Zobacz designerskie krzesło nominowane do nagrody Designs of the Year Awards 2013

Krzesło Well Proven Chair, wykonane w ramach projektu „Out of the Woods”, zostało nominowane do prestiżowej nagrody Designs of the Year Awards 2013 w kategorii Meble, przyznawanej przez Design Museum w Londynie. Natomiast wszystkie projekty „Out of the Woods” będzie można obejrzeć w dniach 5-9 lutego 2013 roku na Międzynarodowych Targach Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie.

krzeslo 1

Krzesło Well Proven Chair fot. Mark O Flaherty

Będzie to już druga wystawa projektów, po słynnej instalacji w Muzeum Wiktorii i Alberta zaprezentowanej na Festiwalu Designu w Londynie we wrześniu 2012 roku. „Out of the Woods” to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), Royal College of Art oraz firmy Benchmark, w wyniku której powstało dwanaście wyjątkowych krzeseł i siedzisk z amerykańskiego drewna liściastego.

Nagrody Designs of the Year Awards często określane są „Oskarami świata designu”. Design Museum w Londynie przyznaje je najbardziej innowacyjnym i nowoczesnym projektom z całego świata w siedmiu kategoriach: Architektura, Urządzenia Cyfrowe, Moda, Meble, Grafika, Produkt oraz Transport. Krzesło Well Proven Chair, zaprojektowane w ramach „Out of the Woods” przez Jamesa Shaw i Marjan van Aubel, otrzymało nominację w kategorii Meble. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 17 kwietnia 2013 roku.

krzeslo 2

Krzesło Well Proven Chair fot. Mark O Flaherty

Krzesło Well Proven Chair to projekt eksperymentalny, który miał na celu zgłębienie nowych, ekologicznych metod produkcji. Brytyjczyk James Shaw i Holenderka Marjan van Aubel połączyli ścinki drewna z żywicą, wodą i farbą. Następnie utworzoną z nich gęstą masę przymocowali do klasycznego krzesła. Eleganckie nogi krzesła wykonano z jesionu amerykańskiego, którego jasny kolor i faktura pięknie kontrastują z awangardowym siedziskiem.

Nominacja ta jest dla nas bardzo miłą niespodzianką. Ogromnie się cieszymy, że został doceniony nie tylko sam projekt, ale także myślenie w duchu projektowania zrównoważonego, które doprowadziło do jego powstania – powiedzieli Marjan van Aubel i James Shaw. – Chcieliśmy wykorzystać ścinki drewna z fabryki do stworzenia nowego i wytrzymałego materiału. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów naszej pracy. Proces tworzenia prototypów w warsztatach firmy Benchmark, a następnie przygotowywania profilu środowiskowego naszego krzesła, dzięki wsparciu AHEC, był niezwykle cennym doświadczeniem.

krzeslo 3

Krzesło Well Proven Chair fot. Petr Krejci

Cieszymy się z nominacji dla Well Proven Chair, gdyż dzięki niej nasza współpraca z Royal College of Art nabiera jeszcze większego znaczenia. Z ogromnym zaangażowaniem odkrywaliśmy relację pomiędzy drewnem, procesem projektowania i ekologią – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę, który był zaangażowany w pracę nad projektem wraz z Sebastianem Wrongiem z Royal College of Art. – Krzesło Well Proven Chair zasłużyło na uznanie. Według mojej wiedzy jest to także jedyny nominowany projekt, dla którego został opracowany naukowy profil środowiskowy.

krzeslo 4

Krzesło Well Proven Chair fot. Petr Krejci

Dwanaście drewnianych krzeseł w Sztokholmie

Dwanaście niezwykłych krzeseł wykonanych w ramach projektu „Out of the Woods” będzie można podziwiać na Międzynarodowych Targach Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie, w dniach 5-9 lutego 2013 roku. AHEC będzie uczestniczył w tym wydarzeniu pierwszy raz od kilku lat.

Instalacja “Out of the Woods” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających na ubiegłorocznym Festiwalu Designu w Londynie. Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom Międzynarodowych Targów Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie za możliwość zaprezentowania tych wyjątkowych projektów także w Szwecji. Wierzymy, że wystawa przyciągnie tłumy odwiedzających, a także wywoła dyskusję o zrównoważonym projektowaniu – powiedział  David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

krzeslo 5

Instalacja “Out of the Woods” fot. Petr Krejci

Wszystkie projekty „Out of the Woods” i ich autorzy

 • Beeeench, Petter Thörne
 • Designed Legacy, Michael Warren
 • Floating Chair, Thomas Gottelier i Bobby Petersen
 • Folded Chair, Norie Matsumoto
 • Leftovers Chair, Lauren Davies
 • Num. 4, Santi Guerrero Font
 • Phyllida, David Horan i Nicholas Gardner
 • Snelson, Sam Weller
 • Solitude, Mary Argyrou
 • Squeeze, Nic Wallenberg
 • Tree Furniture, Anton Alvarez
 • Well Proven Chair, James Shaw Marjan van Aubel

Projekty „Out of the Woods” będą również zaprezentowane 5 lutego 2013 roku na tegorocznym wydarzeniu Pecha Kucha w Sztokholmie. Zespół projektowy będzie tam reprezentowany przez Seana Sutcliffe’a z firmy Benchmark, pod kierunkiem którego studenci pracowali nad prototypami swoich krzeseł. Pecha Kucha to seria wydarzeń zainicjowanych w 2003 roku w Tokio, podczas których kreatywne osoby mają szanse zaprezentować swoje projekty i ich historię. Obecnie Pecha Kucha jest organizowane w ponad 500 miastach na całym świecie.

krzeslo 6

Instalacja “Out of the Woods” fot. Petr Krejci

6 lutego 2013 roku na Międzynarodowych Targach Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie, odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący projektów „Out of the Woods” o nazwie „Sitting down with American hardwood”. W dyskusji, moderowanej przez redaktor naczelną magazynu Disegno, Johannę Agerman Ross, wezmą udział David Venables, dyrektor AHEC na Europę, studenci z Royal College of Art, Sebastian Wrong i Harry Richardson, pod kierunkiem których studenci wykonywali projekty, a także Sean Suttclife z firmy Benchmark, w której warsztatach powstało dwanaście drewnianych krzeseł.


Wystawa „Out of the Woods”: Międzynarodowe Targi Mebli i Oświetlenia w Sztokholmie podczas Tygodnia Designu w Sztokholmie, 5-9 lutego 2013 r.. Adres: Stockholmsmässan (mässvägen 1 Älvsjö), stoisko ÖH:18 i ÖH:05 w pobliżu wejścia od strony wschodniej
Pecha Kucha: 5 lutego 2013 r. (wtorek), godz. 20.20, Hotel Berns, Stockholm
Panel dyskusyjny: 6 lutego 2013 r. (środa), godz. 14.00, stoisko EH:09 w pobliżu wejścia od strony zachodniej

No Responses

Leave a Reply