Praktyczne i dobre rozwiązania w wiatrołapie

W obiegowym i potocznym języku wiatrołap może również funkcjonować pod nazwą przedpokoju. Wiatrołap nazwę swą zawdzięcza temu, że jest to małe pomieszczenie pomiędzy drzwiami wejściowymi do domu, a innymi pomieszczeniami, które ma za zadanie zapobiec utracie ciepłego powietrza z wnętrza domu w trakcie otwierania drzwi wejściowych. Ma również za zadanie odgrodzenie części mieszkalnej od hałasu, zimna i wilgoci w bezpośrednim kontakcie z otwartymi drzwiami na zewnątrz.

Praktyczne rozwiązania w wiatrołapie

Niewątpliwie takim praktycznym rozwiązaniem będzie zamontowanie drzwi oddzielających wiatrołap od reszty domu. Ostatnio w najnowszych inspiracjach wnętrzarskich, pojawiły się sposoby na optyczne powiększenie, tego maleńkiego pomieszczenia, za pomocą przeszklonych drzwi. Szyby optycznie powiększają pomieszczenie, oraz przepuszczają więcej naturalnego światła. Zdecydowanie innym praktycznym rozwiązaniem w wiatrołapie, będą łatwo zmywalne podłogi na których można ułożyć płytki, lub ostatnio bardzo popularny beton architektoniczny. Nie możemy zapomnieć o takich funkcjonalnych  i praktycznych rzeczach jak siedzisko, które ułatwi zakładanie butów, czy wycieraczka umieszczona tuż przy drzwiach, która umożliwi wytarcie butów z błota, śniegu, czy z wody.

Dobre inspiracje do wiatrołapu

Dobra inspiracja to podstawa do aranżacji i wyposażenia praktycznego i pożytecznego wiatrołapu. Podstawą jest dobór odpowiednich mebli i wieszaków, w których będzie można schować buty i zawiesić kurtki. Definitywnie jedną z ról jest utrzymanie porządku, którą musi spełniać wiatrołap. Inspiracje warto czerpać z nowoczesnych rozwiązań, zastosowanych w szafkach robionych pod zamówienie. Warto zainwestować w pojemne szafy, w których możemy ukryć nie tylko wierzchnie okrycie, ale także sprzęt sportowy, parasole, czy przybory i akcesoria do mycia podłóg.  W poszukiwaniu inspiracji możemy skorzystać z funkcjonalnych rozwiązań producentów szafek, którzy oferują w swoich meblach wygospodarowanie miejsce na takie rzeczy, jak deska do prasowania, czy suszarka.

Ściany i oświetlenie w wiatrołapie

W małym pomieszczeniu jakim jest wiatrołap, nie możemy pominąć tak istotnej kwestii jak oświetlenie, czy wybór farby na ściany. Kolor i rodzaj farby ma szczególne znaczenie przy dzieciach, które ocierają się, dotykają i opierają o ściany. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem że ściany się będą brudzić i warto zainwestować w farby zmywalne i w ciemniejszej tonacji. Ważnym elementem w wiatrołapie jak oświetlenie, które musi być na tyle mocne aby oświetlić wnętrze, ale nie za mocne aby oślepić. Warto tutaj zastosować oświetlenie sufitowe o rozproszonym świetle, wraz z bocznym oświetleniem na ścianie, pod postacią kinkietu. Wszystkie te elementy jak oświetlenie, kolor ścian, meble, czy drzwi odgradzające przedsionek od reszty domu, muszę współgrać i stanowić całość aranżacji z resztą domu.

 

Leave a Reply