Białe meble w pokoju dziecięcym

Biały wystrój staje się coraz bardziej popularnym stylem aranżacji wnętrz . Wracają do łask białe ściany, a białe meble stają się nowym trendem designerskim. Czy ten kolor równie dobrze sprawdzi się w pokoju dziecięcym?

Do niedawna kolor biały był kojarzony z dość negatywnymi odczuciami. Jego spokój i sterylność wśród większości ludzi przywoływały na myśl szpital i zimną, nieprzyjemną atmosferę. Dziś znaczenie tego koloru uległo zmianie. Białe wnętrze stało się bardzo modne: szczególnie w nowoczesnym i minimalistycznym typie wystroju, ale dobór odpowiednich, kolorowych dodatków, może uczynić je najcieplejszym pomieszczeniem w domu.

Biały znaczy czysty

Często stawianym wobec białego koloru zarzutem jest to, że łatwo z nim o zabrudzenia. Krytyka ta wcale nie musi być zgodna z prawdą. Do białej kanapy możemy zastosować odpowiednie dodatki (podłokietniki, narzutki), które nie tylko uchronią przed nieczystością, ale dodadzą wystrojowi ciepła. Warto wspomnieć, że białe meble w pokoju dziecięcym, będą łatwiejsze w pielęgnacji, jeżeli zdecydujemy się na drewno.

Meble drewniane, niezależnie od wybranego przez nas koloru można łatwo odświeżyć. W przeciwieństwie do mebli z materiałów sztucznych, malowanie drewna nie stanowi problemu – podpowiada Gabriela Zych z firmy Meble Zych. – To prawda, że biały wystrój może być nieodpowiednim pomysłem dla osób i dzieci, które mają tendencję do plamienia i bałaganu. Kolor biały pomaga jednak w ukryciu pewnych niedociągnięć w codziennym sprzątaniu, bo nie widać na nim kurzu – dodaje ekspertka z firmy Meble Zych.

Jeżeli zdecydujemy się na jasny wystrój w dziecięcym pokoju, to możemy potraktować go również jako… lekcję samodyscypliny dla nas samych i dla naszych pociech. Efekty sprzątania w jasnych pomieszczeniach są przecież bardziej widoczne, a przez to: bardziej satysfakcjonujące!

biale meble 2Nowocześnie, ale przytulnie

Najnowsze trendy wiążą biały kolor z nowoczesnością. – Pamiętajmy, że na ogólny odbiór wnętrza wpływa wiele elementów. Na ostateczny efekt wystroju, składa się nie tylko kolor dominujący, ale również: kształt mebli, ich ilość, wykorzystane materiały wykończeniowe, dodatki… Powiedzenie, „diabeł tkwi w szczegółach” sprawdza się tutaj z całą pewnością. Niekiedy wystarczy zmienić kilka detali, jak kolor narzuty czy obraz na ścianie – twierdzi specjalistka marki Meble Zych.

Jeżeli więc myślimy o białym dziecięcym pokoju, ale nie chcemy osiągnąć efektu sterylnej przestrzeni,  zapytajmy o radę… nasze dziecko! Ustalmy z nim jego ulubiony kolor i weźmy pod uwagę zdanie malca przy dobieraniu elementów wykończenia. Inspiracją mogą być motywy przewodnie: “pokój księżniczki”, “statek żeglarza” lub po prostu dodatki w ciepłych i przytulnych kolorach. Aby uniknąć zimnego odczucia, postarajmy się nie wybierać mebli z plastiku i innych tworzyw sztucznych lub ograniczmy je do minimum. Ciepły efekt zapewnią tkaniny i naturalne surówce, takie jak drewno.

biale meble 3Porządek i kreatywność

Jasny wystrój może być doskonałym pomocnikiem w obudzeniu kreatywności. Jeżeli jesteśmy gotowi przeznaczyć ścianę lub szafę na dziecięce malunki kredkami, kolor biały doskonale sprawdzi się jako neutralne tło. Aby uniknąć tak radykalnych poświęceń, możemy skorzystać z innego rozwiązania: farby kredowej – mówi Gabriela Zych z meblezych.pl.

Pomalowanie jednej ściany (lub jej fragmentu) farbą kredową, umożliwi dzieciom użycie jej jak szkolnej tablicy. Dodatkowym atutem jest fakt, że z takiej ściany bez problemu można ścierać kredowe malunki. Ponadto, zestawienie ciemnego fragmentu wnętrza z białym wystrojem, może okazać się bardzo efektowne.

Wygoni potwory, powiększy pokój

Argumentem “za” przy wyborze jasnych aranżacji jest ich zdolność do optycznego powiększania pokoju. Kolory jasne – z białym na czele – to przestrzenni iluzjoniści. Doskonale sprawdzają się w wypadku małych pomieszczeń, ponieważ rozświetlają je, a przez to czynią większymi w naszych oczach. – Biały wystrój daje również poczucie wyciszenia i relaksu, nie przywodzi na myśl mroku i ciemności. Taka właściwość może być szczególnie pomocna w zwalczaniu potworów spod łóżka i szafy, których dzieci boją się nocą. Jasne kolory są przecież łatwe do oświetlenia – mówi Gabriela Zych.

biale meble 1

Biała tęcza

Na palecie barw kolor biały jest skupieniem wszystkich istniejących kolorów. To właśnie stąd bierze się zależność mówiąca , że biały pasuje do wszystkiego. Decydując się na taką kolorystykę nie musimy więc martwić się o drugi kolor, bo każdy będzie odpowiedni.

Często stosowaną wskazówką w  przypadku białych wnętrz jest stawianie na zróżnicowanie walorowe, czyli granie jasnością i ciemnością. Dzięki dominacji koloru jasnego, doskonale sprawdzą się intensywnie kolorowe lub bardzo ciemne dodatki. Córka uwielbia kolor różowy? Nie ma problemu, możemy zastosować go ze smakiem. Synek stwierdził, że kolor granatowy jest najlepszy? Nawet przy dużej ilości granatowych dodatków, w białym wnętrzu ciągle nie będzie za ciemno!

Jak w przypadku każdej dziedziny naszego życia, białe wnętrza mogą mieć swoje wady i zalety. Nie przez przypadek stają się one jednak coraz modniejsze i bardziej pożądane. To jednak od nas zależy, czy jasna estetyka pasuje do naszej wizji wymarzonego pokoju.

Leave a Reply