem mydła. Użyjmy delikatnej gąbki, w żadnym wypadku nie może to być druciana myjka czy gąbka o szorstkiej fakturze.
Porcelanę szczególnie delikatną, ręcznie malowaną, zdobioną złoceniami, powinniśmy czyścić zimną wodą z dodatkiem soku z cytryny. Tego typu porcelanę myjmy i wycierajmy miękką ściereczką.

2. Sprawdzone triki:
Osad z kawy, herbaty czy ślady po szmince znikną po wytarciu filiżanki mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej.
Na zabrudzenia starej porcelany pomoże wata nasączona wybielaczem, którą można pozostawić na porcelanie nie dłużej niż kilka godzin. Reliefy wyczyścimy szczoteczką z dodatkiem płynu do zmywania lub wybielaczem rozpuszczonym w wodzie.

3. Korzystanie ze zmywarki, mikrofalówki i lodówki:
W zmywarce można myć porcelanę wykonaną pod polewą lub w polewie, czyli metodą wszkliwną (o tym zwykle informuje producent). Takie serwisy można także z powodzeniem wkładać do mikrofalówki.
Lodówka nie zagraża kondycji porcelany. Jednak warunkiem jest to, aby nie przekładać porcelany z lodówki do mikrofalówki – porcelana jest wrażliwa na zmiany temperatur i może ulec pęknięciu.

4. Przechowywanie i czyszczenie na sucho:
Najlepszym miejscem dla serwisu jest kredens lub zamykana szafka. Przed włożeniem tam naczyń, dobrze jest poprzekładać je serwetkami, kawałkami ręcznika papierowego lub papierowymi talerzykami.
Do czyszczenia na sucho można wykorzystać suchą ściereczkę lub miotełkę do kurzu.

porcelana 21

Zakłady Porcelany „Ćmielów”

Leave a Reply