Jak ocieplić charakter salonu? 3 sposoby, które odmienią klimat wnętrza

Przytulny salon to miejsce, które zachęca do spędzania w nim czasu zarówno w pojedynkę, jak i z bliskimi. Dzięki zmianie jego wystroju odpoczynek po ciężkim dniu w pracy stanie się pełniejszy, a czas wolny będzie można spędzać przyjemniej. Jak osiągnąć taki efekt? Na szczęście wystarczą proste i niedrogie metody.

Oświetlenie – prosty sposób na poprawę atmosfery salonu

Zimne, ostre światło zwiększa uczucie zmęczenia, a przez to nie sprawdza się w przestrzeni domowej. We własnych czterech kątach nikt nie chce się czuć jak w biurze, szpitalu czy galerii handlowej. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności warto zmienić dotychczasowe oświetlenie na takie, które pozwoli lepiej wypocząć w salonie. Ułatwią to:

 • lampy podłogowe i stołowe;
 • kinkiety i reflektory, czyli lampy ścienne;
 • taśmy z diodami LED;
 • świece.

Lampy podłogowe i stołowe do salonu

Ocieplenie charakteru salonu najlepiej zacząć od zakupu kilku lamp oświetlających pomieszczenie subtelniej niż żyrandol. Większe modele stojące, rozstawione w kilku miejscach, z powodzeniem go zastąpią w roli głównego źródła światła. Gdy nie będą potrzebne, przytulny nastrój zapewnią mniejsze warianty ustawione np. na centralnie umieszczonym stole, szafkach postawionych przy kanapie bądź półkach.

Warto pamiętać również o pozostawieniu żyrandolu. Ten rodzaj oświetlenia nie musi być używany na co dzień. Znajdzie jednak użytek, gdy do domu zawitają goście. Wspólny obiad lub kolacja przy bocznych lampach bywają mniej komfortowe niż spotkanie z większą grupą ludzi pod dużą lampą z żarówkami o mocy 80-100 W.

Oświetlenie ścienne w salonie

Osoby, które nie mają dostatecznie dużo miejsca na postawienie lamp, część z nich mogą zastąpić reflektorami. Producenci starają się przekonać klientów różnorodnym wzornictwem swoich modeli. Dzięki temu odpowiednie egzemplarze do wnętrza znajdą zarówno zwolennicy klasyki, jak i nowoczesnych aranżacji.

Do ocieplania salonu stworzonego w stylu vintage dobre będą kinkiety z materiałowymi abażurami. Co ważne, klasyczny wygląd da się połączyć ze współcześniejszą stylistyką. Sposobem na to jest zakup lamp o starodawnym wyglądzie, ale ze szklanymi abażurami.

Szklane oprawy o prostych, geometrycznych formach to z kolei propozycja dla osób, które swój salon urządziły w jednym ze stylów minimalistycznych, np. skandynawskim. Proste kształty cechują również aranżacje industrialne. W takich wnętrzach nadadzą się reflektory ścienne wykonane z matowionego metalu.

Domowe taśmy LED

Uczynienie salonu przytulniejszym miejscem nie musi dużo kosztować. Elastyczne taśmy z diodami LED są tanie, a przy tym doskonale spełniają swoje zadanie. Gdzie je przykleić? Będą wyglądać efektownie, m.in. po przytwierdzeniu do listw przypodłogowych, pod półkami albo pod obrazem powieszonym na głównej ścianie.

Praktyczność taśm LED jest naprawdę duża. Paski z diodami sprawdzą się także jako subtelne oświetlenie przeszklonych wnętrz regału z książkami bądź szafki pod telewizorem. W ten sposób zyskuje się podwójnie. Nastrój salonu nabiera ciepła, a przy tym dużo łatwiej szuka się schowanych w meblach rzeczy.

Świece zwykłe i zapachowe

Jeden z najstarszych sposobów na oświetlenie wnętrz dziś nie pełni już funkcji użytkowej. Walorów estetycznych nie sposób odmówić świecom. Kilka z nich, ustawionych w różnych miejscach pomieszczenia, udowodni, że sprawdzają się one nie tylko jako uzupełnienie wystroju łazienki. Dla jeszcze lepszego zrelaksowania zmysłów można pokusić się o zakup wariantów zapachowych.

Barwy, które uczynią salon przytulniejszym

Kolejnym krokiem do ocieplenia charakteru salonu są tkaniny i meble utrzymane w jesiennych barwach. W tych kolorach powinny być zasłony, narzuty na fotele i kanapy, koce oraz obrusy. Barwy, które nadadzą salonowi przytulności, to:

 • ciepłe warianty bieli, np. kość słoniowa (ivory);
 • przygaszone odcienie żółci;
 • brąz, zarówno w wariancie kawy z mlekiem, jak i hebanu;
 • ciemniejsze pomarańcz, czerwień i róż;
 • bordo;
 • miedź.

Przy planowaniu zmiany aranżacji nie wolno zapomnieć o tym, że odcienie domowych sprzętów powinny korespondować z kolorem ścian. Najlepiej, żeby były one nieco jaśniejsze niż rzeczy wypełniające salon. W ten sposób uda się dodać nieco energii dość ciemnemu pomieszczeniu i wizualnie je powiększyć.

Dodatki zmieniające nastrój salonu

Niezbyt przytulny salon może zmienić się w przytulną przestrzeń dzięki dodatkom na ściany i podłogę. Co ważne, ponownie nie trzeba wydawać majątku, żeby wypełnić nimi pomieszczenie. W zmianie jego charakteru pomogą:

 • obrazy;
 • plakaty;
 • dywany.

Powieszenie obrazów lub plakatów zmniejsza ilość pustej powierzchni ścian. Tym samym stają się one mniej surowe, a więc przytulniejsze. Dodatkowym walorem wywieszenia różnego typu dzieł jest możliwość cieszenia się ulubionymi motywami oraz pokazania swoich zainteresowań i gustu.

Ostatni krok do ocieplenia charakteru salonu to zagospodarowanie parkietu lub posadzki wyłożonej kafelkami. Przyjemny dla oka efekt zapewni zarówno duży dywan, jak i mniejsze kawałki materiału rozścielone przy kanapie albo fotelach. Dzięki temu ponownie zyskuje się coś więcej niż tylko efekt wizualny. Dywany dają przecież możliwość stąpania po ciepłej podłodze.

Leave a Reply