Praktyczne i gustowne dodatki łazienkowe

Drobne, niepozorne, a jednak potrzebne! Dodatki łazienkowe to niewielkie elementy wyposażenia, które często mają spory wpływ na wygląd i funkcjonalność pomieszczenia.

Diabeł tkwi w szczegółach

W wystroju większości łazienek dominującą rolę bez wątpienia odgrywają podstawowe instalacje sanitarne, takie jak wanna, kabina prysznicowa czy umywalka. Zajmują większość ich przestrzeni i decydują o komforcie codziennego użytku. Obudowane kafelkami, wyposażone w odpowiednio dopasowane baterie tworzą określoną, na ogół spójną aranżację. Całość dopełniają różnego rodzaju drobne akcesoria, montowane na jednym z ostatnich etapów procesu urządzania łazienki. Często stosowane określenie „dodatki” może sugerować, że pełnią one wyłącznie poboczną, pomocniczą funkcję. Trudno jednak znaleźć łazienkę, w której nie ma choć jednego wieszaka czy półki na przybory. Wprowadzając je do wystroju należy pamiętać, że nawet najdrobniejszy szczegół składa się na ostateczny efekt całości.

dodatki do lazienki

Madix-Bagno & Associatti - seria preciosa

Coś dla ciała

Akcesoria łazienkowe mają przede wszystkim spełniać swoje ściśle określone funkcje. Zapewniając dostęp do kosmetyków i najważniejszych przyborów, ułatwiają wszystkie czynności higieniczne i pomagają utrzymać porządek. W zależności od przeznaczenia powinny być więc umieszczone w miejscu optymalnym z użytkowego i estetycznego punktu widzenia. – Dodatki łazienkowe można podzielić na wolnostojące oraz stałe, które są przytwierdzone do danej powierzchni – zauważa Sylwia Madyda z firmy Madix, dystrybutora nowoczesnego wyposażenia łazienek – Ich dobór stanowi często wypadkową możliwości aranżacyjnych łazienki, naszego poczucia estetyki oraz indywidualnych przyzwyczajeń i obrządków, jakie towarzyszą każdemu podczas codziennej toalety.

Wieszaki na ręczniki powinny być przytwierdzone do ściany w pobliżu wanny lub kabiny prysznicowej. Istotne jest tu zachowanie pewnej odległości między poszczególnymi wieszakami, by mokre tkaniny nie stykały się ze sobą. Wielkość półek pod lustrem jest na ogół dostosowana do przechowywania tylko podstawowych kosmetyków. Kubki na szczoteczki do zębów oraz podstawki i dozowniki na mydło są dostępne zarówno w wersji stałej, jak i wolnostojącej. Wybór elementów ruchomych umożliwia swobodne zmienianie ich ułożenia, jednak zajmuje dodatkową przestrzeń na umywalce.

dozownik do mydla

Madix,B&A,seriaAT

I dla ducha

W wielu łazienkach korzysta się również z innych akcesoriów pomocniczych. W zależności od naszych potrzeb i upodobań, obok koszy na brudne rzeczy stają także kosze na gazety, a zamiast niektórych półek i wieszaków wprowadza się ruchome stojaki, na których można przechować wszelkie przedmioty przydatne zarówno w trakcie, jak i po kąpieli. Warto jednak zadbać, by wszystkie dodatki stanowiły spójną całość. W sklepach łazienkowych można znaleźć jednolite komplety, których wygląd odpowiada wybranej stylistyce. Do modernistycznej łazienki można wybrać proste, surowe formy o metalicznych barwach. Natomiast w wytwornych, tradycyjnych salonach kąpielowych świetnie sprawdzą się bardziej urozmaicone dodatki o ciekawych kształtach, kolorach i wzornictwie. Nie należy jednak przesadzić z ich ilością. Szczególnie w mniejszych pomieszczeniach może to wywołać nieprzyjemne wrażenie ciasnoty i kiczu oraz utrudnić poruszanie się po nich. Szczególnie istotne jest wyposażenie kabiny prysznicowej w akcesoria, które pozostawią wystarczającą przestrzeń dla osoby myjącej się.

uchwyt

Madix-Bagno&Associati, seria AT

Wybierając dodatki łazienkowe musimy zdecydować, czy powinny one dyskretnie spełniać swoje funkcje, czy jednak mają stanowić wyraźny akcent dekoracyjny całego wystroju – dodaje Sylwia Madyda.

Leave a Reply