Za frontami nowoczesnych szafek kuchennych kryje się wiele przydatnych, ze względu na funkcjonalność, rozwiązań technologicznych. Warto o nich pomyśleć urządzając przestrzeń kuchenną swojego mieszkania. Podpowiadamy, z których warto skorzystać i w jakich życiowych sytuacjach najlepiej się sprawdzą.
Planując kuchnię warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących dobrego zagospodarowania jej przestrzeni, aby w przyszłości gotowanie sprawiało nam wyłącznie radość. Odpowiedzmy sobie najpierw na pytania: czy będą tam przyrządzane wyłącznie „szybkie” posiłki, czy będziemy w niej piec i gotować dla większej liczby domowników i jak często będziemy robili zakupy spożywcze. Pomyślmy także czy domownikom nie będzie przeszkadzało gotowanie i związane z tym zapachy oraz odgłosy urządzeń. Jeśli tak, to najlepiej sprawdzi się kuchnia zamknięta. Oraz podstawowe pytanie: ile osób będzie z niej na co dzień korzystało?
Jesteś singlem
Jeśli przy tym nie masz kulinarnego zacięcia i nie prowadzisz bloga kulinarnego, wystarczy niewielka kuchnia, ponieważ jedna osoba niewiele gotuje, a co za tym idzie, magazynowanie produktów czy naczyń nie wymaga zbyt wiele miejsca. Sprawdzi się tu zabudowa kuchenna w układzie jednorzędowym, w kształcie litery L lub C, ale też wariant z wyspą.
Chcąc mieć komfort w jej użytkowaniu, warto pomyśleć o zastosowaniu podblatowych wyciągów do przechowywania żywności, na przykład JUNIOR marki PEKA. W tym systemie mamy możliwość wysunięcia szafki wraz z jej zawartością do przodu, co ułatwi dostęp do produktów w niej przechowywanych. Podzielenie przestrzeni szafki na mniejsze powierzchnie pozwoli na zachowaniu porządku, dzięki temu, że z łatwością można odnaleźć i wyjąć potrzebny nam w danej chwili przedmiot. W tym systemie istnieje możliwość indywidualnego dopasowania poziomu szafki oraz dowolność zestawiania koszyków i pojemników YoubooXx w zależności od potrzeb i przyzwyczajeń.
Mieszkasz w parze
Z badań wynika, że ludzie mieszkający w parze przebywają w kuchni dłużej i gotują więcej od singli, a co za tym idzie, potrzebują więcej miejsca do przechowywania naczyń i produktów spożywczych. Tu sprawdzi się niewielka kuchnia z wyspą i szafki w kształcie litery L lub C. Dobrym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie przestrzeni na miejsce, przy którym możemy wspólnie zjeść posiłek lub napić się kawy. Może to być niewielki stolik z dwoma krzesłami lub specjalnie do tego przewidziana część blatu. Idealnie sprawdzi się tu noga stołowa ergoAGENT z regulowaną wysokością. Dzięki temu blat można dowolnie podnosić i obniżać w zależności od funkcji, którą ma w danym momencie pełnić. Doskonałą propozycją jest także system DISPENSA – pojemna, wysoka szafka typu cargo. Dzięki jednemu ruchowi ręki mamy dostęp do całej zawartości szafki, a ergonomiczna konstrukcja pozawala optymalnie zagospodarować przestrzeń i zapewnia dużo miejsca na produkty. Warto zwrócić uwagę na zastosowane tu technologie dodatkowe, jak hamulec działający podczas otwierania lub czujnik elektryczny. To rozwiązanie przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom minimalistycznego wzornictwa i wygody, ale też wszystkim, którym zależy na dobrej jakości i trwałości.
Rodzinna kuchnia
Kuchnia przeznaczona dla rodziny z małymi dziećmi powinna być przestronna i wygodna, a co za tym idzie, musi mieć najwięcej miejsca na przechowywanie produktów spożywczych, naczyń kuchennych, akcesoriów i urządzeń ułatwiających gotowanie dla wszystkich domowników. Tu najlepiej sprawdzi się zabudowa dwurzędowa, ale też dobrym rozwiązaniem jest ta w kształcie litery L czy C. Warto przy tym pomyśleć nad dużą powierzchnią blatów roboczych i szufladach z łatwym dostępem do zawartości. Jeżeli myślimy o udogodnieniach podczas codziennego gotowania, zastanówmy się także nad systemem TANDEM, który zapewnia wyjątkowo dużo miejsca na produkty. Zagospodarowana jest i łatwo dostępna cała przestrzeń szafki, dzięki wykorzystaniu także wewnętrznej powierzchni drzwiczek – na podobnej zasadzie jak ma to miejsce w lodówce. Wystarczy jeden ruch ręki i mamy wszystko w naszym zasięgu.