Od wieków złoto kojarzy nam się z bogactwem i z wytwornymi pałacowymi wnętrzami. Teraz ta królewska barwa wkracza do nowoczesnych wnętrz, gdzie świetnie komponuje się z innymi kolorami, dodając im wyjątkowego blasku.
Złoto wraca do aranżacyjnych łask, jednak w nieco innym wydaniu – dziś jest zmatowione, celowo postarzone lub wprost przeciwnie – lśniące, niemal płynne. Zestawiony z nowoczesną formą mebli lub surowym tłem, np. betonowych ścian, stanowi silny akcent wnętrza. Dlatego też blask złota możemy wykorzystać w aranżacji swojego domu, niezależnie od tego czy preferujemy bogactwo barw i dodatków, czy wolimy elegancję minimalizmu.
Jak wprowadzić tę luksusową barwę do wnętrza?
Nowoczesne złoto lubi sąsiedztwo szarości, czerni, czy grafitu. Doda także blasku pomieszczeniom, w których króluje biel lub ecru; będzie ciekawym akcentem na tle granatu, czerwieni, fioletu, pomarańczu, różu czy głębokiej zieleni. Złoto możemy stosować zarówno w dodatkach, czerpiąc inspiracje od angielskiego projektanta Toma Dixona, jaki i w kolorze ścian.
Złoto pięknie prezentuje się w salonie, najbardziej reprezentacyjnym miejscu naszego domu. Wyjątkowy efekt złotego „muru” możemy uzyskać malując ścianę dobrej jakości farbą akrylową, np. Optiva Matt [5], oraz farbą o perłowym połysku Taika Pearl Paint, marki Tikkurila dla uzyskania ostatecznego efektu dekoracji. Farba ta jestdostępna w postaci dwóch baz – srebrnej i złotej, które można barwić na 12 efektownych kolorów, zgodnie z kartą kolorów Taika. Do tak wyeksponowanej powierzchni doskonale pasują nowoczesne, proste meble oraz czarne i szare dodatki. Przy tak wyraźnej ścianie zrezygnujmy ze wzorów lub innych złotych elementów wyposażenia.
Do stworzenia wnętrza naznaczonego duchem upływającego czasu możemy wykorzystać zmatowione złoto czy złotą ochrę. Natomiast przytulne, orientalne wnętrze sypialni stworzymy wykorzystując jeden mocny kolor ścian w połączeniu ze złotymi ornamentami. Wzory możemy wykonać przy pomocy szablonu i perłowego transparentnego laserunku Taika Pearl Glaze. Laserunek pogłębi kolor bazowy wykonany farbą akrylową i sprawi, że wykonany ornament „ożyje” w blasku światła.
Uzupełnieniem takiej aranżacji będą kolonialne meble ze złotymi okuciami, dodatki w postaci złotych figurek i kilka akcentów amarantowych bądź turkusowych jako kolor tapicerki czy poduszek. Złote akcenty można także śmiało zastosować we wnętrzu urządzonym w harmonii z naturą. Najlepsze kompozycje uzyskamy w połączeniu z beżem, ecru oraz z naturalnymi materiałami, tj. len, wełna i naturalne drewno. Również brąz i złoto tworzy bardzo szykowną i elegancką parę idealną do wnętrza w stylu eko.
Barwa złota sprawdzi się w każdym wnętrzu – począwszy od tych barokowych, a kończąc na nowoczesnych aranżacjach, w których królują chrom czy stal. Nie należy się jej bać – nawet niewielka ilość złotego blasku wprowadzi widoczne zmiany w wystroju wnętrz, które zyskają na wytworności, szyku i elegancji.