Wykładziny – praktyczny przewodnik zakupowy

Przy wyborze wykładziny do domu nie trzeba dysponować specjalistyczną wiedzą. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą znaleźć idealny dla nas produkt. Praktyczny przewodnik zakupowy prezentuje ekspert marki Epic Carpets.

Krok pierwszy – zerknij na wierzch

Sposobem na trwałość i długie życie wykładziny jest profesjonalna impregnacja, która zapewni materiałowi odporność na zabrudzenia i intensywne użytkowanie. Jak tłumaczy Mariusz Staniek z Epic Carpets: – Przy najlepszych jakościowo wykładzinach, impregnat nakładany jest w procesie produkcji i tworzy na jej włóknach przezroczysty filtr ochronny, który sprawia, że będzie ona łatwa w czyszczeniu i zachowa idealny wygląd przez cały czas użytkowania.

wykladzina1

fot. Epic Carpets

Właściwa impregnacja stanowi ochronę przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, plamami i ułatwia codzienną pielęgnację wykładziny. W zetknięciu z zaimpregnowanymi wykładzinami wszelkie płyny i zabrudzenia powinny pozostać na powierzchni i nie wnikać w strukturę włókien. Dzięki temu można je łatwo i szybko usunąć bez ryzyka odbarwienia powierzchni. Do najlepszych impregnatów, używanych do ochrony wykładzin domowych należy SCOTCHGARD PROTECTOR 3M, który działa jak tarcza ochronna. Preparat ten stosowany jest m.in. do impregnacji wykładzin marki Epic Carpets, dostępnych w sieci salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian.

wykladzina2

fot. Epic Carpets

Krok drugi – zerknij pod spód

Nie mniej ważne dla naszego wyboru wykładziny jest to, co zobaczymy pod spodem. Bez wątpienia warto zainwestować w wykładzinę ze specjalnym podkładem, który znacząco podniesie jej walory użytkowe. – Dzięki dodatkowemu, piankowemu podkładowi wykładzina jest bardziej miękka, sprawia wrażenie gęstszej. Podkład przedłuża również jej żywotność, stanowi również dodatkowy izolator ciepła – zauważa Mariusz Staniek reprezentujący markę Epic Carpets.

wykladzina3

fot. Epic Carpets

Niektóre wykładziny Epic Carpets są wykonane na podłożu Juta Print, przyjaznym zarówno dla ludzi, jak i samych podłóg. Inne, na podkładzie Ceneva, który zapewnia lepszą jakość gotowej wykładziny, jest bezpieczny dla ludzi i środowiska oraz całkowicie bezwonny. Podkład, dzięki bardzo dobrym właściwościom akustycznym, doskonale niweluje hałas, a wykładzina staje się jeszcze bardziej miękka.

wykladzina4

fot. Epic Carpets

Krok trzeci – nie zapomnij o jakości i zdrowiu

Największą bolączką związaną z niskiej jakości wykładzinami jest szybkie powstawanie tzw. ścieżek w ciągach komunikacyjnych, czyli w miejscach o wzmożonym ruchu. Główną tego przyczyną jest fakt, że wykładziny niższej jakości zazwyczaj barwione są powierzchniowo. – W związku z tym, warto zwrócić uwagę, aby wykładziny były  barwione w masie. Dzięki temu włókno w całej objętości ma ten sam kolor. W takim przypadku nawet intensywne użytkowanie wykładziny nie spowoduje szybkiej utraty przez nią koloru –  dodaje Mariusz Staniek, reprezentujący markę Epic Carpets. Dobra jakościowo wykładzina powinna być gęsta. Wpływa to na jej żywotność oraz daje gwarancję, że będzie ona długo wyglądała jak nowa.

wykladzina5

fot. Epic Carpets

Niezwykle ważnym zagadnieniem jest wpływ wykładzin na zdrowie domowników. Wykładziny Epic Carpets są środowiskiem obojętnym dla rozwoju bakterii oraz redukują ilość drobnego pyłu, unoszącego się w powietrzu. W związku z tym są idealne również dla dzieci, a nawet alergików. Redukcja ilości kurzu unoszącego się w powietrzu to warunek konieczny przeciwdziałania chorobom dróg oddechowych i alergii. Zalecenia Niemieckiego Związku ds. Alergii i Astmy (DAAB) pokazują, że w pomieszczeniach, w których znajdują się wykładziny, w powietrzu unosi się o ponad połowę mniej drobinek kurzu niż przy innych rodzajach wykończenia podłogi.

Więcej informacji na temat wykładzin znaleźć można na stronie www.epiccarpets.pl . Dystrybutorem wykładzin Epic Carpets w Polsce jest sieć salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian / www.dekorian.pl /.

Leave a Reply